Skočiť na obsah

Bratislavský kraj nie je len Bratislava :-)


game

Odporúčané príspevky

Salón

 

bol parádny, vernisáž super, všetko super, ja som došla neskoro, čo nie je môj zvyk, ale stane sa, a vôbec :lol:

 

a videla som aj roba a bystríka, ale robo sa nepretrhol, len som ho tam videla mihnúť sa, ináč tam boli dvaja s dlhšími vlasmi s ním, predpokladám, že jeden z nich bol bystrík.

 

a dostala som aj ja kytičku a lialo vonku ako z krhly a koncentrácia akademických maliarov na meter štvorcový sa na hodinku prudko zvýšila.

bolo to moc fajn :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

Z vlakovej stanice električka 3, vystúpiš na Pionierskej, odtiaľ je to kúsok východným smerom alebo z autobusovej stanice pôjdeš autobusom 50 a vystúpiš pri Poluse a odtiaľ na severozápad. Ak si stále z toho sprostý tak zober mapu, buzolu a ideš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 11 mesiacmi...
  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 7 mesiacmi...

už je dávno po zime , letujeme ....

návštevníci z vedľajšej témy o koncertoch mi pripomenuli jednu ďalšiu Stupavskú "slávnosť" ... od roku 1991 každý rok v lete, splietla som sa ,

bývalo to v auguste, a teraz pozerám, bum, už je po ňom ... ale nevadí, pre najbližšie :

 

Stupavský širák ... festival folk, country, trampskej a bluegrassovej muziky, ktorý sa koná od roku 1991.

 

koho zaujíma, toto bol program, čo počúvam každý rok, pivo tečie prúdom, čúrať sa chodí do lesa, hudbu - a často skvelú, počuť až k nám, a pred šestnástimi rokmi tam otehotnela štrnásťročná suseda .... na festivaloch sa nielen grcá :)

 

Stupavský širák 2012 - http://www.citylife....ak-2012-stupava

 

post-3-0-30895500-1344203923.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nuz, Sirak je trochu (dost) o niecom inom ako rockove, punkove a ine "tvrde" festivaly...

aj ked divni ludia sa najdu vo vsetkych vzorkach, len niekde je to statisticky vyznamnejsie ;-)

 

btw - na Stupavskom siraku som vystupoval niekedy na prelome milenia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

tak, a cyklomost z Devínskej Novej Vsi do rakúskeho Schlosshofu má tri názvy :)

 

post-3-0-71196000-1348314944.jpg

most s tromi menami :)

pôvodný pracovný názov, či návrh : Most železnej opony

na nete vypísali anketu, ľudia už pred mesiacmi rozhodli o Moste Chucka Norrisa

od začiatku však bolo jasné, že to je len hra, hoci aj google tento názov prevzal - nakoniec rozhodli poslanci, tak, ako rozhodli na samom začiatku, že rozhodovať o názve budú oni, priniesli síce pekný, ale klasický názov : Cyklomost slobody

oprava príde aj na urýchlene vydaných mapách, aj na google ...

http://bratislava.sm...st-slobody.html

 

ale nič to nezmení medzi ľuďmi na tom, že na rakúsku stranu sa proste picygluje po Chuckovi Norrisovi :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale game, to je len oficiálna verzia úradov že oni nesúhlasili s pomenovaním podľa Chucka Norrisa. pravda je taká že v skutočnosti nedal súhlas sám Chuck, pretože Chuck Norris na prechod cez rieku predsa nijaký most nepotrebuje! :lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ďalší Deň zelá je za dverami ... uteká to, uteká ...

 

Deň zelá 2012

 

Obrázok

Slávnosti kapusty patria od roku 1996 medzi najväčšie festivaly na Záhorí a účinkujúci hostia prichádzajú i zo susedných regiónov Weinviertel - Dolné Rakúsko (A), Jižní Morava (CZ) a Moszony-Soprony-Gyor (HU).

Hlavnou myšlienkou festivalu je zachovanie tradície pestovania a spracovania regionálnych odrôd kapusty, ktoré boli a sú známe svojou špecifickou chuťou a vynikajúcou kvalitou.

Festival je zároveň regionálnymi folklórnymi slávnosťami s cieľom udržať a zachovať tradičnú kultúru.

Slávnosti kapusty sa v Stupave budú konať 5.-7. októbra 2012

program : http://www.msks-stup...?lg=sk&pgid=124

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 6 mesiacmi...
KONZERVARNE STUPAVA forever ! stravil som tam mladost ...

D'Ady,

keď budeš spomínať na Konzervárne Stupava, prípadne ohromnú kapustáreň Stupava, to je skutočne spomínanie na blahú mladosť ... všechno vzal čas :(

kapustáreň rozkradli niekoľké partie podnikateľov až na dosky, opustenú skrachovanú Konzerváreň sa snažila využiť Hamé, chvíľu to išlo, potom zakapalo ... :(

Game, keď spomínaš kapustáreň:

 

Jedna osoba, keď som jej ( na Liptove) ukázal fotku Pajštúna, tvrdila, že kedysi pod Pajštúnom bol celý kopec so zasadenou kapustou. Tá osoba bola v Stupave len párkrát kedysi dávno a neviem, či to môže byť pravda.

 

Prikladám aj nedávno urobenú fotku Pajštúna , ktorý sa už zakrátko asi celkom rozpadne, prípadne zarastie krovinami:

 

attachicon.gif18 04 2013 Pajštún od Stupavy.JPG

 

 k Pajštúnu a kapuste :

 

pod Pajštúnom sa nepestovala kapusta ... tá sa pestovala dole, v chotároch v Stupave a hlavne v mestskej časti Mást boli gazdovci vyslovene zameraní na kapustu, kde je úrodná, pre kapustu akurátna pôda. Prastaré fotky zo začiatku minulého storočia ukazujú gazdov na vozoch a gazdiné, voziace k vlaku do Viedne celé vozy kapusty ... ale nie spod Pajštúna.

na svahoch pod Pajštúnom boli hlavne lesy, skaly, tak ako dnes, a nižšie, smerom na Stupavu, lepšie povedané nad Stupavou, vinohrady - lepšie povedané boli, dnes ich je podstatne menej.

 

ešte k tej kapuste - pod Pajštúnom nikdy nebola, a na samotných poliach okolo Stupavy jej je veľmi dávno už veľmi málo, pre kapustárov bolo a je výhodnejšie dovážať kapustu z juhu, od maďarských pestovateľov, a neskôr od Holanďanov, a tu ju len spracovávať ... bolo a je to také - z málo roboty veľa muziky :)

 

a áno, Pajštún sa pomaly rozpadá ... nedávno padol jeden oblúk s maskarónmi ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A pozemky pod pajstunom sa maju zastavat, lebo sme na Slovensku, ze?

to netuším, ale keď to tak je, nečudujem sa ... z bývalej CHKO je tu poodkrajované aj so vzácnymi endemitmi už toľko, že to začína byť príliš.

tam, kde pred pár rokmi žili salamandry škvrnité, a tichý turista ich mohol vidieť odpočívať na pňoch / tam som videla jediný a prvýkrát v živote salamandru /, je vilová štvrť s vilami na niekoľkých úrovniach, dokonale vybetónovaná a ochraňovaná pred divokou prírodou ...

najnovšia akcia je plán istej developerskej skupiny odkúpiť na najvyššom kopci nad mestom kus amfiteátra a celú strelnicu, najlukratívnejšie miesto s pohľadom na mesto, pre výstavbu luxusných bytov ... podpisová akcia obyvateľov zatiaľ bez výsledku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...

nielen kapustou je Stupava živá ... :)

 

jedna zo skvelých akcií pre mladých, od minidetí až po lámanie kostí pre starších ... za posledné roky sa tu vďaka pár nadšencom vytvorila komunita, ktorá priťahuje stále viac pozornosti, a stále viac skvelých akcií ...

v lete to boli zasa preteky Intersport MTB trophy 2013,  ktoré sú súčasťou Slovenského pohára, tento rok vyšli na tie najväčšie horúčavy, ale atmosféra bola vynikajúca ...

 

minulý víkend Pajštúnsky Bikecamp 2013, skvelé počasie, výborná atmosféra, úžasní malí aj väčší cyklisti zo široko-ďaleka, nadšenci tvorili dráhu vlastnými lopatami, a účasť, počasie, nálada, pády, víťaztsvá aj guláš boli výborné ...

 

kvapka z vynikajúcej atmosféry :) :

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

a zasa december  ... a už piaty ročník:  Salón stupavských výtvarníkov 2013

je tu celkom veľká koncentrácia umelcov z povolania aj snaživých amatérov, ktorí sa celkom dobre znesú vedľa seba, a zvyčajne je z toho pôvabná zmeska vystavovaných diel :)

 

pozvánka na tento rok :

 

post-3-0-24736800-1385654136.jpg

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

krátky článok a malé video o stupavskej synagóge :

 

v Stupave obnovujú synagógu, praskliny zachovajú
 

Synagóga v Stupave získala tento rok cenu ako jedna z troch najlepšie obnovených stavieb tradičnej architektúry v Bratislavskom kraji.

Riaditeľ Slovenského centra židovského kultúrneho dedičstva Maroš Borský hovorí, že v župe je osem synagóg, pričom iba bratislavskú na Heydukovej ulici spravuje židovská komunita.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 1 mesiacom...

a konečne hotový, upravený, nastrihaný, ohudobnený krátky film Pajštúnsky bikecamp 2013 plus nočné zábery z 2014 týmu nadšených bikerov, ktorí so svojím bicyklom chodia zjavne aj spávať ...

tie čb zábery aj s vybranou hudbou sú vážne dobré  :agree:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov