Skočiť na obsah

Perpetuum mobile


starsi

Odporúčané príspevky

vozik ti predsa voci podložke drevenej zrychluje opačným smerom. to je prípad guličky na podlahe vlaku. Ak nemáš akcelerometer, daj si vodováhu na koliečka na drevenu podložku a natačaj či sa bublina vychyli ak nie, tak si mimo ako vždy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 17 minútami, robopol napísal:

vozik ti predsa voci podložke drevenej zrychluje opačným smerom. 

To že akcelerometer ukazuje 0, VOZÍK NEZRÝCHĽUJE !!!  OSTÁVA V POKOJI !!!  Potom ostáva len druhá možnosť, zrýchľuje podlaha vlaku voči vozíku. Nenulové zrýchlenie vlaku potvrdí akcelerometer. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte k tomu kyvadlu. Zabudol som na ďalší jednoduchší experiment, ktorý potvrdí silové pôsobenie v odstredivom smere. Zavesil som na 3 m lanko silomer so závažím. Silomer v pokoji ukazoval 10 N a závažie bolo cca 5 cm vzdialené od podlahy. Závažie so silomerom som rozhojdal a závažie šuchlo v dolnej úvrati o podlahu. Dôkaz, že sila pôsobiaca v odstredivom smere sa pripočítava k sile tiažovej!

Keď som prezentoval tento pokus na inom fore, tak to bolo nespočet pripomienok, že pokus bol prevedený zle :smile1: Skúste si to hocikto vyskúšať a sami zistíte, že je to tak.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, buky napísal:

To že akcelerometer ukazuje 0, VOZÍK NEZRÝCHĽUJE !!!  OSTÁVA V POKOJI !!!  Potom ostáva len druhá možnosť, zrýchľuje podlaha vlaku voči vozíku. Nenulové zrýchlenie vlaku potvrdí akcelerometer. 

Ano, takže sam si potvrdil, čo si pred chvilkou vyvracal. A sklamem ťa zas, aj odstredivá sila je pseudosila, ty si meral silu dostredivu. No a zároven si potvrdil, že existuje prípad, raketa, či gulička, kde síce máš zrychlenie voči podlahe, trupu rakety, ale žiadne zotrvačné sily nenameriaš pre guličku, pre objekty, ktoré letia na zadnu stenu rakety, to sú tie pseudosily. Tak už sa spamataj človeče, kyvadlo v rakete bude fungovat tak isto ako na povrchu, tie iste sily, zrýchlenia, kmity. Zabavne je, že ani nevieš kam umiestnit to kyvadlo, aby ti v bezvahovom stve, čo je prípad rakety začalo kmitat, pri zapnutí mottorov a tahu rakety a=g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve teraz, robopol napísal:

 A sklamem ťa zas, aj odstredivá sila je pseudosila, ty si meral silu dostredivu. No a zároven si potvrdil, že existuje prípad, raketa, či gulička, kde síce máš zrychlenie voči podlahe, trupu rakety, ale žiadne zotrvačné sily nenameriaš pre guličku, pre objekty, ktoré letia na zadnu stenu rakety, to sú tie pseudosily.

Takže ak závažie šuchne o podlahu, tak pružinu silomera natiahla dostredivá sila :smile:

Pre teba je pseudosila 1.NZ, lebo na vozík nepôsobí žiadna sila, preto nezrýchľuje ale ostáva v pokoji čo potvrdí akceler. Zrýchľuje raketa a aj to potvrdím meraním.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bohužial ty si nechapavy človek, teraz namerias gravitačné zrýchlenie vodovahou aj akcelerometrom vo zvislom smere a teraz mi povedz kam zrýchluješ? podla tvojích oči si na povrchu planety a ani o mm si sa k jadru nepohol. Kam ti bublina vodovahy smeruje, dole či hore?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mala by ta zaujímat kde ta bublina smeruje, no a zistíš že  v smere tej sily, ktorá narúša inerciu. Teda roztoč vodovahu vodorovne a kam bublina smeruje, do stredu, či od stredu? smeruje do stredu, teda v smere posobiacej sily. Zober si vodovahu a pohni sa dopredu, kam smeruje bublina? dopredu. Polož ju na Zem a kam smeruje dohora, teda mily buky smeruje presne opačne ako si označil pravu silu. Našiel si pseudosilu a vodovaha neklame, LOL.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:smile::smile::smile: Tak som sa dávno nepobavil. Vieš ty vôbec čo je rôzne veľký hydrostatický tlak v trubici ?  Tak si umiestni merače tlaku na oboch koncoch a potom  porozmýšľaj, skôr nech trepneš nejakú sprostosť. No je tu možnosť ako rozlíšiť pokojový stav od zrýchlenia. A vieš ty vôbec aké bude mať raketa zrýchlenie ak vozík - guľa sa bude pohybovať po podlahe a potom, keď  narazí do steny rakety ? No skus.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Raketa je v pokoji a má hmotnosť 1100, z toho vozík 100kg. Zapnem motor, ktorý pôsobí na raketu 10 000 N. Trenie medzi vozíkom a podlahou je zanedbateľné, nepôsobí naň žiadna sila, potom   bude platiť a = F/m, a = 10 000/1000, a = 10m/s2. Narazí do steny a sila bude pôsobiť na 1100kg hmotnosť, bude platiť

a = 10 000/1100, a = 9.09 m/s2

Kde sú pseudosily?

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No veru, ešte si sa začal hrať na učiteľa, s jednym vzťahom, čo vlastne poznaš, aspoň že kalkulačka vie delit. Bože, Bukovan ja som zabudol, že ty mozog nemaš. Nech ta učí tyso, tiež to skúšal par rokov (aj 10) výsledok je rovnaky, nič si sa nenaučil, na nič ani zabudnut nemožeš.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, robopol napísal:

Mala by ta zaujímat kde ta bublina smeruje, no a zistíš že  v smere tej sily, ktorá narúša inerciu. Teda roztoč vodovahu vodorovne a kam bublina smeruje, do stredu, či od stredu? smeruje do stredu, teda v smere posobiacej sily. Zober si vodovahu a pohni sa dopredu, kam smeruje bublina? dopredu. Polož ju na Zem a kam smeruje dohora, teda mily buky smeruje presne opačne ako si označil pravu silu. Našiel si pseudosilu a vodovaha neklame, LOL.

Tu kukaj jak si to sprasil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co som sprasil? si ratard alebo čo? meral si to alebo nie? začni kvakat až vtedy ked si tto premeras, ja som ti ukaz navod ako to možes s vodovahou urobiť. a kam smeruje bubliny je posobiaca sila, v opačnom smere je pseudosila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, robopol napísal:

 a kam smeruje bubliny je posobiaca sila, v opačnom smere je pseudosila.

Toto ma neprestane baviť, matematika na vysokoškolskej úrovni a popis fyzikálneho deja na úrovni pomocnej školy. Tebe vôbec nedopaľuje, že hydrostatický tlak narastá v odstredivom smere, že. Preto má bublinka pohyb v smere dostredivom. Ty zásadne  odmietaš experiment, kde závažie kyvadla v dolnej úvrati šuchne o podlahu, lebo je to dôkaz silového pôsobenia v odstredivom smere. Ak sa vrátim k pôvodnej otázke o akú sústavu ide na povrchu, tak z pragmatického dôvodu ide o dve sily, ktoré pôsobia na to isté teleso 1.NZ (nemôžem protestovať) ale súčasne je prítomná aj zotrvačná hmotnosť  telesa potvrdená meraním. V dnešnej fyzike nič prekvapujúceho :smile1:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak už si to zmeral? No na prekvapenie si zistil, že tak sa bublina správa, pri otačani s vodováhou to vidis velmi pekne, kedže tam je aj zrýchlenie väčšie. Pri položeni na zem v smere vertikalnom vidis opačný smer ako posobi gravitácia, ked pohnes zrýchlene vodováhou po rovnom stole tak sa bublina pohne dopredu, kedže tam ale vznikajú vlny, kttoré sa odrážajú od stien je to lepšie preveriť v aute na doske položená vodováha v rovine, auto začne zrýchlovat, tie otrasy meranie znehodnocujú, ale je to tak.

Meranie ukazalo, že mám pravdu a ty si ako vždy mimo. Tak už dobekaj a neurčuj si tu, ktoré meranie je pre teba dobre a ktore odmietas, bublina ti ukaqzala dostredivu a nie odstredivu silu, ale blbcom sa to skutočne neda vysvetlit ani na meraniach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ty si posero, ja som tti ukazal regulerne merania na zistenie smeru sily, čo tu moceš o tlakoch, ved ty ani nevieš čo je tlak! mna nezaujímajú tvoje vysvtelenia s tlakmi, my tu riešime ekvivalnciu sustav rakety a zrychlujucej rakety.

Napisal som ti jasnu vec ako to mas merat, ty si ani to neurobil. Napisal som ti dalsiu vec, bublina ukazuje vychylenie v smere narušenia inercie hmoty. Tym mozeš odlišovat inercialne sustavy v smere x, y, z a neinercialne sústavy.

No a tak pri zrychlujucej sa rakete ti bublina ukaze smer zrýchlenia rakety, teda narušenie jej inercie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve teraz, robopol napísal:

ty si posero, ja som tti ukazal regulerne merania na zistenie smeru sily, čo tu moceš o tlakoch, ved ty ani nevieš čo je tlak!

Presnejšie hydrostatický tlak. Tak ako narastá v odstredivom smere alebo nie. Aby sme si len ujasnili regulérne meranie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Narasta, to samozrejme nie je dokaz ničoho, ale to ty schopny nie si ani posudiť. Miesto toho, aby si vykonal meranie a zistil, ano bublina ukazuje v smere posobiacej sily začneš otačať na tlaky, kyvadla, ktoré ti šúchajú po podlahe. To ale nie je predmet debaty. A stop už ďalej s tebou nepokračujem, ja tu trula vyučovat nebudem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 hodinami, robopol napísal:

 Teda roztoč vodovahu vodorovne a kam bublina smeruje, do stredu, či od stredu? smeruje do stredu, teda v smere posobiacej sily. Zober si vodovahu a pohni sa dopredu, kam smeruje bublina? dopredu. Polož ju na Zem a kam smeruje dohora, 

Takže výsledná sila na povrchu smeruje smerom nahor ? Hlavná vec, že všetky predmety zrýchľujú opačným smerom, že :smile1:

Kua a aby to nestačilo, tak na povrchu ide o stav, kde výsledná sila = 0 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano to je na tom krasne, že som ti ukazal meranie a teraz a do konca zivota nepochopiš ako je to možne. Ja už ti písat nič nebudem, to je hadzanie hrachu na stenu. No trocha ma teší, na to aky si velkohuby panak, odbornik mas teraz chrobaka v hlave, dobre vieš, že bublina ukazala spravny smer, ked začneš zrýchlovať napr. v aute, rakete, a nie je to opačny smer LOL.

A tak si teraz hotovy, bublina poprela smer do stredu planety. Je opačny ako gravitačná sila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 minútami, robopol napísal:

ano to je na tom krasne, že som ti ukazal meranie

A tak si teraz hotovy, bublina poprela smer do stredu planety. 

Meranie na úrovni ješitnej gebule.

Hotový si ty, lebo trepeš nelogické idiotiny. Tá bublina má smer nahor preto, lebo hydrostatický tlak narastá smerom k povrchu. Preto to s výslednou silou nemá nič spoločné, či ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prečo ti tvoj hydrostaticky tlak v zrýchlujúcom aute neukazuje opačne? Nebyvam škodoradostny ale u teba za tych 10 rokov, čo si sa nič nenaučil a ako aj dnes si hlupy drzy a sebaisty som rad, že sa je na kom smiat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 minútami, robopol napísal:

prečo ti tvoj hydrostaticky tlak v zrýchlujúcom aute neukazuje opačne? 

A prečo by mal ? Aby ti to sedelo, ako na povrchu, že. 

A vôbec ti nevadí, že na povrchu uvažuješ o nulovej výslednej sile? 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pretože, v kvapaline bude tiez hydrostaticky tlak presne ako na povrchu zeme, bež a premeraj si tlaky. Ked sa spoliehas na tlak, tak isto vieš vysvetliť, že v smere zrýchlujucej rakety ti tlak narasta presne v opačnom smere ako raketa zrýchluje. Teda skutočná vonkajšia sila (tah motorov). Prri gravitacii ti smer tlaku v kvapaline narasta v smere pôsobenia gravitačnej sily. Tak si to rob cez tlaky mudrlant.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov