Skočiť na obsah

Náboženstvo menej vážne - alebo príliš vážne


game

Odporúčané príspevky

tono, ano posledne slovo ma vlastnik. co je na tom sialene? aj ty mozes niekoho pozvat na zahradu alebo nepozvat. na dohodach stoji civilizacia.

 

Ale spomenul som si na klasiku Traja v clne  ...., tam tieto staznosti zneli dvano. A stale sa Temza splavuje a pisu sa o nej basne,  povedal by som ze sa bojis zbytocne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono, ano posledne slovo ma vlastnik. co je na tom sialene? aj ty mozes niekoho pozvat na zahradu alebo nepozvat. na dohodach stoji civilizacia.

Veď to som tu citoval výrok Rousseaua. Že ten, kto si oplotil pozemok a vyhlásil "Toto je moje" bol zakladateľom civilizovanej spoločnosti. Alebo iný jeho výrok:

 

“Majte sa na pozore pred tým podvodníkom, ak ho počúvnete a zabudnete, že plody patria všetkým a pôda nikomu,

ste stratení!”

 

Vieme dobre, ako dopadlo krédo Francúzkej revolúcie, rovnosť, bratstvo sloboda. Bolo utopené v krvi. Nič také samozrejme fungovať nemôže. A nie je to len o civilizovanej spoločnosti. Územie a teritórium si haja aj zvieratá. Tie bojujú zubami, pazúrmi, kopytami a rohmi. My už nemusíme bojovať zubami, pazúrmi, sme predsa civilizovaný a stačí, aby sme mali dosť peňazí.

 

Ale aby to nevyzeralo, že tu propagujem Marxizmus Leninizmus. Asi už poznáš moje názory na takéto zvrátené ideológie, ktoré začali Francúzskou revolúciou a končili gulagmi a miliónmi mŕtvych.

 

Ja mám tiež majetok, ale mal by byť rozdiel vlastniť dom, záhradu, pole, les, jazero. Niečo predsa musí zostať prístupné verejnosti. Žena zdedila nejaký les, ale aj keď ho má vo vlastníctve, nemôže odtiaľ niekoho vyhodiť. Normálne zákony by to mali zakotviť v ústave. Maj si les, jazero, ale to že ho nemôžeš oplotiť by malo byť bremeno tohoto majetku. Ak sa ti toto bremeno nepáči, tak nekupuj les.

 

Mám švagra, ktorý žile v Londýne už 20 rokov. Je vášnivý rybár a tak som sa ho spýtal, ako je to tam. Môžeš si kúpiť rybárske povolenie, ale k Temži sa takmer nedostaneš. Preteká cez súkromné pozemky. Niekde vyššie od Londýna je prístav kde je prístup verejný. Tam našiel rybárov. Paradoxne boli to všetko Poliaci.

A stale sa Temza splavuje a pisu sa o nej basne, povedal by som ze sa bojis zbytocne.

Aj ja napíšem báseň

 

Stojí vysoká biela tabula,

na nej nápis písmom červeným

kto kradmou nohou vstúpi za ňu

toho bez milosti odstrelím...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes som sem chcela pridať moju skúsenosť s knihou, ktorú práve čítam, a padli ste mi do noty týmito príspevkami, páni.....


čítal niekto "Harari: Sapiens, stručná história ľudstva" ?

 

úplne vážne, prečítajte, prosím.
(kto nemá prístup, môžem poskytnúť e knihu)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je v tej knihe tam toho veľa, jedna malá myšlienka o fungovaní ľudstva od istej etapy histórie : )

" Kresťania a moslimovia, ktorí sa nezhodnú v náboženskej viere, sa napriek tomu zhodnú na viere v peniaze,
pretože kým náboženstvo nás žiada, aby sme verili v niečo, peniaze nás žiadajú, aby sme verili v to, že iní ľudia v niečo veria."

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Aj ja napíšem báseňStojí vysoká biela tabula,na nej nápis písmom červenýmkto kradmou nohou vstúpi za ňutoho bez milosti odstrelím...

Vzhľadom k uvedenej polohe.. Postrieľaš veľa múch a iného hmyzu.. Možno aj nejakú tú jaštericu.. Hmm..

To keby si ju položil na Zem.. Bolo by to iné..

Asi takto..

"Leží široká biela tabuľa.."

..

Samozrejme nič proti básnickej licencii..

Treba však pripomenúť..

Že Bohužiaľ istý Jaroslav Hašek v diele Dobrý vojak Švejk, odpoveďou postavy hospodského Palivce na otázku prečo odstránil portrét Cisára pána?

"Sraly na něj mouchy.."

Napáchal na reputácii, všetkých vertikálne situovaných posvätností nenapraviteľné škody..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

@ electric blue

Čo má spoločné Budhizmus s faktom že horizontálne umiestnenú relikviu by mohol posrať aj nejaký ten.. pes.

To fakt netuším.

Iba ak by si chcel tvrdiť, že na skutočne posvätné relikvie, majú výsadu kadiť jedine muchy.

Ale ani to v Budhizme, ako učenie nefiguruje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mojko,

 

Je to tvoja myseľ, ktorá vytvára tento svet.“ „Sme to, čo si myslíme. resp, tvoja Myseľ je zdrojom šťastia a myseľ je zdrojom utrpenia"

 

comprende? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odpoveda katolicky knaz Pavol Hucik:

 

 

V prípade Harryho Pottera nejde len o literárnu kritiku. Keďže ide o presah do duchovných vecí, k Harrymu Potterovi sa majú vyjadrovať teológovia a exorcisti, lebo je to ich fach.

 
Naozaj? Pretože podľa niektorých kritík slúžia mágia či kúzla v Harrym Potterovi len ako kulisy, uprostred ktorých sa odohráva dej. 
 
Poviem jeden príklad. Podľa mňa je legitímne, že riešime použitie určitých symbolov kotlebovcami. Ide o niekoľko čísel a znakov, ktoré zrátame na rukách a právom ich odmietame, lebo sú to symboly nacizmu. Keď riešime Harryho Pottera, nájdeme stovky vecí, ktoré sú trvalo prvkami praktickej, reálnej mágie. Kto ich má hodnotiť, ak nie odborníci na danú oblasť? Sú tam prvky, ktoré sa dodnes používajú v mágii, ba dokonca aj v satanizme. Akákoľvek forma mágie je Božím slovom, katechizmom a učením Katolíckej cirkvi jasne prehlásená za ťažký hriech, brániaci prístupu do Božieho kráľovstva a prijímaniu sviatostí. Z nášho hľadiska ako kresťanov by to malo byť jednoznačné. Ani v Mein Kampf nenájdete toľko prvkov nacizmu, koľko prvkov reálnej mágie nájdete v príbehoch pani Rowlingovej. Mágia je skutočná, funguje, je škodlivá a výslovne protikresťanská. Ak je Harry Potter predstavený ako osoba, s ktorou sa deti stotožňujú, a on sa učí čarovať, veštiť, robiť horoskopy, tak to je jasná propagácia mágie.

https://zastolom.sk/pavol-hucik-harry-potter-mania-ukazuje-ze-clovek-je-duchovna-bytost-deti-tuzia-po-veciach-medzi-nebom-a-zemou/   

 

(odporucam pozriet aj na clanok Terezie Roncakovej, odkaz je na zaciatku clanku)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

electric blue

Hmm..

„Sme to, čo si myslíme. resp, tvoja Myseľ je zdrojom šťastia a myseľ je zdrojom utrpenia"

Potom ten tvoj výrok " posralo sa to len v tvojej mysli", ktorý sa zrodil v tvojej hlave..

Hmm..

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@electric blue

Tak prosím začni používať "@" a oslovenie, komu je odpoveď určená..

Prispieva to k prehľadnosti debaty..

 

..

 

S výrokom game.. Ovšem musím súhlasiť..

Pretože viera v "peniaze" akosi konkuruje viere v "Boha"..

Napríklad aj Ježiš Kristus vyšvácal peňazomencov z chrámu..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to tvoja myseľ, ktorá vytvára tento svet.“ „Sme to, čo si myslíme. resp, tvoja Myseľ je zdrojom šťastia a myseľ je zdrojom utrpenia"

 

comprende? :)

 

Snažil som sa pochopiť obsah tohto výroku, ale nepodarilo sa mi to. Myseľ je reflexiou na vonkajšie podnety. Šťastie jedinca teda súvisí s tým, či jeho predstavy o šťastí zodpovedajú realite. Uspokojovanie subjektívnej predstavy o šťastí býva často na úkor šťastia iných. „Utrpenie“ obyčajne nevytvorila  naša myseľ, ale konanie tých, ktorí sa snažia uspokojiť svoje ego, hľadaním svojho šťastia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono, ja som skor narázala , ze je jeden zdroj - mysel (resp myšlienka )moze plodit utrpenie ale moze plodit aj harmóniu, štastie atp. všetko sa odohráva v mysli . :) podla toho ako je človek nastaveny .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Čím ďalej, tým viac verím, že tento svet musí riadiť Boh. Väčšina ľudí sú totiž arogantní idioti, takže by sme na tejto planéte sami neprežili ani rok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tí tu ovšem boli vždy... len nás bolo vždy mnohonásobne menej, aj idiotov bolo menej...

aj arogancia bola, a teraz ma niekto tu asi zabije, ale kto chce, pochopí: peniaze a prílišný liberalizmus arogantných idiotov priam kotia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

Spoločnosť v ktorej iba arogancia zaručuje spoločenský úspech je odsúdená na zánik. Starovek v nás evokuje obdobie brutality,  otroctva, nájazdov barbarov, autokraciu. Stredovek zas hegemóniu monarchií, zaostalosť, absenciu hygieny, náboženské dogmy potierajúce racionalitu. Tento obraz nám ponúkajú historické filmy. Ale je to klišé, ktoré osloví iba diváka túžiaceho po akčnom filme. Ak napríklad sledujem prírodopisné filmy, väčšinou nejaký predátor kohosi zabíja a žerie. Nie že by aj toto nebola realita, ale tieto scény ľudí fascinujú a producenti ich preferujú. Len z týchto záberov by si divák vytvoril skreslený obraz o zvierati. Takýto svet by nedal šancu prežiť "normálnym"  A tí "normálni" boli v populácii v rovnakom zastúpení v minulosti, ako dnes. Ak by bol svet taký, ako ho prezentuje história, už by sme tu asi neboli. Musela aj vtedy existovať empatia, schopnosť obetovať sa a nie len egoistická túžba uspokojovať si vlastné ambície. A možno jej vtedy bolo treba na prežitie treba viac, ako jej máme dnes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mimochodom, zastúpenie arogantných idiotov v populácii sa dá rýchlo štatistický zistiť, keď si sadneme za volant auta. Keď som prechádzal hranice Slovenska cestou zo západu, vždy som zaregistroval ich markantný nárast. Nuž čo, je to dedičstvo našej histórie. Slováci.... krestania,  potom členovia Hliníkových gárd, potom komunisti a nakoniec,  po  privatizácii, kapitalisti tvoriaci Mečiarovu podnikateľskú elitu. Oportunizmus nám nikto poprieť nemôže.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

včera sa ku mne donieslo, že covid19 donútil aj svedkov jehovových zmeniť taktiku... a to už je čo povedať :)
takže nezvonia a neklopú a nechodia po dvoch :)

zjavne sa dostali k telefónnym zoznamom úbohých občanov a telefonujú ... čistý marketing :)

kamarátkin rozhovor prebiehal asi takto:
"dobrý deň, môžem s vami chvíľu hovoriť?"
"chvíľu áno"
"no bol by to ale rozhovor viac o duchovných veciach... ste veriaca? a keď odriekate otčenáš, ako si vysvetľuteje .... "
" no moment... neviem kto ste, nepočkali ste na moju odpoveď, či som veriaca či nie, a už mi tu rozoberáte očenáš"
"prepáčte, ja som svedok jehovov"

 

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

raz som nieco robil pred bytovkou, ked sa mi prihovorila dvojica kravatakov s nejakymi papiermi v rukach:
-mohli by ste nam otvorit? dali by sme vam to do schranok
-letaky z lidla alebo z kauflandu dajte pod koberec pred dverami
-ale my Vam nesieme posolstvo od JEZISA!

(tak som jezisovi neskor spravil schranku z odrezaneho plastnoveho patnika, aby na mna nemusel cakat pod kobercom)

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja mám celkom inú skúsenosť. Ako veriaci, celkom rád diskutujem na témy o viere. Ale po krátkej diskusii so mnou, to Jehovovi svedkovia rýchlo "zabalia" a odídu. Škoda... Potom mám trochu výčitky, že vo mne nenašli "spriaznenú dušu". Ale čo už, oni nie sú ochotní počúvať, iba presvedčovať.

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som to uz mozno tu niekde pisal, ale kedysi boli (aspon z mojho pohladu) aktivnejsi.

Do baraku som ich pustil dvakrat. Prvykrat prisiel par s dietatom (neviem ci so synom) Byvam v bytovke na najvyssom poschodi, pocul som zvonit zvonceky a buchat dvere. Z kazdych ich vyhodili a o chvilu zvonili u mna. Uz neviem, o com sme sa rozpravali, ale ked videli, ze ma nezlomia, nalistovali po pamati v Straznej vezi taky ten realisticky gycovy obrazok, kde na jednej luke spolu ziju lev, tiger, vlk, ovca, cernosko, cinan, indian.. a nervozne sa ma opytali -vy by ste nechceli zit v takom svete??? Ked som povedal -nie, nechali Straznu vezu na stole a odisli prec. Dalsieho som "stretol" v Ziline za starym Tescom. Vtedy to bol dobry pokec, rozpravali sme sa pri krizovatke asi pol hodiny. Nakoniec sme obaja uznali, ze to kazdemu nieco dalo. Druha navsteva doma uz bola ina. Zasa zvonili doma, ale uz sme mali elektrickeho vratnika a v sluchatku sa ma opytali -myslite si, ze je biblia dolezita pre zivot? Kym ich stihli zo vsetkych poschodi pod nami povyhadzovat, ja som sa stihol pripravit. Mal som doma legendarny roztahovaci gauc (to si spominam, ze som pisal) a na nom riadny bordel. Cigarety, cedecka, dekadentnu poeziu, vselijake papieriky gitary, spotene tricka atd. Kym vysli hore (netrvalo to dlho),. stihol som nieco zhrnut pod gauc a nieco na nocny stolik. Usadil som ich, pamatam si, ze im dost smrdeli nohy, doniesol som im nieco na pitie a potom spustili:

-vsetko na svete ma svoj zmysel, aj stvorenie sveta ma..
-aky zmysel ma ten papierik na stoliku? opytal som sa
-noo, viete, najprv to bol strom, potom si z neho ludia urobili drevo, papier a..
-ja som sa vas nepytal, aky ma povod, ale aky ma zmysel, ze tam je..
-noo, ,my nevieme
-tak ja vam to poviem, zatial co so ste isli hore schodmi a z kazdeho bytu vas vyhadzovali, vsetok tento BORDEL (dal som prizvuk na bordel) lezal na gauci, kde teraz sedite. Aby ste si mali kde sadnut, vsetko tento BORDEL (zasa s prizvukom) som zhrnul pod postel a nejaky BORDEL na nocny stolik. Aky zmysel malo podla vas stvorenie sveta?
Poobzerali sa este po izbe, videli Bukowskeho, Krchovskeho, Keroauca, vselijaky death metal, black metal, postery Daliho a povedali
-no, tak my uz radsej pojdeme

Bolo mi ich luto, ani nedopili, co mali naliate. V tej chvili som uz tak trochu vedel, ako funguju. Stale chodia aspon dvaja (v Ziline to bola nahoda) Jeden, skusenejsi je ucitel, druhy je ziak a uci sa. Ucitel s vami rozprava, ziak sa velmi nezapaja, iba prikyvuje. Ked idu takto do sveta, maju nastudovanu jednu temu, do bodky. Keby s vami sutazili v recitovani pisma, prehrali by ste na celej ciare. Vedia pohotovo reagovat na bezne podnety, ake im bezny clovek moze dat. V ramci zanru sa ucia reagovat na modelove situacie. Z toho vyplyva, ze je pre nich prednostne dolezite, aby s vami viedli rozhovor oni a nie vy s nimi. Lebo ked sa to otoci, rozsype sa im osnova a vtedy vedia, ze skoncili. Ta debata pri semafore v Ziline bola prave preto ina, lebo bola nahodna a dokazali sme vypocut (a mozno aj pochopit) jeden druheho.

Je to smutne, ale v dnesnom uponahlanom svete su jehovisti jedni z mala ludi, s ktorymi sa da porozpravat. Teraz pri pisani som si spomenul na "experiment", ktory som si zaumienil urobit este na post fore. Casto som vtedy cestoval vlakom a ked sme mlcali styri hodiny do tyzdna v kupe s neznamymi ludmi, napadlo ma, ze zacnem otvarat hubu ja. Dopadlo to nejako takto:

-mozem sa vas opytat, aky ste mali den?
-s jehovistami sa nerozpravam!

Takze tak, mozeme si za to sami :)

  • No neviem, neviem 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, Tono napísal:

Ako veriaci, celkom rád diskutujem na témy o viere. Ale po krátkej diskusii so mnou, to Jehovovi svedkovia rýchlo "zabalia" a odídu. Škoda...

to mi pripomenulo záležitosť asi spred 20 - 25 rokov. v lete chodili od domu k domu, až zazvonili u kamošových rodičov, vyšiel im otvoriť jeho brat - čerstvo vysvätený farár, ktorý dovolenkoval doma... lenže, ako na dovolenke, bol oblečený v tričku a montérkach, tak nemali tušenie s kým sa dali do reči... kamoš sa potom smial, že asi po troch hodinách diskusie o biblii odchádzali jak zmoknuté sliepky, a dodal, že ešte tak pol hodiny, a asi by si pýtali prihlášky do cirkvi svatej :laugh:

  • Páči sa mi to 1
  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov