Skočiť na obsah

Stalin a jeho vláda


phersu

Hitler verzus Stalin  

10 členovia hlasovali

  1. 1. Kto bol hroznejší?



Odporúčané príspevky

Nech to znie akokolvek absurdne, ale spominane osobnosti boli vizionari, taktiez velki strategovia a dosiahli pozoruhodne uspechy pri vojenskych tazeniach, aj ked za cenu vela obeti.

No znie to dost absurdne. Pokial viem tak Alexander nikoho systematicky nevyvrazdoval ako Hitler. Aj politicky sa plan dost rozchadzal.

A strategovia :lol: Alexander s Napoleonom ano ale Hitler mal svojich generalov a tí boli strategovia nie Hitler

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tazko povedat, ci Hitler bol velky strateg. Skor sa nim snazil byt a vraj aj niekolkokrat udelil lekcie svojim generalom. Nebol ale schopny skoordinovat spolocny postup krajin osi, proti spojencom.

 

Ako Stalin, tak aj Hitler vizionarmi boli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tema je o tom, kto z tych dvoch bol vacsi lump.

 

Ale aj tak, posudzovanie schopnosti strategickeho myslenia nejako obmedzujete u Hitlera na jeho vojenske (ne)uspechy. Netreba ale zabudat, ze Nemecko bolo v case jeho nastupu zlomene porazkou z 1. vojny, nemalo armadu, bola hospodarska kriza a samotni jeho generali by nemali moznost sa prejavit, pokial by im nevytvoril priestor.

Hitler dal smerovanie, viziu a aj ciel, ktorym ich zjednotil.

Aj ked to skoncilo trpkym koncom.

 

ale to len na okraj, lebo otazka je o niecom inom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Off topic:

Ja som pod stratégiou myslel tú vojenskú, a nehodnotím podľa úspechov alebo neúspechov, hodnotím podľa toho čo robil... Nevravím, že na uchvátenie moci, zjednotenia národa a všetkého toho ostatného nebolo treba určité schopnosti, ale sústredil som sa fakt iba na vojenskú stratégiu a tam by som ho veľkým stratégom nenazýval ani náhodou... A téma je mimochodom o tom kto bol Stalin; kto bol väčší lump rieši aketa :lol: (čo ma vedie k zamysleniu, čo tým autor chcel povedať...)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Off topic:

A téma je mimochodom o tom kto bol Stalin; kto bol väčší lump rieši aketa :lol: (čo ma vedie k zamysleniu, čo tým autor chcel povedať...)

Veru, napriek tomu vo svojom uvodnom prispevku v tejto teme riesis Hitlera :)

EOT

 

Inak, Hitlerove zverstva sa udiali hlavne pocas vojny.

Tie Stalinove hlavne v case mieru.

Taktiez nie som si isty, ci je historicky dolozene, ze by Hitler osobne podpisoval rozsudky smrti konkretnych ludi, v takej miere, ako Stalin.

Bol v tomto predsa len sofistikovanejsi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ad.Napoleon....

 

Možno je to divné,ale 20.st.je v dejinách považované za ,,najmierovejšie,,obdobie.Napoleonske vojny boli krvavejšie ako II.WW.Samozrejme z pomerného hladiska.Pohľad na vojny staršieho dáta ,ako na vojny ,čestnejšie,, je veľmi romantický.Pravidlo ,že vo vojne nie je žiadne pravidlo ,je staré ako vojna sama.Stačí si spomenúť na vyhladenie Persepolisu,masakry Keltov,Germánov,Džingischánovu genocídu,Turecké masakry.

Stalin bol horší už len preto ,že vraždil v čase mieru.A nepomerne viac.Len počas hladomoru na ukrajine zomrelo 6 milionov ľudí.a potom prišli na rad Tatári,Poliaci,Litovci .....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Josif Vissarionovič Stalin najvýznamnejší prezident (diktátor) Ruska

Pristavim sa pri tejto vete. Stalin nebol prezidentom, fungoval ako akysi predseda vlady. Bol predsedom rady ludovych komisarov. Mam dojem, ze v tom case fungoval ako hlava statu starsi pan s briadkou a fuzikmi, nosiaci okuliare. Ten pan sa volal Kalinin. Na historickych zaberoch je ho vidavat v blizkosti Stalina. Bola to vsak len taka postavicka, bez faktickej moci a pravomoci...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to ozaj faktograficka nepresnost, ale na vyzname to vela nemeni

 

Po Októbrovej revolúcii 1917 ľudový komisár pre národnosti (do 1923) a robotnícko-roľníckej inšpekcie (1922). V čase občianskej vojny člen Rady robotníckej a roľníckej obrany; 1922 zvolený za generálneho tajomníka Ústredného výboru strany, po Leninovej smrti strhol postupne všetku moc na seba. Podriadil si orgány bezpečnosti a najmä tajnú políciu, pomocou ktorej likvidoval skutočnú aj domnelú opozíciu, násilne budovaná autorita prerástla do kultu osobnosti. Stalinovej podozrievavosti padli za obeť tisíce straníckych a vojenských činiteľov (tresty smrti, pracovné tábory).

 

Od mája 1941 predseda Rady ľudových komisárov ZSSR, počas 2. svetovej vojny na čele Štátneho výboru obrany a vrchný veliteľ. Ako hlava sovietskej vlády účastník zasadaní najvyšších predstaviteľov protihitlerovskej koalície.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Josif_Vissarionovi%C4%8D_Stalin

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vojna je mimoriadny stav a vtedy bola hlavnym organom krajiny STAVKA (Statny vybor pre obranu). To sa situacia meni a menia sa aj kompetencie aj v demokraciach.

 

Toto mi vyliezlo pri zadani slova KALININ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Kalinin

Je tam uvedene, ze KALININ bol az do roku 1946 titularnou hlavou statu.

 

Tato linka uvadza zoznam dalsich:

http://en.wikipedia.org/wiki/Heads_of_stat...he_Soviet_Union

 

Podla toho zoznamu sa funkcia Predseda prezidia najvyssieho sovietu ZSSR neskor pretransformovala na Prezidenta Sovietskeho zvazu. Osobne si to z toho prechodu na zaciatku 90tychh rokov nepamatam, ale pamatam si jeden dokument o Kalininov, kde ho spominali ako HLAVU STATU. Ale ako som spomenul, bola to len figurka. Skutocnu moc v state mal Stalin.

 

Ale tema moze pokracovat, len som sa pozastavil nad tou formulaciou "Stalin - prezident"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kto bol horší? Na túto otázku sa nedá odpovedať či jeden alebo druhý.

 

Stalin už stál na čele "mladého Sovietskeho zväzu" t.j. násilne pripojených republík k bývalému cárskému Rusku,keď začal "úradovať" Hitler.Čiže v obsadzovaní iných republík predčil Hitlera a aj s vraždením a tábormy začal skôr. Keď sa tak nad tým zamyslím,tak mi pripadá akoby si Hitler povedal:"Keď si Stalin dokázal podmaniť väčšiu časť Ázie,tak prečo by som si ja nemohol podmaniť Europu!" Samozrejme,že to tak nebolo,ale ja si myslím,že Stalin bol už

len preto horší,že vo svojich praktikách pokračoval aj v čase mieru.Každá vojna má obete a najhoršie na tom je,že to vždy odnesie civilné obyvateľstvo,nech sa pozrieme na ktrorúkoľvek vojnu v histórii ľudstva. Hitller nič nové nevymyslel(ani hákový kríž)a prakticky šiel po stopách Stalina a jeho predchodcov. Obidvaja boli chorí, každý si tú svoju chorobu liečil po svojom a ľudstvo a na to dívalo. Hitler bol pokusný králik svojho lekára a Stalin sa liečil alkoholom.

Dnes ,keď sa pozerám na staré fotografie spojencov,Truman s Churchilom mi pripadajú ako ľudia čo sa zaoberajú vážnymi vecami, ale Stalin.....no dobre,keď inak nedáte...

 

V škole nás učili,že Sovietsky zväz je spojenie rusky hovoriacich národov. Teraz už viem, že rusky sa hovorí len v Rusku a ostatné republiky majú svoj jazyk a ruština im bola nanútená.Viem ako znie ukrajinčina,litovčina,moldavčina...

 

Takže Hitlerova diktatúra trvala asi šesť rokov,počet obetí je známy,ale Stalinova a jeho následovníkov skončila až pádom Berlínskeho múru, počet obetí je dodnes nevyčíslený, ja myslím že by sa rovnal súčtu obetí prvej a druhej svetovej vojny.

 

Takto sa na to dívam ja.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stalin už stál na čele "mladého Sovietskeho zväzu" t.j. násilne pripojených republík k bývalému cárskému Rusku,keď začal "úradovať" Hitler.Čiže v obsadzovaní iných republík predčil Hitlera a aj s vraždením a tábormy začal skôr. Keď sa tak nad tým zamyslím,tak mi pripadá akoby si Hitler povedal:"Keď si Stalin dokázal podmaniť väčšiu časť Ázie,tak prečo by som si ja nemohol podmaniť Europu!"

Cárske Rusko si okolité národy nepodmanilo v priebehu jednej generácie, a Stalin mnohonárodnostné Rusko v prvom rade iba zdedil, prispôsobil svojim predstavám. Ďalšie národy si podmanil prevažne až koncom tridsiatych a začiatkom štyridsiatych rokov, teda v čase, keď Hitler už dávno úradoval.

 

Takže Hitlerova diktatúra trvala asi šesť rokov,počet obetí je známy,ale Stalinova a jeho následovníkov skončila až pádom Berlínskeho múru,

Takmer šesť rokov trvala druhá svetová vojna. Diktatúra Adlofa Hitlera začala jeho nástupom do funkcie kancelára a začala požiarom ríšskeho snemu v roku 1933, absolútnu moc získal po smrti prezidenta Hindenburga o rok neskôr a trvala až do konca vojny.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Hitler uprednostnoval svoju rasu a národ, ale bolsevici robotnícku triedu. Nacisti chceli vytvoriť rasovo "čistú" spolocnost a bolsevici "beztriednu" spoločnosť. Obidve strany vraždili ľudí len preto že sa do ich spolocnosti nehodili.

Neviem či by ma viac trápilo byt zabitý za to že nepatrím do vhodnej rasy, alebo za to že nepatrím do správnej spoločenskej triedy, myslím že je to úplne to iste.

Len my tu chýba ešte Franklin D.Roosevelt......................... bachnúť na dakoho atomovú bombu na hlavu je svinstvo také isté ako robili títo dvaja.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... je to trochu už mimo témy, ale nie Roosewelt

ten bol vtedy peknú chvíľu mŕtvy

 

ale Harry S. Truman ... ktorý mimo iného vtedy povedal :

"Svet si musí všimnúť, že prvá atómová bomba bola zhodená na vojenskú základňu Hirošima. Chceli sme sa podľa možností vyhnúť zabíjaniu civilného obyvateľstva."

už v ten deň to nebola pravda

 

Hirošima a Nagasaki sa spája s jeho menom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

je to ozaj faktograficka nepresnost, ale na vyzname to vela nemeni

Este sa pristavim, a trochu to upresnim. Mozno to z mojho prispevku nebolo jednoznacne jasne. Ak o niekom napisem, ze bol prezident, predpokladam, ze je to hlava statu (prezident, cisar, car, kral...). Podla mnou uz uvedenych faktov vsak titularnou (formalnou) hlavou statu ZSSR bol niekto iny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

pretože niekto hlasoval v ankete, a tým veľmi správne vystrelil tému vyšie :lol:

 

k téme : stále sa neviem celkom dobre rozhodnúť, kto z nich ...

 

edit: o zobrazovaní tém medzi poslednými aktívnymi po zahlasovaní v ankete sa pred časom diskutovalo aj v tejto téme. C.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Dal som stalina, v diskusii(celu som neprecital, ale isto si ju precitam), bolo ze hitler vrazdil cudzie narody a to je horsie. Podla mna je zle(ake je najpresnejsie slovo k tomuto?, pre mna je to malo vypovedajuce, asi hrozne) ak nietko vrazdi, este horsie ak vrazdi vlastnych, normalne je ze ma byt im sluzobnik.

 

Inak preco staviate stalina k hitlerovi, odsudil nejaky sud stalina, ci sudil? Bolo podla mna vela hroznych vladcov(v dejepise su uctievani), nedavno kolko zomrelo ludi v kambodzi? Kto vrazdil je rovnako zly, ci to bolo v minulosti ci sucastnosi. Ci to bolo v grecku za macedoncov(ci prvy bol egyptsky faraon,skuste vymenovat vrahov), ci v Usa za Obamu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak preco staviate stalina k hitlerovi, odsudil nejaky sud stalina, ci sudil? Bolo podla mna ovela hroznych(v dejepise su uctievani), nedavno kolko zomrelo ludi v kambodzi? Kto vrazdil je rovnako zly, ci to bolo v minulosti ci sucastnosi. Ci to bolo v grecku za macedoncov, ci v Usa za Obamu.

Obaja, Stalin aj Hitler vládli v rovnakom období dejín a režimy ktoré "reprezentovali" stáli proti sebe. Preto porovnanie oboch týchto predstaviteľov považujem za celkom prirodzené.

 

odsudil nejaky sud stalina, ci sudil?

Ak máme na mysli činnosť počas obdobia vládnutia, za toto súdy neodsúdili ani Hitlera. A aký súd mohol vlastne odsúdiť Stalina v čase keď stál na čele ZSSR?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak máme na mysli činnosť počas obdobia vládnutia, za toto súdy neodsúdili ani Hitlera. A aký súd mohol vlastne odsúdiť Stalina v čase keď stál na čele ZSSR?

Mozno sa mylim, ale v norimbergskom procese bol hitler odsudeny. Kedy odsudili sudy niekoho pocas doby ich vladnutia?

Vitazi pisu historiu? Nedavno som sem dal prispevok o mrtvych v zajateckych taboroch v nemecku pod patronatom americanov, ci francuzov a anglicanov, cital si?

  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ok, overim, Stalin nemohol byt sudeny, ked sam sudil. Takze hitler nie, smiesne par ludi dostali trest smrti,12 10 sa toho dozili, jeden den predtym spachal samovrazdu a jedneho sudili v nepritomnosti. 3 dozivotie, dvaja 15 rokov a jeden 10, traja oslobodeni.

 

Doma ma knihu norimbergsky proces, je stara a urcite od sovieta.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Norimbersk%C3%BD_proces

 

O 13 lodoch z nich na nasej viki nieje zmienka. Pozriem co je o nich popisane v knihe.

  • Odobrať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hitler 30. apríla 1945 spáchal v Berlíne v bunkri, kde sa skrýval samovraždu.

 

Norimberský proces bol medzinárodný súdny tribunál, ustanovený podľa Londýnskej dohody o prenasledovaní vojnových zločincov z 8. augusta 1945 (medzi USA, ZSSR, Spojeným kráľovstvom a Francúzskom), pre potrestanie vojnových zločinov spáchaných počas druhej svetovej vojny.

Súdny proces sa začal 20. novembra 1945 a ukončilo ho vynesenie rozsudkov 1. októbra 1946.

 

sudcovia:

Podla charty súdili obžalovaných rozsudkom Medzinárodného vojenského tribunálu.Tento bol zložený zo štyroch sudcov:Donedieu de Vabres/FRA/,Biddle/USA/,sir Geoffrey Lawrence/GB/ a nakoniec Nikitčenko/rusko/.

Každý sudca mal svojho náhradníka:Parker/USA/,Falco/FRA/,Birkett/GB/ a napokon Volčkov/rus./Hlavnými žalobcami boli"Jackson(jeho pôvodné meno bolo Jakobson a mal židovský pôvod)/USA/,Shawcross/UK/,de Menthon,neskôr Champentier de Ribes/FRA/,Rudenko/r./.Veliteľ súdneho paláca bol plukovník B.C.Andrus.Súdnymi psychologmi boli G.M.Gilbert,major Kelley a Goldensohn.Dvaja zo zastupujúcich sudcov boli židia a na procese zastupovali židovské záujmy,tak isto ako jeden z hlavných sudcov.Zo žalobcov nebol nikto žid.

Stalin medzi sudcami nebol.

Josif Vissarionovič Stalin

Narodenie 18. december, 1878, Gori, Gruzínsko

 

Úmrtie 5. marec, 1953, Kuncevo, Rusko

 

 

 

zdroje:citáty referáty net wikipedia

 

 

edit. dodatočne vložené citácie do quote. g.

 

edit 2: opravené quotovanie : "Stalin medzi sudcami nebol" je moja veta, ako odpoveď na poznámku a Stalinovi a Norimbergu v tvojom pôvodnom ešte nemenenom a nedopĺňanom príspevku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov