Skočiť na obsah

Russkij jazyk


Ajk

Odporúčané príspevky

привет,

я учутсь русский язык только 2 года, a очень незнаю. Я интересуюся вот некто кто знае говорить по-русски? если да, сколько ты учишся по-русски? что вы мыслите o русской языку? имае перспективу? :)

 

В тейто теме я люублю говорить и рисать по-русски. для писсаня использовай http://www.slovnik.org/ (зажни РУС, напиш текст и copy/paste сюда) :)

 

простите мою грамматику, я невижоль(?) русский язык два года, a хачу снова учиться ;)

 

а я незнаю, кде на интернету найти склонение? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 16
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • arwiel

    5

  • game

    3

  • Ajk

    2

  • choze

    1

Top prispievatelia v tejto téme

Zverejnené obrázky

здраствуй Ajk!

 

я учимся русский язык только 1 год. я думайу что русский язык красивый. ты говориш хорошо по рускы.

 

Viac zo seba nedostanem :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

спосиба хишам, я недумаю же знаю хорошо по-русски. но думаю же пойду можно на курсь, только незнаю какова цена :lol:

 

Tu je abeceda

А а = a

Б б = b

В в = v

Г г = g

Д д = d

Е е = je

Ж ж = ž

З з = z

И и = i

Й й = j

К к = k

Л л = l

М м = m

Н н = n

О о = o

П п = p

Р р = r

С с = s

Т т = t

У у = u

Ф ф = f

Х х = ch (nase X u nich neexistuje, pise sa ks, napr Ksénia, taksi, tekst)

Ц ц = c

Ч ч = č

Ш ш = š

Щ щ = šč (napr. Boršč)

Ь ь = makky znak (zmakcuje, nahrada za nas makcen u d t n l )

Ю ю = ju (podobne ako je)

Я я = ja

Ъ ъ = tvrdy znak (opak makcenu)

Ы ы = jeri = kvazi nas ypsilon

Ё ё = jo

Э э = e

 

Rusi nepoznajú písmená H,h,W,w,X,x! W a X nahrádzajú jednoduchým V a KS. H sa nahrádza buď písmenom G, alebo CH.

 

Ďalšou dôležitou vecou je, že písanie niektorých znakov v kurzíve je zavádzajúce. jedná sa o tieto znaky

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

hisham nie som si ista, ci sa pouziva slovo: учимся...pouziva sa ja учусь...napr. я учусь в гимнaзии

 

a AJK ani to я учутсь русский язык sa mi nezda,nikdy som sa nestreta so slovom учутсь to mas z nejakej knihy???pokial viem tak to je zle...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

učím sa je rusky: учусь

alebo : изучаю

alebo : приучаюсь

 

 

v množnom čísle :

 

učíme sa : изучаем

 

 

... je ešte zopár možností ... ale tieto sú bežné

 

 

 

edit:

ešte jedna vec - to ma len tak napadlo ... keď už ruská abeceda, Ajk, tak potom : азбука / azbuka/ :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Здравствуйте! Я учусь русский язык уже четыре лет, но я его знаю только немножко, но я бы его очень рада училась в вузе.

 

 

Edit: mám taký pocit, že by ma moja ruštinárka za tento príspevok ukameňovala....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a pride ci nepride ? ten jurij

ja som sa ucil rustinu 10rokov a myslim ze ju viem skusal som ju aj v rusku a vloni v bulharsku uplna pohoda. dokonca som precital original Perestrojku od Gorbacova v rustine. je to perspektivne sa ju ucit a druha moznost je arabcina tam su peniaze a nie vsetci vedia po anglicky.

ucit sa ucit sa ucit sa Lenin. neviem to napisat v azbuke lebo neovladam pocitac

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

jurij bol len pozvaný, obratom mám odpísať čo príde

 

v stredu maturujéééém! nestresujem, len... možno sa to nepodarí... hm.. tak čo? aj smetiarov treba....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

jurij bol len pozvaný, obratom mám odpísať čo príde

 

v stredu maturujéééém! nestresujem, len... možno sa to nepodarí... hm.. tak čo? aj smetiarov treba....

О спасибо Милану за ссылку на этот форум
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

neviem či sa za tie roky zmenili nejaké pravidlá, kedysi nás učili, že h sa preloží buď ch alebo g.

 

a myslím, že na g to prekladajú na dresoch aj s ohľadom na angličtinu, aj rusi sú medzinárodní a idú s dobou

ch by tam bolo zrejme mätúce, myslím si ja. či dobre, to neviem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem či má ruština pre transkripciu cudzích slov obsahujúcich H nejaké presné pravidlá, predpokladám, že prepis by sa mal čo najviac približovať k pôvodnej výslovnosti. Pri slovách pochádzajúcich zo slovanských jazykov bude H skôr nahrádzané písmenom G, napríklad pri slovách arabského pôvodu asi skôr CH. Nasledujúca hláska po H nebude podstatná. Bývalý československý prezident bol v Rusku vždy Gusák, iracký CHusejn, egyptský Chosni Mubarak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no... pozerala som na internete, pozerala som PSP - tam by sa to MALO nachádzať, ale samozrejme nikde nič. Z toho mi už len vyplýva, že vaše domnienky môžu aj nemusia byť správne a možnože je transliterácia H len na princípe zaužívanosti. počula som už aj taký prípad, že sa používa aj gip-gop, aj chip-chop... :)

 

mimochodom, aj som zabudla na túto tému... aké milé :blink: už viem kam budem písať svoje ruské výlevy, keď ma to zas chytí ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 rokmi...

táto téma spinká, ale zato nie je zabudnutá :)

 

nedávno sme objavili v knižnici - teda ja som vedela, že to tam je, ale potomok objavil - starého Tarasa Buľbu v ruštine, a staré ruské slovníky...

bola zábava pustiť sa znovu do azbuky. pár minút mi trvalo, kým som sa dostala do čítania, ale písanie znakov mi išlo, ani nemusím priveľa nad tým rozmýšľať, len sem tam ... zaujímavé, to do nás nahustili poriadne : )

 

ale nás učili písať ešte s takými bodkami na začiatku písmen... aj vás?

 

ale našla som krásnu azbuku potulkami po nete - keď máte chuť, môžeme si ju zopakovať - kto si pamätá, milí moji zo školičky? :)

 

post-3-0-61978300-1512312928.jpg

FB

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov