Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

no a idú sa prepisovať učebnice ...
 

... od 24.8.2006 má naša Slnečná sústava iba osem planét....
dohodli sa na tom astronómovia v závere 26. valného zhromaždenia Medzinárodnej astronomickej únie v Prahe ... zišlo sa takmer 2500 astronómov zo 75 krajín a urobili historické rozhodnutie, pretože po prvý raz v dejinách astronómie sa zhodli na definícii planéty...

po 76-ročnom pôsobení v prestížnom klube slnečnej sústavy ju musí opustiť Pluto, ktoré sa stalo trpasličou planétou.... klasickými planétami zostávajú Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún...

vytvorila sa tretia kategória, kam patria malé telesá slnečnej sústavy, zahŕňajúce asteroidy, kométy a ďalšie prirodzené obežnice....

pôvodne sa mala rodina planét rozrásť na 12 - okrem Xeny, ktorá má asi o 100 km väčší priemer ako Pluto, sa časom nájdu v Kuiperovom páse asteroidov za Neptúnom ďalší podobní pútnici, pretože majú astronómovia stále dokonalejšie možnosti na sledovanie toho, čo sa tam vonku deje ...
jeden z pôvodných návrhov chcel urobiť planétou aj Cháron, objavený r. 1978, ktorý krúži nad stále rovnakým miestom Pluta...

http://www.sme.sk/c/2865990/pluto-vcera-ako-planeta-skoncilo.html


12.30.99.pluto.charon.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No je to krute, ale podla mna asi najlepsie riesenie.... Keby tam malo patrit Pluto, potom by sa pomaly kazde dva roky objavila nova planeta v Kuiperovom pase a zase by v tom bol chaos, v slnecnej sustave by sme mali potom neviem kolko X planet...

 

Aspon sme sa vratili pred rok 1930 a mozme vediet ako sa citili nasi prarodicia ked sa ucili o slnecnej sustave :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja myslím, že je len dobre, že konečne vymysleli nejakú jasnú definíciu planéty; spory o Plute sa viedli dlhšie, teraz je to rozriešené a dáva to základ do budúcnosti, aby už sa nehádali :lol:

 

Prepisujte knižky a encyklopédie, máme slnečnú sústavu s 8 planétami... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a je to tu ... chudák malý Pluto spôsobil medzi astronómami rozkol ...

pobúrenie je veľké :

 

niektorí chystajú petíciu za návrat Pluta medzi planéty ...

 

medzi inými aj Alan Stern, šéf projektu NASA zameraného na vyslanie sondy k Plutu kritizoval novú definíciu planét:

 

podľa nej musí planéta obiehať okolo Slnka a mať dostatočnú hmotnosť, aby mala guľovitý tvar.... pritom nesmie byť satelitom a musí prečistiť svoje okolie od ostatných telies....

Pluto kríži dráhu Neptúnu, lenže podľa Sterna majú ťažkosti s krížením dráh s iným telesami aj Zem, Mars, Jupiter i samotný Neptún...

 

chudák malý studený a ďaleký Pluto ... keď menujem planéty, automaticky to končí Pluto ... to je taká bodka ... bez Pluta sa zrazu musím zarazaziť a je to bez bodky ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslím, že malé rozmery Pluta nie sú nejakým závažným dôvodom nato, aby ho vyradili zo zoznamu planét slnečnej sústavy. Alebo bol dôvod ešte nejaký iný? A vôbec, ako je definovaná planéta?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Definície telies slnečnej sústavy rozdelených do nasledujúcich troch skupín:

 

Planeta je nebeské těleso (Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun):

- obíhá okolo Slunce

- má dostatečnou hmotnost, aby vlivem své gravitace mělo kulový tvar

- nesmí být satelitem (měsícem)

- musí mít dostatečnou hmotnost, aby svou gravitací „vyčistilo“ okolí své dráhy od ostatních těles

 

Trpasličí planeta je nebeské těleso (Pluto, o dalších objektech se teprve rozhodne na základě kritérií):

- obíhá okolo Slunce

- má dostatečnou hmotnost, aby vlivem své gravitace bylo přibližně kulaté

- nesmí být satelitem (měsícem)

- samo „nevyčistí“ okolí své dráhy od ostatních těles

 

Malá tělesa Sluneční soustavy (planetky, transneptunické objekty, komety, atd.):

- všechna ostatní nebeská tělesa, která obíhají kolem Slunce

- nesmí být satelitem (měsícem)

 

Takto sa vraj na tom uzniesli na konci toho ich valného zhromaždenia v Prahe...

 

P.S. : Inak Game tu už tú definíciu planéty spomínala, akurát, že tu je aj možnosť porovnania s ostatnými dvomi skupinami...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V neprospech Pluta hralo aj to, že jeho dráha je excentrická (oproti ostatným planétam, ktorých dráhy sú skoro kruhové), jeho dráha je k rovine Slnečnej sústavy sklonená o 17° a v jednej časti križuje dráhu Neptúnu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v jednej časti križuje dráhu Neptúnu.

Pluto kríži dráhu Neptúnu, lenže podľa Sterna majú ťažkosti s krížením dráh s iným telesami aj Zem, Mars, Jupiter i samotný Neptún...

takže tak, nič nie je čiernobiele. Podľa mňa by Pluto malo zostať planétou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže tak, nič nie je čiernobiele. Podľa mňa by Pluto malo zostať planétou.

ty aj Stern ste to zobrali z druhej strany:

 

Pluto kríži dráhu Neptúnu, lenže podľa Sterna majú ťažkosti s krížením dráh s iným telesami aj Zem, Mars, Jupiter i samotný Neptún...

z tých ostatných telies čo križujú dráhy "regulérnych" planét koľko z nich sú planéty? Ani jedna. Iba Pluto ňou bolo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

Mne je jedno, ze ci je to planeta alebo nie.....pre mna, za mna, nech mame aj 30 planet, ale Pluto je Pluto....a vzdy mi to tiez pripomenie toho kresleneho Psa z Mickey Mouse :lol: Pre mna stale existuje 9 planet...no a nech mi to skusi dakto vyhovorit....poviem, ze som stara skola a Pluto je planeta...i ked ta definicia ma nieco do seba :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Dalsi napad blazna! Pluto JE planetou! Z historickeho hladiska bez pochyby, z hladiska parametrov tiez, navyse sme ju mali za ten cas moznost obstojne preskumat a jej mesiac Charon s nou tvori de facto dvojplanetu!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Ja suhlasim s touto novou definiciou, Pluto sa mi nikdy velmi nepacilo. Velmi vystredna elipticka draha, male rozmery, pomerne velky sklon roviny obehu k obeznym draham ostatnych planet,...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 3 mesiacmi...

Myslím, že malé rozmery Pluta nie sú nejakým závažným dôvodom nato, aby ho vyradili zo zoznamu planét slnečnej sústavy. Alebo bol dôvod ešte nejaký iný? A vôbec, ako je definovaná planéta?

No mna by zaujimalo ako su teraz definovane planety ak vobec su a preco potom pluto nieje uz planeta... cim potom je? nieze by mi chybala v postaveni planety ale ta :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a ja by som, bez ohladu na vysledky vsetkych modernych pozorovani, zisteni a zmien v systeme triedenia vesmirnych telies, ponechal povodnu, tradicnu koncepciu obeznej sustavy aj s Plutom a ani neskor by som na tom uz nic nemenil, neuberal, nepridaval.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

No mna by zaujimalo ako su teraz definovane planety ak vobec su a preco potom pluto nieje uz planeta... cim potom je? nieze by mi chybala v postaveni planety ale ta :lol:

planeta je definovana ako teleso obiehajuce okolo Slnka, ktore ma priblizne gulovy tvar a svojou gravitaciou si dokazalo vycistit priestor okolo svojej obeznej drahy od inych telies.

 

Kedze Pluto ani ine telesa poslednu podmienku nesplnaju, bola vytvorena nova kategoria trpaslicich planet, do ktorej boli zaradene aj Pluto s Charonom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov