Skočiť na obsah

Maďari, Maďarsko a jeho vzťahy so susedmi


Ajk

Odporúčané príspevky

Axel

 

trepeš až to bolí! ak nevieš aký bol genofond starých maďarov ako môžeš tvrdiť,že dnes je iný???

 

Sorry, ale tie tvoje argumenty sú asi na takej úrovni ako keby som sa ja mal presťahovať z Trenčíne do Dubnice a by ma odtiaľ vyháňali, že oni tam Trenčanov nechcú. A kvôli takým trkvasom ako ty sú potom národnostné problémy.

 

Hneď ako by si sa rozhodol premenovať Dubnicu na Trenčín a úradnú reč zaviedol povedzme nemčinu ,by ťa plným právom mohli kľudne aj zavesiť na prvý kandeláber.

 

A z tých zvyšných 3/4 si Maďarom len preto, že tvoji predkovia bolo pomaďarčení

Mám ti sto chutí povedať,že pomaďarčená bola.....,ale spýtam sa ťa ináč : No a čo?

 

Aj keď si tu doma tak máš hovoriť úradnou rečou štátu, ktorého si občanom a v ktorom si "doma"

A čo tá úradná reč sa tu len tak vyskytla?niekto o tom rozhodol a tých občanov sa nespýtal,či stým súhlsia! ešte dobre,že sa nerozhodlo,že máme každé ráno fúkať niekomu niekam,podľa teba by aj to bolo správne.

 

elfant

Samozrejme,žeje. Bratislava je ešte stále najväčším ma´darským mestom V SR. Lenže ty to veľmi dobre vieš,preto hovorím,že len rýpeš.

(podľa legislatívy nie-čo myslíš prečo tých 20%? ale EÚ sa to už nepáči :lol: Sa teším,až bude pod Bratislava napísané Pozsony.a možno aj naopak :) Pod Ministerstvo vnútra SR -Szlovák belügyminisztérium.

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

 

trepeš až to bolí! ak nevieš aký bol genofond starých maďarov ako môžeš tvrdiť,že dnes je iný???

 

Nájdi si niečo o pojme "genofond" na wikipedii alebo vygúgli. Na ostatné žvásty je škoda reagovať. Môj 4,5 ročný synovec viac hovorí k veci ako ty. To je už na zamyslenie čo ty tu produkuješ. Necítiš sa ani trochu trápne?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant

Samozrejme,žeje. Bratislava je ešte stále najväčším ma´darským mestom V SR. Lenže ty to veľmi dobre vieš,preto hovorím,že len rýpeš.

(podľa legislatívy nie-čo myslíš prečo tých 20%? ale EÚ sa to už nepáči Obrázok Sa teším,až bude pod Bratislava napísané Pozsony.a možno aj naopak Obrázok Pod Ministerstvo vnútra SR -Szlovák belügyminisztérium.

Obrázok

 

Trepes az to dvermi plieska. Obrázok

Uz v roku 1910 bolo podla scitania o jedno percento viac Nemcov, ako Madarov. No a v roku 2001 to nestoji uz ani za rec Obrázok

Dam to sem tak, aby si tomu lepsie rozumel ... 4 percenta su 4 percenta Obrázok

To uz v Rajke je percentualne viac Slovakov, ako v Pozoni Madarov :lol: ked to pojde takto dalej, tak aj Balaton bude znova slovensky :)

 

Népesség [szerkesztés]1910-ben 78 223 lakosából 31 705 magyar (41%), 11 673 szlovák (15%), 32 790 német (42%), 33 roma, 9 ruszin, 351 horvát, 24 szerb, 1638 fő egyéb volt.

 

1930-ban 123 844 lakosából 60 013 csehszlovák (48%), 32 801 német (26%), 18 890 magyar (15%), 12 140 fő egyéb (11%) volt.

 

1991-ben 442 197 lakosából 401 848 szlovák (91%), 20 312 magyar (5%), 9 965 cseh (2%), 1 393 morva, 79 sziléz, 410 ukrán, 265 ruszin, 558 roma, 7 367 fő egyéb volt.

 

2001-ben 428 672 lakosából 391 761 szlovák (91,4%), 16 451 magyar (3,8%), 7972 cseh (1,9%), 1200 német, 461 ruszin, 452 ukrán és 417 fő roma volt.

 

 

http://hu.wikipedia....=edit&section=4

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

 

O čo ti kráča? jasne som napísal,že podľa legislatívy nie! A,že nie je najväčším maďarským mestom v Sr? Tak pardon je TRETÍM najväčším .Ds 18 tis,KN 22 tis. Ba 16 tis. ježišmária to je rozdiel ako sviňáááá.

a čo to mení na veci?

Čo keby si sa vyjadril k veci,miesto toho neustáleho napádania a čakania na chybu druhého?

ešte som tu od teba nikdy nič konkrétneho nečítal.

 

Axel

a ty zas o čom ?či sa dá nazvať celkové genetické zloženie obyvatelstva nazvať genofondom alebo nie?

to je v tejto téme dôležité?

čo takto k téme?

 

axel

Genofond

Soubor různorodých a jedinečných dědičných vlastností uložený v genech všech jedinců určitého druhu nebo populace.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

 

O čo ti kráča? jasne som napísal,že podľa legislatívy nie! A,že nie je najväčším maďarským mestom v Sr? Tak pardon je TRETÍM najväčším .Ds 18 tis,KN 22 tis. Ba 16 tis. ježišmária to je rozdiel ako sviňáááá.

a čo to mení na veci?

Trepes, nie je ani tretim. Filakovo ma 64,4% madarskeho obyvatelstva a aj taky Lucenec 13,11 %. Bratislava s 3,8 % na tretie miesto zdaleka nema.

Rovnako teda mozeme povedat ze Budapest je najvacsim slovenskym mestom v Madarsku ? Na konci 19 storocia podla oficialneho scitania ludu bolo Slovakov okolo 100 000. Teraz je to slabych 4000 a nieco.

 

Inak pouzivam tvoj sposob argumentacie a uz rypem. Len ti chcem nazorne ukazat akym sposobom argumentujes :lol:

 

Nemeni to na veci nic, k madarskemu napisu na statnej budove v centre hlavneho mesta SR si sa nejako nevyjadril. Ako je mozne, ze v meste, ktore nie je narodnostne zmiesane, je dvojjazycny napis na pamatnej tabuli ?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

 

ty podľa percent obyvatelstva určuješ velkosť mesta? Podľa toho Dolné Horné s 13 obyvatelmi ale za to všetci maďari bude najväčšie maďarské mesto v SR? To píšse len preto aby si písal?

 

Čo sa týka Budapešti aj V dejepise sa je uvádzané,že bola najväčším slov .mestom v maďarsku. Dokonca si to tu uvádzal aj ty.

 

Nemeni to na veci nic, k madarskemu napisu na statnej budove v centre hlavneho mesta SR si sa nejako nevyjadril. Ako je mozne, ze v meste, ktore nie je narodnostne zmiesane, je dvojjazycny napis na pamatnej tabuli ?

to si predstav,že také tabule nájdeš aj na viacerých mmiestach.Čo ti je na tom nejasné? To mesto je národnostne zmiešané a bol to maďarský parlament,tak ako to tam má byť ? Swazijsky? To je NORMÁLNE.

 

Pointa je v tom,že sa tomu čuduješ.

 

V sobotu som bol v Brne a tam pri Petrove je obelisk na ktorom je LEN nemecký nápis. A nikto sa tam tomu nedivil.Teda okrem mňa.

 

elfant

 

z 1910-es népszámlálás 880 ezer lakost talált az akkori Budapesten, míg a legnagyobb elővárosban, Újpesten 55 ezret. A lakosság döntő többsége magyar nemzetiségű volt, 9,0% vallotta magát németnek és 2,3% szlováknak. A vallási összetétel a következő volt: katolikus 60,9%, izraelita 23,1%, református 9,9%, evangélikus 5,0%.

zdrojhttp://hu.wikipedia.org/wiki/Budapest

Presne ako tvoj. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Horne Dolne bude vzdy len dedina, nie mesto. A tie percenta som si nevymyslel ja, ale statistika :lol:

Vidis, ty pises, ze to bol madarsky parlament, v slovencine je to uhorsky parlament. Ak by si mal pravdu ty, tak neviem co tam potom robil taky Stur :)

 

Tabula, ktoru som ti uviedol, bola zavesena pred par rokmi. Obelisk, ktoremu si sa cudoval v Brne ty, bol postaveny v roku 1818 na pocest cisara Frantiska I a skor by som sa cudoval, keby nebol v nemcine :)

 

Budapes nebola a ani nebude nikdy najvacsie slovenske mest, vzdy to bude najvacsie madarske mesto so slovenskou narodnostnou mensinou ... rovnako aj Bratislava.

Kde som konkretne pisal ze je to najvacsie slovenske mesto ? Na take veci si schvalne davam pozor, lebo je to nezmysel. ;)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo sa týka Budapešti aj V dejepise sa je uvádzané,že bola najväčším slov .mestom v maďarsku. Dokonca si to tu uvádzal aj ty.

 

to si predstav,že také tabule nájdeš aj na viacerých mmiestach.Čo ti je na tom nejasné? To mesto je národnostne zmiešané a bol to maďarský parlament,tak ako to tam má byť ? Swazijsky? To je NORMÁLNE.

 

Pointa je v tom,že sa tomu čuduješ.

 

 

v ktorom dejepise je to takto uvádzané ?

 

pointa toho čudovania je v tom, že ty sa čuduješ, nikto iný sa nečuduje, ani tej svazijčine či jazyku kmeňa uramba by sme sa zrejme nečudovali, ale tomu, že predpokladáš, že elfant či hocikto sa tu čuduje pamätnej tabuli v slovenčine - maďarčine v slovenskom hlavnom meste, na mieste, kde sídlil národnostne zmiešaný uhorský parlament.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant,Game

Vidis, ty pises, ze to bol madarsky parlament, v slovencine je to uhorsky parlament. Ak by si mal pravdu ty, tak neviem co tam potom robil taky Stur :lol:

keďže v slovenskom parlamente sedí aj Duray tak to vlastne nie je slovenský parlament?

 

národnostne zmiešaný uhorský parlament.

skoro každý parlament na svete je národnostne zmiešaný!

 

hlavne,že Bratislava nie je národnostne zmiešaná.

 

nektek már teljesen át......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

už zasa neodpovedáš na otázky :lol:

 

keď máš nejakú poznámku k nášmu duševnému zdraviu, môžeš aj slovensky :)

 

 

v Dejepise by sme si mali zopakovať, čo bola rakúsko uhorská monarchia, veľké uhorsko, maďarsko, slovensko

 

čudné by bolo, keby taká veľká menšina nemala zastúpenie v slovenskom parlamente, ale má.

a strany, so silným zastúpením a percentuálnou zvoliteľnoťou do parlamentu v každom volebnom období

a politikov, ktorých si vážia aj slováci

kopa slovákov sa chystá podľa predbežných ankiet voliť maďarskú či národnostne zmiešanú stranu,

to je zle ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem na akú otázku ti mám odpovedať.

Máš pravdu KOPA slovákov sa chystá voliť národnostne zmiešanú stranu. dúfam,že vieš koľko je kopa.

 

Dejepise by sme si mali zopakovať, čo bola rakúsko uhorská monarchia, veľké uhorsko, maďarsko, slovensko

 

Na čo myslíš?

Prvé a posledné slová tej vety sa vylučujú.

 

a k tomu čudovaniu:

Elfant napísal:

Ako je mozne, ze v meste, ktore nie je narodnostne zmiesane, je dvojjazycny napis na pamatnej tabuli ?

nesnaž sa tými krkolomnými kombináciami zo mňa blbca. Vyzerá to trochu silené.

 

a k téme: súhlasíš s tým aby na národnostne zmiešanom území bolo u štátnych úradníkov povinné ovládanie maďarčiny?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

súhlasíš s tým aby na národnostne zmiešanom území bolo u štátnych úradníkov povinné ovládanie maďarčiny?

 

Iba maďarčiny, alebo azda aj jazykov ostatných menšín ktoré v danej obci dosiahnu 20 percentný podiel? A čo ak by túto podmienku nespĺňala iba jedna menšina v danej obci?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

Prečo je v Rumunsku normáne ,že smerové tabule sú aj maďasky?

Prečo je všade normálne,že všetko je najprv v jazyku menšiny a až potom v jazyku väčšiny?

(pre menej chápavých ,aby bolo jasno,hovorím o oblastiach obývaných menšinou)

 

Bude to asi tým,že tu sa všetko nenormálne je považované za normálne!

 

Drow baratom, bud nevies o com hovoris, alebo klames.

Rakusko, Rumunsko, Slovensko, Spanielsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Bulharsko, Polsko a este aj kdekade inde su dvojjazycne oznacenia najprv v statnom jazyku a az potom v jazyku mensiny. Dokonca aj v Madarsku.

Nech sa paci:

 

http://commons.wikim..._near_Koper.jpg

http://commons.wikim...ost_cropped.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Magyarbikal_Ortsschild.jpg

http://upload.wikime...stadtSchild.jpg

http://commons.wikim...-_tabliczka.jpg

http://commons.wikim...e%C5%BAnicy.jpg

http://commons.wikim...5%91%C5%91r.JPG

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gro%C3%9Fwarasdorf_%28Ortstafel%29.jpg

http://commons.wikim...an-Slovene).png

 

Ked si taky velky bojovnik za prava mensin, tak laskavo vysvetli, ako je mozne ze oficialne webove stranky miest Senec, Galanta, Komarno, Sturovo,Filakovo, Lucenec, Dunajska Streda maju vsetky okrem slovenskej aj madarsku, popripade nemecku mutaciu. Oficialne stranky Bekescsaby, Satoraljaujhely, Szarvas, su len po madarsky, nemecky a anglicky. Tak o com to tu stale tocis ?

Skor mam pocit ze zavadzas ty a ked ti dojdu argumenty, tak zacnes o polovicke tabletky :lol:

a k tomu čudovaniu:

 

nesnaž sa tými krkolomnými kombináciami zo mňa blbca. Vyzerá to trochu silené.

 

a k téme: súhlasíš s tým aby na národnostne zmiešanom území bolo u štátnych úradníkov povinné ovládanie maďarčiny?

 

nuz netreba sa ani velmi snazit, a k tvojej teme teme, nevidim dovod preco by slovenski Madari, pokial ovladaju slovencinu, nemohli byt statni uradnici. Nevidim ale ziaden dovod, preco by tieto funkcie mali byt obsadene Slovakmi, ktori by sa museli ucit madarsky. Narodnostna vacsina nie je povinna ovladat jazyk mensiny, ale narodnostna mensina by mala ovladat jazyk vacsiny vo vlastnom zaujme, uz len preto aby mohla zastavat posty statnych uradnikov.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant

 

za tie tabule sa musím ospravedlniť.

Prečo je všade normálne,že všetko je najprv v jazyku menšiny a až potom v jazyku väčšiny?

Toto už nepatrilo k smerovým tabuliam.(To by bolo aj dosť nelogické:lol::)))-Cudzines by sa asi hodne rýchlo stratil:))

 

Elfant

 

 

Nevidim ale ziaden dovod, preco by tieto funkcie mali byt obsadene Slovakmi, ktori by sa museli ucit madarsky

Zaujímavé,že Lopata alebo Darkman,ktorí sú povedzme hodne ,,národne" založení,s tým problém nemajú.Naopak ty ,ktorý sa tu prezentuješ ako niekto kto je hodne povznesený nad ,,národnostné" problémy s tým problém máš.

Ty si jednoducho taký,,večný oponent".

Ale nerozoberajme to svoj názor si povedal a ďalej nie je o čom.

 

Cactales

 

Každej autochtónnej menšiny.A nie od 20,ale od 10% .také dediny by sa ešte našli aj nemecké alebo Rusínske.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemam s tym ziaden problem, len mi vadi ten prvok "musenia", ktory sa u teba objavuje. Nie je to schodna cesta, zvlast ked su vztahy oboch narodov zatazene minulostou.

 

Inak nie je to len problem slovensko madarsky, rovnake to bolo v juznom Tirolsku, alebo na slovinsko rakuskom pomedzi, a to su len namatkovo vybrane priklady. V tomto pripade je to dedicstvo monarchie.

 

 

Dalsi neuralgicky bod je Alsasko Lotrinsko, aj ked tam sa posunuli hodne dalej od polovice minuleho storocia.

 

Analogia tvojich statnych uradnikov sa da najst pri vzniku 1. CSR. Vtedy jednoducho neboli slovenski uradnici, madarski poutekali, alebo odmietli pracovat pre novy rezim, tak museli byt dosadeni ludia z Ciech. Aj ked tam jazykova bariera nebola, tak vela ludi to vnimalo takisto zle, co vyvrcholilo vyhnanim ich pozostatkov po rozpade republiky.

Kazdopadne si myslim, ze by malo byt v zaujme Madarov na Slovensku tieto posty na urovni samosprav a aj regionalnych statnych sprav, tieto posty obsadit. Cakanie na to, ze pride riesenie deuz ex machina je dost alibisticke, a aj ked nie je situacia uplne idealna, tak riesenia sa daju vzdy najst.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Každej autochtónnej menšiny.A nie od 20,ale od 10% .také dediny by sa ešte našli aj nemecké alebo Rusínske.

 

Zrejme aj cigánske.

 

Takže čo v prípade ak v niektorej obci dosiahnu 10 percentný podiel dva menšiny? Musel by každý úradník ovládať obidva tieto jazyky?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vdaka Drowovi som si trochu lepsie nastudoval narodnostnu politiku v niektorych byvalych statoch monarchie.

 

Takze, viackrat spominane Rumunsko ma rovnako stanovenu 20% hranicu pre narodnostne mensiny. Statna politika pre mensiny je sice legislativne osetrena, ale v praxi je stav velmi vlazny. Nemecka mensina sa velmi zredukovala v rokoch 1989 - 90, ked velka cast rumunskych Nemcov repatriovala do Nemecka. Madarska, najpocetnejsia mensina ma svoje zastupenie v parlamente a skolstvo je riesene v sieti statnych skol, pricom existuju aj madarske fakulty zaclenene do niektorych vysokych skol. Oproti byvalemu rezimu je to velky pokrok, nakolko byvaly rezim chcel uskutocnovat plany na vystahovavanie celych oblasti s narodnostnymi mensinami a likvidaciu ich dedin, od coho upustil az pod medzinarodnym tlakom. Dvojjazycne nazvy obci su tam, kde ma mensina minimalne 20% zastupenie v obyvatelstve.

 

Zaujimava situacia je v Rakusku. Prva legislativna uprava bola vydana uz v roku 1955, pricom prava niektorych uznanych narodnostnych mensin su osetrene samostatnym zakonom, konkretne ide o Madarov a uzemia ktore patrilo predtym Uhorsku. Uznanie narodnostnej mensiny maju aj okrem inych aj Romovia - Sinti, Cesi a Slovaci vo Viedni, rovnako aj Madari, ktori emigrovali vo viacerych vlnach po druhej svetovej vojne. Samostatny zakon upravuje prava narodnostnych mensin, pouzivanie uradneho jazyka a dvojjazycne oznacovanie obci. Posledne je problemom aj v sucasnosti, pricom s touto problematikou suvisi afera s posielanim listovych bomb a minimalne styria zabiti ludia. Akcie s instalovanim a naslednym strhavanim dvojjazycnych oznaceni obci v Korutansku sa udiali naposledy v roku 2005. Znamym aktivistom bol v tomto najvacsi rakusky demokrat Jorg Haider so svojou FPO.

Pouzivanie jazyka narodnostnych mensin v uradnom styku je zakonne zabezpecene, pricom je stanovene ze niektore urady su povinne pouzivat jazyk narodnostnych mensin a ine maju tuto moznost volitelnu, pokial uradnik jazyk mensiny ovlada. Uradne zaznamy sa vedu v nemcine, pricom klient moze pozadovat odpis, alebo vypis v jazyku mensiny. V nemcine sa rovnako vedu aj matriky a katastralne knihy. V zakone je vyslovne uvedene aj ze namietka skutocnosti, ze uradne konanie sa nevedie v jazyku mensiny nesmie byt v ziadnom pripade dovodom odmietnutia, alebo ignorovanie konania zo strany obcana, aj ked je prislusnikom narodnostnej mensiny.

 

Z tohto pohladu tvrdenie, ze na Slovensku je situacia katastrofalna a najhorsia, vyznie trochu divne. Okrem zopar zamalovanych oznaceni obci sa kvoli tomu nikto nevyhadzoval do vzduchu a ani nevrazdil. Chvalabohu.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A este pre doplnenie.

V Rakusku je legislativne stanovena hranica pre dvojjazycnost pre slovinsku a chorvatsku mensinu dokonca az na 25 %, co je viac ako drowom navrhovanych 10 %, a aj viac ako slovenskych 20 %. Zase dalsia mala nepresnost v argumentacii.

 

Presna citacia je lepsia, nech sa neohadzujeme formulaciami, ktore su postavene na vagnych tvrdeniach. Inak momentalne prebieha v Rakusku diskusia o novelizacii mensinoveho zakona, kde sa pozaduje, aby vsetky autochtonne mensiny boli postavene na jednu rovinu a odstranili sa rozdiely v pristupe k madarskej a ostatnym mensinam.

 

Der Anspruch der slowenischen und kroatischen Minderheit auf zweisprachige Ortstafeln sowie Schulunterricht in der Muttersprache ergibt sich völkerrechtlich verbindlich aus Artikel 7 Ziffer 2 und 3 des Österreichischen Staatsvertrages. Die genannten Ziffern 2 und 3 sind neben der Ziffer 4 Bestandteil österreichischen Verfassungsrechts und damit für die innerstaatliche Ausgestaltung des rechtlichen Rahmens der Minderheitenpolitik verbindlich.Die für die Aufstellung von zweisprachigen Ortstafeln relevante Ziffer 3 des Artikel 7 („Rechte der slowenischen und kroatischen Minderheiten“) lautet wie folgt:

 

Art. 7 (Recht der slowenischen und kroatischen Minderheiten) 3. In den Verwaltungs- und Gerichtsbezirken Kärntens, des Burgenlandes und der Steiermark mit slowenischer, kroatischer oder gemischter Bevölkerung wird die slowenische oder kroatische Sprache zusätzlich zum Deutschen als Amtssprache zugelassen. In solchen Bezirken werden die Bezeichnungen und Aufschriften topographischer Natur sowohl in slowenischer oder kroatischer Sprache wie in Deutsch verfaßt. Im Jahr 1976 wurde vom österreichischen Nationalrat das Volksgruppengesetz verabschiedet. Der relevante Paragraph 2, Absatz 1, Ziffer 2 lautete folgendermaßen:

 

§ 2. (1) Durch Verordnungen der Bundesregierung im Einvernehmen mit dem Hauptausschuß des Nationalrates sind nach Anhörung der in Betracht kommenden Landesregierung festzulegen:

  • (...)
  • Die Gebietsteile, in denen wegen der verhältnismäßig beträchtlichen Zahl (ein Viertel) der dort wohnhaften Volksgruppenangehörigen topographische Bezeichnungen zweisprachig anzubringen sind.
  • (...)
Dieses Gesetz sah also die Aufstellung von zweisprachigen topographischen Aufschriften für jene Gemeinden bzw. Ortsteile vor, in denen sich zumindest 25% der Bevölkerung zur slowenischsprachigen Volksgruppe bekennen. In einer 1977 erlassenen Verordnung (so genannte Topographieverordnung für Kärnten) wurden das Volksgruppengesetz näher ausgeführt und die Gemeinden bzw. Gemeindeteile näher bestimmt, in denen zweisprachige topographische Aufschriften angebracht werden müssen. In einer weiteren Verordnung (Verordnung über slowenische Ortsbezeichnungen) wurden die slowenischen Bezeichnungen der Ortschaften offiziell festgelegt. http://de.wikipedia....htliche_Aspekte

Neodpustim si este jednu poznamku, tykajucu sa madarskej mensiny v spolkovej krajine Burgenland. Podla statistickych udajov sa povazuje tato mensina za vymierajucu a to aj napriek velkemu exodu Madarov po potlaceni povstania v roku 1956. Vysadne postavenie madarskeho mensinoveho jazyka v Rakusku pretrvava od Rakusko Uhorskeho vyrovnania v roku 1867

Laut einer Volkszählung im Jahre 2001 leben in Österreich rund 10.000 in Österreich geborene Auslandsungarn.[4] Eine bedeutende Anzahl von Ungarn lebt vor allem in der Hauptstadt Wien. Der überwiegende Teil ist jedoch als Burgenlandungarn bekannt und lebt im südöstlichsten Bundesland der Republik, dem Burgenland. Hier sind sie insbesondere in den vier Ortschaften Oberpullendorf (Felsőpulya), Oberwart (Felsőőr), Siget in der Wart (Őrisziget) und Unterwart (Alsóőr) beheimatet.

 

http://de.wikipedia.....C3.96sterreich

A este jedna pikoska na uplny zaver. Slovensko je jedina oblast na celom svete, vratane Madarska samotneho, kde pocet Madarov od druhej svetovej vojny rastie. Tak potom neviem ako je to s tou proklamovanou nasilnou asimilaciou.

Anzahl der Magyaren in der Slowakei

 

Volkszählung Magyaren

1930 571.952

1950* 354.532

1961 518.776

1970 552.006

1991 567.296

2001 521.000

 

(*) 1945–1948 wurden im Rahmen eines „Bevölkerungsaustausches“ – je nach Quelle – rund 80.000 Ungarn aus der Slowakei und zwischen 72.000 und 73.000 Slowaken aus Ungarn in das jeweils andere Land umgesiedelt; ansonsten ist der vorübergehende Rückgang von 1950 auf einen staatlich geförderten „Umstieg“ vieler Ungarn mit slowakischen Vorfahren auf die slowakische Nationalität zurückzuführen, der etwa 1946–1949 erfolgte und in der Folge schrittweise rückgängig gemacht wurde.

 

Die Slowakei ist gemäß den offiziellen Zahlen das einzige Gebiet der Welt (einschließlich des Staates Ungarn selbst), in dem die Zahl der Ungarn nach dem Zweiten Weltkrieg (bis 1991) ständig zunahm.

 

 

http://de.wikipedia....n#Rum.C3.A4nien

 

Dufam ze mi Meltosagos Admin Ur Axel prepaci tolke citacie, ale su k teme a je lepsie ked sa v takychto temach argumentuje vecne a nie emotivne

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfant

Na tomto prípade je veľmi pekne vidieť ako sa vieš hrať s číslami.

Slovensko je jedina oblast na celom svete, vratane Madarska samotneho, kde pocet Madarov od druhej svetovej vojny rastie. Tak potom neviem ako je to s tou proklamovanou nasilnou asimilaciou.

Ma´darsko 1949-9204799

2001-10198315

A čo sa dialo na Slovensku je vidieť z percent.

1930-19%maďarov

1950-10,3

1961-12,4

1970-12,2

1980-11,2

1991-10,8

2001-9,7

 

Pokles v r.1950 je dôsledkom odobratia občianskych práv a reslovakizáciou. R.1961 návrat do skoro reálnych čísel.žiadny nárast sa v skutočnosti nekonal.

 

Lenže ty to vieš. Za to hovorím,že rýpeš.Hovoríš polopravdy. Nie si ty reinkarnovaný Vic?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako som hovoril v predoslom, nie su argumenty, tak pridu poltabletky, alebo najnovsie Vic :lol:

Mozem ta ubezpecit, ze nie som :)

 

Schvalne som dal udaje z nemeckej wikipedie, lebo som cakal ze s dacim takym prides. Inak podla literatury cerpali s madarskych a nemeckych zdrojov, ked neveris im, a ani scitaniam ludu, tak smola :)

 

Literatur

  • Wolfgang Jahn, C. Lankes, W. Petz und E. Brockhoff (Hrsg.): Aufsätze zur Bayerischen Landesausstellung 2001. Regensburg 2001, ISBN 3-9804433-6-1, ISBN 3-7917-1753-7.
  • Gyula László: The Magyars. Their life and civilisation. Corvina, Budapest 1997, ISBN 963-13-4807-5.
  • Paul Lendvai: Die Ungarn. Eine tausendjährige Geschichte. München 2001, ISBN 3-442-15122-8.
  • László Révész: Archäologische Forschungen zur Landnahmezeit in Ungarn. Ergebnisse, methodologische Probleme, ungelöste Fragen. In: Joachim Henning (Hrsg.): Europa im 10. Jahrhundert. Archäologie einer Aufbruchszeit. Mainz 2002, ISBN 3-8053-2872-9, S. 123–130.
  • Mechthild Schulze-Dörrlamm: Die Ungarneinfälle des 10. Jahrhunderts im Spiegel archäologischer Funde. In: Joachim Henning (Hrsg.): Europa im 10. Jahrhundert. Archäologie einer Aufbruchszeit. Mainz 2002, ISBN 3-8053-2872-9, S. 109–122.
  • Péter Veres: The ethnogenesis of the Hungarian people. Problems of ecologic adaptation and cultural change. Ethnographical Institut of the Hungarian Acad. of Science, Budapest 1996, ISBN 963-567-001-X.
  • Alfried Wieczorek, Hans-Martin Hinz (Hrsg.): Europas Mitte um 1000. Stuttgart 2000, ISBN 3-8062-1544-8, ISBN 3-8062-1545-6.
  • Herbert W. Wurster (Hrsg.): Bayern – Ungarn. Tausend Jahre. Katalog zur Bayerischen Landesausstellung 2001. Passau 2001, ISBN 3-927233-78-1.
http://de.wikipedia....yaren#Literatur

 

 

Ok, ked uz oponujes, daj celu tabulku, nie len vytrhnute udaje. Mimochodom, autori su tiez Madari. Zas si si vybral svoju metodiku vyhodnotenia statistickych udajov ;) ;)

Table 7. Ethnic structure of the population on the present territory of Slovakia (1880-1991)

 

Ostatne je v poriadku, ked si spomenul len tieto fakty ? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

 

Ja som nespochybnil tvoje čísla! ja som spochybnil spôsob akým si ich sem dal. A hlavne zavádzajúci komentár.Obaja dobre vieme,že dávať sem nejaké hausnumerá nemávýznam,lebo nie je problém ich overiť.

 

Nie nepoužil som tú tvoju stránku,ale v´daka za ňu:))))

použil som slovenské údaje,kde som,čo našiel,ale sú aj podľa tvojich údajov korektné.

 

ešte aké fakty by si chcel?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

Ja som nespochybnil tvoje čísla! ja som spochybnil spôsob akým si ich sem dal. A hlavne zavádzajúci komentár.Obaja dobre vieme,že dávať sem nejaké hausnumerá nemávýznam,lebo nie je problém ich overiť.

 

Skus si prejst zaklady statistiky a demografie :lol: Nespochybnil si sposob akymi som sem udaje dal, len si ich nepochopil.

Od roku 1980 vykazuje Madarsko negativny rast obyvatelstva, v roku 2001 je to - 0,32% a prognozy Eurostat-u su nadalej klesajuce z dovodu starnutia obyvatelstva :)

Demografische Struktur

Obrázok Obrázok Bevölkerungsentwicklung Ungarns (1995–2006)

Obrázok Obrázok Bevölkerungsprognose nach Eurostat (2005–2050)

 

Wie in anderen westlichen Industrienationen zeigt sich auch in Ungarn eine Alterung der Gesellschaft. So sind 15,9 % der Bevölkerung unter 15 Jahre, die Mehrheit der Einwohner 15 bis 65 Jahre (68,6 %) und 15,5 % über 65 Jahre alt. Die zusammengefasste Geburtenziffer ist ähnlich wie in Mitteleuropa extrem niedrig und beträgt pro Frau 1,3 Kinder. Die Lebenserwartung lag 2005 bei der männlichen Bevölkerung bei 68,3 Jahren und bei der weiblichen Bevölkerung bei 76,5 Jahren.

 

Hatte Ungarn laut Volkszählung 2001[2] in jenem Jahr noch knapp 10,2 Millionen Einwohner, so setzt sich der seit den 1980er Jahren zu verzeichnende Rückgang der Einwohnerzahl auch nach den Zahlen des Statistischen Bundesamts[3] fort. Gemäß der jüngsten Schätzung der CIA[4] leben in Ungarn inzwischen weniger als 10 Millionen Menschen.

 

Für 2001 wurde ein Bevölkerungsrückgang von 0,32 % geschätzt. Ursache ist die niedrige Geburtenrate (rund 10 Geburten auf 1.000 Einwohner).

 

http://de.wikipedia....fische_Struktur

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:)

lovensko je jedina oblast na celom svete, vratane Madarska samotneho, kde pocet Madarov od druhej svetovej vojny rastie.

:lol:

Od roku 1980 vykazuje Madarsko negativny rast obyvatelstva, v roku 2001 je to - 0,32% a prognozy Eurostat-u su nadalej klesajuce z dovodu starnutia obyvatelstva :)

No ktoby bol veril,že druhá svetová sa skončila až v r.1980. ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov