Skočiť na obsah

Maďari, Maďarsko a jeho vzťahy so susedmi


Ajk

Odporúčané príspevky

Vsak je scestne, aby sa v statnej sprave zamestnaval niekto, kto nepozna statny jazyk.

Ja som len reagoval na Deada.

 

Takze ty by si bol radsej, keby sa kvantum prispobilo jednemu hlupakovi?

Ak tomu ťa aké logické pochody viedli? mohol si si všimnúť,že ja váš jazyk ovládam.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri inom vývoji dejín sa mohli podeliť veci ináč a ešte ináč alebo úplne ináč

 

Takže sa to vyvinulo tak,že sme v peknej pr...li a basta? dosť často to počujem.Obdobou toho je ,,ak sa ti tu nepáči" alebo ,,na slovensku je to tak".

Dobré argumenty!

 

ad.1. vyvinulo

ad.2. vždy mi vkladáš do úst / obrazne / veci, ktoré som nikdy nepovedala.

 

/narodiť sa ako Prus, už dávno nemáš vlasť, a na vážkach na tom boli slováci pred časom a česi a kdekto. neprimýšľaj si zasa niečo, čo tu nie je. celé národy zmizli v dejinách, ríše, monarchie, pohltilo ich kdečo, asimilovali sa, vyhladili ich iné národy, obsadili, anektovali, premiešali a ešte na sto spôsobov zmizli zo sveta.

maďari sú tu, dnes, stále, ako múdry národ s krásnym jazykom, a dejiny a história robila svoje ... ako tisícročia robí.

písala som miliónkrát, že som mala spolužiakov čistých maďarov, od komárna až po žitňany a kolíňany a od čiernej nad tisou až po neviem kam. každý jeden hovoril po slovensky.

aj keď po maďarských školách to šlo spočiatku ťažšie, ale prišli s ohromnými základmi,aj ten najväčší maďarský vlastenec. nech odpočíva v pokoji, už je mŕtvy. a v tých časoch im to veľmi pomohlo v tom, ako a kam ďalej.

sú to úspešný ľudia, z ktorých všetci dodnes využívajú oba jazyky, aj tí, ktorí zostali žiť v maďarsku.

v dnešných časoch to platí rovnako. /

 

tebe nehovorieval starý otec: koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom ?

 

Takže ak ja ovládam 4 reči a niekto len 2 je menejcenný? minule som to použil na SME a zrušili mi to. :lol:

 

rada by som sa spýtala v sme, prečo to zrušili, nespýtal si sa ? dnes už to neplatí ?

podľa mňa je to všeplatné, a platné to bude stále, a v dnešnom precitlivelom demokratickom svete v tom stále nevidím nič zlé. nie je to o kvalite človeka. o tom sú iné veci.

nikto, kto nevie viac jazykov, nie je menejcenný. učiť sa ich a vedieť ich viac je dar.

 

Nie,mne vadí,že sa musím prispôsobovať kvantu hlupákov,ktorí si myslia,že sú niečo viac a preto sa im musím prispôsobiť!

PS. Odpovie niekto na tú moju otázku??

 

1. čomu sa musíš prispôsobiť ?

2.na tvoju otázku tu myslím už zopár ľudí odpovedalo.

 

tebe ubližuje, že vieš slovensky ?

mne neubližuje, že viem maďarsky. píšem to kolom dokola, ako veverička v kolese: nedala by som za nič na svete, že viem.

z tej tvojej poznámky o hlupákoch vyplýva, že ti ubližuje, že ako občan slovenska maďarskej národnosti hovoríš slovensky.

ovládaš ju, ale zjavne ti to ubližuje. alebo ?

 

mne neubližuje, že na slovensku ako slovenka ovládam maďarčinu.

len si gratulujem, že moji rodičia mi ten dar dopriali a otec na tom trval, že mi strkal do rúk maďarské knihy spolu so slovenskými a že mám dva materinské jazyky. bárs by boli štyri aspoň.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

ad.1 takže sa budeme snažiť aby sa to zasa nejako vyvinulo :lol:

 

ovládaš ju, ale zjavne ti to ubližuje. alebo ?

Nie,mne vadí,že sa musím prispôsobovať kvantu hlupákov,ktorí si myslia,že sú niečo viac a preto sa im musím prispôsobiť!

 

Ps: Na tú otázku tu nikto neodpovedal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

drow

 

Môžeš sa v štátnej správe zamestnať bez znalosti slov.jaz.?

to,že ti to vyslovene neprikazuje,ešte neznamená,že ťa k tomu nenúti?

Múžeš,ale nemusíš!Len vo filme bolo tak,že ak si nechcel,tak s tebou spravili krátký proces.

Zamestnanie v statnej sprave nie je len o komunikaciii s obcanmi zo susednej ulice. Od zamestnanca sa vyzaduje znalost odpovedajucich zakonov, smernic... Bezna (a nevyhnutna) je komunikacia v ramci hierarchie obec-okres-kraj a tiez komunikacia na urovni konkretneho zamestnanca. Skutocne si neviem predstavit, ako by v statnej sprave dokazal fungovat a pracovat zamestnanec ovladajuci iba jazyk mensiny. Akoby policajt, ktory nevie po slovensky povedal na namesti nackom z pospolitosti, aby sa spakovali? :lol: Ked mam reagovat tvojim sposobom, este nikto hluchy sa nestazoval, ze ho stat nuti pocut. Kazde zamestnanie vyzaduje tomu zodpovedajuce zrucnosti a sposobilosti. Skus sa ist niekde prihlasit za tlmocnika do svahilciny, s dodatkom ze svahilsky nevies a potom sa stazuj na diskriminaciu...

 

Nie,mne vadí,že sa musím prispôsobovať kvantu hlupákov,ktorí si myslia,že sú niečo viac a preto sa im musím prispôsobiť!

 

Tebe vadi, ze si sa naucil slovensky a mozes komunikovat napr. aj na tomto fore?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Páči sa mi ako sa tu hádate kto je aký Slovák a kto je aký Maďar. Okrem iného, Drow vieš o tom, že genofond priemerného Maďara v percentuálnom vyjadrení t.č. obsahuje už len 1% genofondu pôvodných Maďarov, ktorí sem prišli z Ázie, ale obsahuje až 32% genofondu starých Slovanov? Takže Maďarom si len z jednej stotiny, ale Slovanom až z jednej tretiny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súdruhovia,ďakujem za odpovede,dávno som sa tak nezasmial.

 

Elfant

tak toto je perlička! :lol:

 

VZÁJOMNÉ????? to by ma zaujímalo,čo si pod takým slovom predstavuješ.

 

kludne aj nabuduce :)

 

vzajomne sa preklada ako obojstranne :)

 

na otazku ti odpovedat nebudem, uz sme to poprevracali kdekade milionkrat. Inak mam pocit, ze naplnenie vasich poziadaviek (slovenskych Madarov), by bolo pre niektorych z vas tym najvacsim trestom ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

Minule si mi odpovedal tak isto.Ja ti tiež odpoviem tak isto: To si fakt myslíš,že nepoznám nič lepšie ako si tu s tebou dopisovať??? Si trochu fandíš,nie? :lol:

 

Dead

Akoby policajt, ktory nevie po slovensky povedal na namesti nackom z pospolitosti, aby sa spakovali?

Na to aby rozohnali maďarských fanúšikov v D.strede nemuseli vedieť po maďarsky??

 

Kazde zamestnanie vyzaduje tomu zodpovedajuce zrucnosti a sposobilosti

Súhlasím! Len ja tvrdím,že na juhu by jednou z tých spôsobilostí malo byť aj ovládanie maďarčiny.Nič iné tu celú dobu netvrdím.Len vy sa tomu celú dobu bránite.Prečo???

 

Myslím,že som to tu už písal:taliansky policajt v J.Tirolsku kontroloval vodiča a nevedel po nemecky.už je v Kalábrii.Keď to ide v Taliansku,prečo to nejde tu?

Prečo vo švajčiarsku môžu mať aj 4 úradné jazyky a tu ani len 2.

prečo je vo Švédsku a Fínsku normálne vyučovanie jazyka menšiny vo väčšinových školách?

Prečo je v Rumunsku normáne ,že smerové tabule sú aj maďasky?

Prečo je všade normálne,že všetko je najprv v jazyku menšiny a až potom v jazyku väčšiny?

(pre menej chápavých ,aby bolo jasno,hovorím o oblastiach obývaných menšinou)

 

Bude to asi tým,že tu sa všetko nenormálne je považované za normálne!

 

Axel

 

aký bol genofond maďarov pred 1000 rokmi?

vživote by som nebol veril,že národnosť sa určuje geneticky!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlasím! Len ja tvrdím,že na juhu by jednou z tých spôsobilostí malo byť aj ovládanie maďarčiny.Nič iné tu celú dobu netvrdím.Len vy sa tomu celú dobu bránite.Prečo???

lebo je to hlúposť aby sme sa na Slovensku museli učiť Maďarčinu !!!! hlúposť, hlúposť a ešte raz hlúposť

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lebo je to hlúposť aby sme sa na Slovensku museli učiť Maďarčinu !!!! hlúposť, hlúposť a ešte raz hlúposť

Preco by to mala byt hlupost? Clovek v statnej sprave ma v prvom rade sluzit ludom a aj ked sa na hlavu postavis, tak juh slovenska je zmiesane uzemie a clovek hovoriaci po madarsky tam moze daleko jednoduchsie posluzit obcanom, ako clovek co ju neovlada.

 

A ty sa nic ucit nemusis, pokial viem, tak nezijes na zmiesanom uzemi.

Ja nemam problem s tym, aby uradnik, na uzemi s urcitym % mensiny, musel ovladat aj jazyk danej mensiny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aby to zase nebolo nepochopené

 

Nemám nič proti tomu ak budu na úradoch a podobných inštitúciach hovoriť aj v maďarskom jazyku. / na zmiešanom území Ale prečo by sa preto mali učit občania slovenskej národnosti maďarsky ?? ... šak nech tam dajú občanov maďarskej národnosti ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlasím! Len ja tvrdím,že na juhu by jednou z tých spôsobilostí malo byť aj ovládanie maďarčiny.Nič iné tu celú dobu netvrdím.Len vy sa tomu celú dobu bránite.Prečo???

 

Myslím,že som to tu už písal:taliansky policajt v J.Tirolsku kontroloval vodiča a nevedel po nemecky.už je v Kalábrii.Keď to ide v Taliansku,prečo to nejde tu?

Prečo vo švajčiarsku môžu mať aj 4 úradné jazyky a tu ani len 2.

prečo je vo Švédsku a Fínsku normálne vyučovanie jazyka menšiny vo väčšinových školách?

Prečo je v Rumunsku normáne ,že smerové tabule sú aj maďasky?

Prečo je všade normálne,že všetko je najprv v jazyku menšiny a až potom v jazyku väčšiny?

(pre menej chápavých ,aby bolo jasno,hovorím o oblastiach obývaných menšinou)

 

Nikto sa nebrani tomu aby uradnici ovladali aj madarcinu na zmiesanych uzemiach, plati to aj opacne a povinnost prisudzujes len druhej strane. Nebolo to tak davno, ked cely Felvidek mal povinnost pouzivat madarcinu a nikto sa nezaujimal o to ci su tam nejake mensiny :lol:

 

Kludne to moze ist aj tu, ked jedneho policajta, co nebude vediet madarsky pri kontrole v Galante, preradia do Sabinova, bude to stacit ?

 

Svajciarsko je dobry priklad, od 13. storocia tam funguju na spolkovom zriadeni na baze dobrovolnych pristupov do statneho zvazku ... presne ako Uhorsko ... teda aspon podla teba :)

BTW uradne jazyky maju len tri, retoromancina sa povazuje za narodny statny jazyk, nie uradny.

 

Vo Svedsku a Finsku to mozno funguje preto, lebo si uz vzajomne prestali vycitat co kto kedy komu ako a rozmyslaju ako sa nieco da, a nie opacne.

 

Inak, ako tak pozeram, tak je celkom mozne, ze v Rumunsku tie mensinove tabule zacnu za chvilu davat dole, prave kvoli snaham madarskych mensinovych narodovcov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Argumenty?

a na čo? na :

Nebolo to tak davno, ked cely Felvidek mal povinnost pouzivat madarcinu a nikto sa nezaujimal o to ci su tam nejake mensiny :)

 

... presne ako Uhorsko ... teda aspon podla teba :)

a čo tak toto:

Uzemie moze byt historicky kdekoho, ale zije sa tu a teraz

už odporuješ aj sám sebe!

Jednoducho len rýpeš a provokuješ.

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skus prestat s tymi animozitami a odpovedz seriozne, ci historicky vyvoj Helvetskej konfederacie a Uhorskeho kralovstva bol tak podobny, ze mozes pouzit priklad z viacjazycnosti v terajsom Svajciarsku.

 

Chcem tym len povedat tolko, ze obyvatelia akejkolvek jazykovej oblasti vo Svajciarsku sa s celym statnym utvarom identifikuju. To nebol pripad obyvatelov horneho Uhorska v byvalom Uhorsku, a rovnako to nie je pripad niektorych obyvatelov juzneho Slovenska.

Pises o niecom a pouzivas slova ako "musia". Trt jalovy musia, pokial nie je vola tieto otazky riesit a pokial nie su vyriesene zakladne problemy, okolo ktorych sa tieto podruznosti tocia a nabaluju.

 

A co sa tyka odporovania si, vola sa to ironia :lol:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Ir%C3%B3nia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Drow, mas rok 2010, svet sa uz niekam dopracoval a historia by mala skor spajat ako rozdelovat.

 

Ludi uz su tak premiesani, ze o Madaroch a Slovakoch sa hovorit neda. Pozeravam dokument kde ludia hladaju svoje korene a dost casto byvaju aj neprijemne prekvapeni. To je z oficialnych zdrojov. Prehnali sa tadialto vojska ktore znasilnovali. Vyskum ukazal ze dost velke % muzov nevychovava svoje dieta. :-)))

 

Slotu som pochopila, ked prisla informacia ze mal prvu manzelku Madarku. Asi by bolo zaujimave zistit korene ludi ktori sa zviditelnuju takym sposobom ako on.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Elfant

Odpoviem ti tvojimi slovami:Uzemie moze byt historicky kdekoho, ale zije sa tu a teraz.

 

to,čo chceš povedať,že ke´dže bol vývoj Slovenska iný ako švajčiarska tak je to takto v poriadku a tak to aj ostane? alebo ak maďari povedia sorry tak do 2 rokov tu máme územnú autonómiu? Vieš vlastne čo chceš?

ke´d hovorím o histórii,tak oponuješ,že čo ju stále vyťahujem. ak poviem,čo by bolo treba,tak podľa teba je to problém,kvôli histórii.

 

ako by to podľa teba malo na juhu byť?

 

Majuska

 

ak narážaš na genetiku,tak tú spomýnal Axel.

ak narážaš na mňa,tak väčšina tu diskutujúcich vie,že som spolovice slovák. vlastne tak z 1/4.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to,čo chceš povedať,že ke´dže bol vývoj Slovenska iný ako švajčiarska tak je to takto v poriadku a tak to aj ostane? alebo ak maďari povedia sorry tak do 2 rokov tu máme územnú autonómiu? Vieš vlastne čo chceš?

ke´d hovorím o histórii,tak oponuješ,že čo ju stále vyťahujem. ak poviem,čo by bolo treba,tak podľa teba je to problém,kvôli histórii.

 

pisem niekde otom ze to tak ma byt naveky ? Svajciarsko si ako priklad odtiahol ty a len som ti napisal preco je to zly priklad. Napisal si ako to je vo Svajciarsku, ale uz nenapises preco je to tam tak.

 

mozno by bolo lepsie, keby si napriklad aj ty prestal pisat o tom, co "musi byt !!!!!!". Nikto vas odnikadial nevyhana, ale reci o tom, ze je daco vase a vzdy bude, nesvedcia o nejakej snahe o porozumenie. Za tie starocia sa tu nakopilo dost historickych kopancov, tak by bolo zacat od zaciatku.

 

Tak nejako by to malo byt na juhu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Drow, baratom, kde som pisal, ze je to len o tebe a nie o celkovej dikcii argumentacie ?

 

A co sa vykricnikov tyka ...

Kedy už konečne pochopíte,že maďar je tu doma!!! DOMA!! Kto z vás musí doma hovoriť cudzím jazykom?Prečo sa on má učiť po slovensky? Prečo nie vy po maďarsky?

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

 

aký bol genofond maďarov pred 1000 rokmi?

vživote by som nebol veril,že národnosť sa určuje geneticky!

 

A záleží na tom? Len by ma zaujímalo, prečo si vy Maďari nenárokujete na územia niekde na území dnešného Kazachstanu, odtiaľ pochádzajú tí "praví" Maďari za ktorých sa tak hrdo búchaš do pŕs.

Sorry, ale tie tvoje argumenty sú asi na takej úrovni ako keby som sa ja mal presťahovať z Trenčíne do Dubnice a by ma odtiaľ vyháňali, že oni tam Trenčanov nechcú. A kvôli takým trkvasom ako ty sú potom národnostné problémy.

 

 

Majuska

 

ak narážaš na genetiku,tak tú spomýnal Axel.

ak narážaš na mňa,tak väčšina tu diskutujúcich vie,že som spolovice slovák. vlastne tak z 1/4.

 

Vidíš, však som ti to vravel :lol: A z tých zvyšných 3/4 si Maďarom len preto, že tvoji predkovia bolo pomaďarčení. To isté sa týka Bulharov v Bulharsku a dokonca aj mnohých Turkov. Ich genofond je tak premiešaný, že s pôvodnými Bulharmi resp. Turkami už majú len spoločnú pôvodnú reč (ktorá sa po tých storočiach aj tak výrazne zmenila).

 

 

Kedy už konečne pochopíte,že maďar je tu doma!!! DOMA!! Kto z vás musí doma hovoriť cudzím jazykom?Prečo sa on má učiť po slovensky? Prečo nie vy po maďarsky?

 

Aj keď si tu doma tak máš hovoriť úradnou rečou štátu, ktorého si občanom a v ktorom si "doma". Aj v Maďarsku je veľa Slovákov doma a ziapú, že chcú aby všetci hovorili slovensky? Takéto základné veci by si mal ovládať. Koľko vlastne ty máš rokov? Máš už aspoň 20?
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov