Skočiť na obsah

Maďari, Maďarsko a jeho vzťahy so susedmi


Ajk

Odporúčané príspevky

Ono sa to robí aj teraz len nenapadne, najprv Rusko nám privažalo svoju kulturu teraz U.S.A. Áno je pravda že silnejšie krajiny to robili, mam veľa kamaratov madarskej narodnosti nedam na nich dopustit, jediny kto robia vetry sú politici a to nie len Slota ale aj Duray, Csaky ale aj vlada v Madarsku.

 

Ale pozrite sa na strednú a východnú Európu tam su skoro sami Slovania.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fantazírovať je super vec, ale pochopiť, že tu na prastarých územiach žije maďarská menšina už veľmi dlhé stáročia, by tiež nebolo od veci

čo s tým má spoločné, že na tých územiach žijú slovania - veľké sťahovanie národov / jedno, z predminulého tisíročia / máme za sebou, národy si okupovali územia, ktorý ako, na tom nič nezmeníme

 

mimochodom, včera som bola v Nových Zámkoch, tradične maďarskom meste, všakáno - čašníci slováci, kapela slovensko- maďarská, rovnako hrala slovenské aj maďarské pesničky, a dokonca recepčná v hoteli / v NZ ! / slovenka ako repa, ktorá bola blbá ako troky / to asi bez ohľadu na národnosť / a maďarsky vedela povedať akurát keszenem / to bolo prvé, čo nám milo oznámila, lebo to takto povedala v noci o tretej na konci jednania jednému opitému nemcovi ! a kamarátka sa jej spýtala, či s ňou môže rozprávať maďarsky alebo slovensky /

všetci všade sa zdravia aj slovensky aj maďarsky, a pýtajú sa, či hovoriť slovensky či maďarsky, a nevidia na tom nič divné. ako na tom nič divné ani nie je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som bol piatok v Nitre zoznámil som sa tam z par ludmi madarskej narodnosti, super ludia, dobre sa snimi pilo aj rozprávalo. Sú to super ľudia, len škoda že som si snimi nestihol vymeniť kontakty ale tak nevadí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám bohaté skúsenost zo spolužitia na zmiešanom juhu (do 25. r okr.Lučenec) + 10 rokov v CZ +dobre poznám PL +jednania s Rusmi: Nespomínam si ani na jeden národnostný problém. Sú typy, ktorých pošlú do ri.i aj v Tatralandii - o tom to je.

Ak sa niekto ocitne v maďarskej rodine alebo kolektíve, je to boj maďarskej tvrdohlavosti a slovenskej prispôsobivosti - Maďari si tak dlho "monďokujú" až sa Slovák radšej naučí maďarsky. Tu tkvie ten efekt= Maďarov u nás pribúda - Slovákov v Maďarsku ubúda. Údajne pred cca 100 r. to bolo 1:1

Maďarská politika v Budapešti - oni majú hádam v génoch "starostlivosť" o bývalé národy a vzťah k Veľkému Maďarsku a v politike sa veľmi cení starostlivosť o zahraničných Maďarov, ale "original" Maďari ich vraj veľmi nemusia - je to skôr v proklamačnej rovine

A tak si tu žijeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len tak náhodne som našiel jednu takú báseň teda ak to môžem tak nazvať. Veľmi sa mi zapáčila aj tým textom a aj tým že z veľkej časti je to pravda, a to teraz myslím hlavne že pravda o Slovákoch.

 

Všetkým národom.

 

Vezmite si naše lesy a všetky krásy,

veď z nás sa už k nim nik nehlási.

My sme predsa národ poddajný,

pokojne rozkopte naše brány.

My sami si pichneme nôž do srdca,

veď žiadny národ nežije bez konca!

Berte si horné Uhry, celé,

veď keď nám dáte facku na líce,

nastavíme aj to druhé...

My tíško budeme pozerať,

ako si z našej pôdy budete uberať.

Pokojne, my zavadzať nebudeme,

s pokorou pred vami pokľakneme!

Slováci, ak pri tých riadkoch tlačili sa vám slzy,

ak sa vám na chvíľku spravili na srdci uzly,

ak toto dopustiť nemôžte,

tak vás prosím, pomôžte,

zastaviť ten útlak a slepotu v nás,

tri prúty spojiť v zlatý klas

a navždy pomstiť rany čo stále krvavé máme,

tak lacno si Slovensko vziať nedáme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

My tíško budeme pozerať,

ako si z našej pôdy budete uberať.

Pokojne, my zavadzať nebudeme,

s pokorou pred vami pokľakneme!

Slováci, ak pri tých riadkoch tlačili sa vám slzy,

ak sa vám na chvíľku spravili na srdci uzly,

ak toto dopustiť nemôžte,

tak vás prosím, pomôžte,

zastaviť ten útlak a slepotu v nás,

tri prúty spojiť v zlatý klas

a navždy pomstiť rany čo stále krvavé máme,

tak lacno si Slovensko vziať nedáme.

trochu dosť mi to pripomína jarmočnú šestákovú literatúru, bez urážky, neviem, kde si tú báseň našiel a kto ju napísal, neviem, akurát zbohatlíci svojimi rezidenciami a zahraniční investori stavajúci svoje logistické centrá a rýchlokvasené výrobné haly na ornej pôde, klčujúci lesy, šup šup, bol desiatky rokov starý les, za dva týždne nie sú z neho ani triesky vrátane koreňov, uberajú z našej pôdy momentálne, a za peniaze niekomu do vrecka dovolíme všetko ...

 

s maďarskom toto moc spoločné nemá, ale rozhodne mi tam chýba to podstatné :

 

tak to pribásnim:

 

my tíško budeme pozerať,

v krčmách filozofovať,

vyriešime chod sveta

len k tomu aspoň pol litra

nielen jeden, tri, štyri, päť,

nech sa mi spravodlivo zovrie päsť

a pobúcham si po stole

akí sú tí maďari ko..ňové.

 

mno ... nie je to viac pravda o slovákoch ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To Lopata- chápem, že si našiel nejakú báseň nevieš autora, zbierku a p. -ale keď nevieš kde? To mi pripomína nášho Vlada, ten tiež furt niečo niekde našiel, dodnes behá s igelitkami a nevie komu ich vrátiť.......nehnevaj sa, tak si ma inšpiruvau!

Maďarsko - susedské vzťahy, sa takmer výhradne odohrávajú na Maďarsko - Slovenskom fronte (ostatní susedia sa držia príslovia - psy štekajú, karavána ide ďaľej) Štve ma aj EÚ, že drží hubu- i keď boli dôvody jasne sa vyjadriť - ako zlý rozhodca, keď pripustí nefér hru, prerastie mu to cez hlavu.

Sú tri roviny

- normálni ľudia O.K. ( normálni - myslím, že bez psychiatrickej diagnózy)

- politické strany, tie si obhajujú svoju existenciu, sú ochotní bojovať za slobodu svojich národov až do ich zničenia, keby dajbože nastal stav, že je všetko vyriešené, tak sa začnú hádať kto má väčšiu dľžku slnečného svitu alebo lepší smer prevládajúcich vetrov

- oficiálna politika Pešti má príznaky neoprávnenej nafúkanosti, ktorá má korene veľkomaďarstve - už by im mal niekto dôrazne povedať, že sa píše

rok 2008 v XXI. storočí. Bojovať na diplomatickej úrovni, na úrovni orgánov EÚ a nie na "míťingách"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono vieš našiel som to asi pred rokom. Pretože sa my to páčilo som si to skopíroval do PC do wordu a uložil ako súbor. Lenže som na ňu zabudol a až pred pár dňami som si na ňu spomenul.......DDD

Ale inak pohoda, to stým Vladom no on už nemá ani inú možnosť ako sa zviditeľniť, tak behá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

Zrušenie trianonských hraníc a Benešových dekrétov chce dosiahnuť Hnutie za lepšie Maďarsko - Jobbik v Európskom parlamente. Takto sa vyjadril podpredseda Jobbiku a nový poslanec Európskeho parlamentu Csanád Szegedi na sobotňajšom podujatí Mládežníckeho hnutia 64 žúp v Budapešti, počas ktorého sa spomínalo na nedávne 90. výročie uzavretia Trianonskej mierovej zmluvy.

 

zdroj

 

 

jáj a zase stým začínajú. Kedy už konečne dajú pokoj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

páni diskutujte tak, aby tomu väčšina fóra rozumela

soha - nikdy

 

ďakujem

 

 

 

jáj a zase stým začínajú. Kedy už konečne dajú pokoj.

Soha! :lol: :)

to je svojím spôsobom minimálne trochu smutné, hlavne keď je iniciátorom Jobbik
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Drow ako ťa tak čítam tak ty budeš veľký sympatizant krajnej maďarskej pravice, zástanca zrušenia Benešových dekrétov a reevidáciu Trianonu. Však sa nemýlim?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Každý,čo len trochu normálny človek musí byť zástancom zrušenia Benešových dekrétov!

 

Ok tak som nenormálny. Neviem ako ostatný. Ešte štastie že ty si normálny .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Benešove dekréty sú síce platné, ale sú už dnes prakticky nevykonateľným, mŕtvym zákonom. Som toho názoru, že ak by sa vôbec mala revidovať minulosť, malo by to mať aj svoje hranice. Ak by sa malo dnes rušiť niečo, čo sa prijalo pred viac ako 70 rokmi, prečo sa potom rovnako nevracať aj o 100, 200, 500 rokov do minulosti aby sme menili rozhodnutia, ktoré z dnešného pohľadu považujeme za neprijateľné? Benešove dekréty sú výsledkom historického procesu, ktorý nastal následkom druhej svetovej vojny a udalostí pred ňou. Pripusťme, že nemohli byť spravodlivé ku všetkým. Ale nie príliš štandardná situácia priniesla v danej dobe aj takéto, možno neštandardné riešenia. Nie iba v bývalom Československu.

 

Čo sa týka Jobbiku, tak súčasná situácia tejto strane dosť nahráva. Gyurcsányho priznanie ohľadom stavu ekonomiky a následné zhoršovanie ekonomickej situácie a vlastne aj Maďarská garda, s ktorou si maďarská legislatíva doteraz nedokázala poradiť vytiahli túto stranu z okrajového vplyvu v spoločnosti zatiaľ do EP. Takýto vzostup a takmer 15 percentný volebný výsledok, aj pri nízkej volebnej účasti stojí za povšimnutie, najmä ak ide o stranu, ktorá chce (zatiaľ) priamo usmerňovať požiadavky menšín v susedných krajinách a spochybňuje hranice Maďarska takmer so všetkými susedmi. Žeby Vonovci čerpali inšpiráciu aj v Nemecku 30 rokov...?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cactales

Vôbec nie sú mŕtve Benešove dekréty.Bol zhabaný majetok ľudí,ktorí stále žijú.Keď sa vracal majetok zhabaný po r.48,prečo nie aj majetok vyvlastnený Benešom?

a okrem toho myslím,že aj SMK chcela hlavne ospravedlnenie.

 

Pripusťme, že nemohli byť spravodlivé ku všetkým. Ale nie príliš štandardná situácia priniesla v danej dobe aj takéto, možno neštandardné riešenia. Nie iba v bývalom Československu.

:lol: si robíš srandu! Takto sa dá ospravedlniť aj masová vražda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, nedá

sedem rokov fašizmu, nacizmu, vojny a ešte kdečoho prinieslo svoju daň ... a to, že vojna zúrila a priniesla zlobu a skazu, je bez debaty

 

... účinnosť Benešových dekrétov zanikla najneskôr ústavným zákonom č. 23/1991 Zb. , ktorým sa ustanovila Listina základných práv a slobôd. Naproti tomu platnosť Benešových dekrétov naďalej pretrváva.

 

Benešove dekréty stratili účinnosť, preto ich nemožno namietať na základe tvrdenia, že sú v rozpore so súčasnou európskou legislatívou. Nemožno použiť ani argument, že dekréty vnútroštátne porušujú ľudské práva. Články v nemeckej, rakúskej a maďarskej tlači spájajú kritiku Benešových dekrétov výslovne alebo nepriamo s požiadavkou majetkovej reštitúcie pôvodných majiteľov alebo ich dedičov. Pritom otázka majetkovej reštitúcie rakúskych a maďarských občanov bola vyriešená medzištátnymi zmluvami bývalého Československa s Rakúskom a s Maďarskom. Opätovné otvorenie tejto otázky by bolo možné iba prostredníctvom masívneho politického tlaku. Zrušenie dekrétov v dôsledku politického tlaku by znamenalo, že na Slovensko, prípadne Českú republiku sa uplatňujú odlišné kritériá než na iné členské a kandidátske štáty Európskej únie. Žiadny takýto tlak nebol uplatnený na Holandsko a nepozorovať ho ani voči Poľsku. Ustúpenie tlaku na zrušenie Benešových dekrétov by bolo prejavom politickej slabosti, ktorá by posmelila záujemcov vznášať opätovné nároky na majetkovú reštitúciu.

zdroj

 

vojna a státie na zlej strane počas vojny si vyžiadalo daň, po vojne sa rovnaké otázky riešili po celej európe

voči nejednému človeku boli represie kruté, ale nie tak kruté ako vojna voči celku, keď velikášske nadčlovečie šialenstvo ničilo svet

neprekáža horthyovské maďarsko a fašizmus, nyilasok, deportácie židov, obete, rytiera rehabilitovali, Jobbik kvitne ... podobné snahy majú sudetskí nemci ...

mimochodom, zaujímavé vyhlásenia podpredsedu Jobbiku

podpredseda Csanád Szegedi cez víkend hovoril pred prívržencami extrémistického Hnutia 64 žúp o tom, že idú v europarlamente presadzovať zmeny usporiadania Európy, ktoré vzniklo po prvej a druhej svetovej vojne.

na druhej strane

O niekoľko generácií alebo čím skôr musia trianonské hranice upadnúť do prachu," vysvetľoval Szegedi. Tvrdil, že sa do Bruselu nejdú „kamarátiť", ale plniť svoje poslanie.

zdroj

aké ? v dnešnej európe, kde prakticky niet hraníc, ideš, kam chceš

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len tak náhodne som našiel jednu takú báseň teda ak to môžem tak nazvať. Veľmi sa mi zapáčila aj tým textom a aj tým že z veľkej časti je to pravda, a to teraz myslím hlavne že pravda o Slovákoch.

 

Všetkým národom.

 

Vezmite si naše lesy a všetky krásy,

veď z nás sa už k nim nik nehlási.

My sme predsa národ poddajný,

pokojne rozkopte naše brány.

autorka si hovori veronika a zbierka jej basni je zverejnena aj tu napriklad

http://www.nss.sk/index.php?stranka=hlavna...islo_strany=180

mam pocit ze sa hlasi ku kotlebovcom

 

kratke info o zbierke

Občianske združenie Nové slobodné Slovensko oficiálne vydalo zbierku básni NÁRODU SLOVENSKÉMU. V zbierke sú prezentované najkrajšie básne dvoch mladých slovenských amatérskych básnikov – Veroniky Koleničovej (19 rokov) z Mýta pod Ďumbierom a Jaroslava Križáka z Krompách (21 rokov), ako aj ilustrácie osemnásť ročného Jarovničana Rastislava Kandru a historika Vojtecha Karpátyho, ktorý pochádza z Košíc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Každý,čo len trochu normálny človek musí byť zástancom zrušenia Benešových dekrétov! S Trianonom je to zložitejšie.

Ja Trianon vnímam ako výsledok konca 1. svetovej vojny a Benešove dekréty ako jeden z výsledkov 2. svetovej vojny. Takže ak by sme mali Benešove dekréty a Trianon zrušiť tak potom môžeme rovno reevidovať výsledky všetkých vojen v histórii ľudstva. Poliaci by si mohli nárokovať na všetky ich bývalé územia na východ od Curzonovej línie, Nemci zase Pomorany, Pobaltie a Sliezsko, atď. Nie je tak?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

 

1.Vieš si predstaviť,že by sa dnes posúvali hranice štátov???kto by to chcel?A načo?akosi ti to celé uniká.

2.Ako pykali slováci za deportácie,rýchlu divíziu,napadnutie Polska a ZSSR? Prečo by maďari mali?

Okrem toho,nespravodlivosť zostane nespravodlivosťou vždy,môže byť ,,výsledkom" čohokoľvek.

3.Koľko Poliakov žije ,,na východ od Curzonovej línie"?

4.Koľko Nemcov žije v Pobaltí alebo Sliezku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len pár poznámok

1.Ja nie som proti ospravedlneniu za udalosti po 2.svetovej vojne. Aj Nemci sa myslím ospravedlnili, myslím že aj Česi. Ale treba spomenúť napríklad na Nylasovcov a ich "veľdielo" na južnom s východnom Slovensku. Bývalý primátor Košíc Schuster dal svojho času vyťať všetky stromy na Hlavnej ulici. Boli to historické stromy, na ktorých sa kedysi "hompáľali" obesenci, ako výsledok činnosti Nylasovcov.

Preto by sa malo dôjsť skôr ku nejakému zájomnému zmiereniu.

 

2.

Ako pykali slováci za deportácie,rýchlu divíziu,napadnutie Polska a ZSSR

Deportácie a napadnutie Poľska, či ZSSR mal na svedomí režim, ktorého predstavitelia po vojne za to niesli následky.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov