Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

https://dennikn.sk/1209334/kocab-generali-z-najvyssieho-sovietu-po-nas-tak-vrieskali-az-som-sa-ich-normalne-bal-kgb-sa-zase-vyhrazala/?ref=mpm

 

Ma to niekto cele?

 

Moja matka co spominala,ze mesiac predtym to v bulharkom radiu spominali , prisli cechoslovaci na dovolenku a co sa deje a nic. A potom o dva tyzdne(jej dva tyzdne ked sa vratila) sa to udialo. Bolo zrejme kvoli tomu,ze Bulhari sli po mori na Ukrajinu. 

 

Mala rusov za najvacsich zradcov(mala ich rada - dopisovala si s nejakou ruskou). Dnes neviem ani sa mi snou nechce o tom debatovat. By to mozno pomenovala za internacionalnu pomoc. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

to co za tlka spojilo oslavu vyrocia SNP z vyrocim sudruzskej pomoci vojskama Warsavskej Zmluvy na zachranu toho, co Dubcek nechtiac spustil a chtiac potom, za ich pomoci, zastavil?....aku to ma LOGIKU?......podla mna ziadnu, ako kazda, v minulosti marxisticka a teraz neomarxisticka, propaganda...na hlavu postavene vsetko coho sa dotknu :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

nezabudame, v robote sme to aj zapili...

a jeden kamos hodil na web svoje vlastne autenticke fotky z barikad v Brne

 

& som celkom spokojny s tym, ako si vyrocie uctili slovenske politicke spicky na rozdiel od ceskych

 

jo a v telke nezabudli spomenut aj 50 vyrocie tzv. obuskoveho zakona, kory bol prijaty po demonstraciach pri prilezitosti 1. vyrocia

 

a co sa mi nepacilo? film Dubcek

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

dnes od rána, odkedy som ho videla na NB, mi chodí tento dátum v hlave... minulý rok sme si ani nespomenuli.

21.8.21.... 53. výročie vpádu spojeneckých vojsk do Československa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som si trochu zadiskutoval na fb. Nechodim sa casto takto vykecavat na verejne profily, ale dnes mi nedalo a dozvedel som sa:

-ty si vtedy nezil, co o tom mozes vediet!
-dobre ze prisli a mali tu zostat!
-a rozne variacie na temu "za sociku bolo dobre"

Okrem toho automaticke tykanie, tetusky ma oslovovali "chlapce" a ked som napisal nieco expresivnejsie (nie osobne), tak som bol nevychovany :smile:

 

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre nás, ktorí sme augustové udalosti zažili na vlastnej koži je dátum 21.august 68 nezmazateľný. Na tento dátum sa zabudnúť nedá.

Ale napíšem niečo, čo s týmto dátumom súvisí iba veľmi okrajovo ... od pamätného augusta bola ruština pre nás niečo, čo sme naozaj "nemuseli". V našom meste sa dokonca postavilo niekoľko poschodových barákov pre ubytovanie vyšších šarží s rodinami, pre ich detičky SA postavila škola, takže ruština sa tu ozývala v dosť veľkej miere. Keď po 89-tom nastalo veľké sťahovanie smerom späť, bolo to tu prijaté so značným uspokojením ... a ruština zanikala.

Pred pár mesiacmi som cestovala autobusom na Sliač, a zrazu som zaregistrovala v zadnej časti autobusu rozhovor v ruštine. Nechcela som sa otáčať, aj keď som bola zvedavá v akej asi vekovej kategórii sú tí dvaja páni, ale bolo mi dopriate vidieť ich, keď vystupovali. Obaja páni už boli asi v dôchodcovskom veku, pravdepodobne si v "aktívnych rokoch" našli na Slovensku partnerky a ostali žiť tu.

Vyzerali náramne spokojní ... a ja som bola až prekvapená ako mi ich rodný jazyk už vôbec nevadil. :smile2:

 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 55 minútami, dead napísal:

-ty si vtedy nezil, co o tom mozes vediet!
-dobre ze prisli a mali tu zostat!
-a rozne variacie na temu "za sociku bolo dobre"

Okrem toho automaticke tykanie, tetusky ma oslovovali "chlapce" a ked som napisal nieco expresivnejsie (nie osobne), tak som bol nevychovany 

to je pravda, ty si vtedy nežil :)
to je klasický výrok, ale viac variácií má ten posledný ... aj moja 87 ročná mama to tvrdí. a ja jej rozumiem.

premúdrelých ujov a tetušky vo veku cca 60 ... v 68 boli buď decká, alebo akurát odrastení pubertiaci...
tykanie by som nebrala vážne, na nete tykať v diskusiách považujem za normálne - ja v živote vykám aj 16 ročným výrastkom...
že to tie tetušky považujú za degradujúce, chápem, to je ten typ... s takýmito sa netreba púšťať do debaty, lebo ich z jednej strany skutočne chápem, z druhej už tridsať rokov žijeme v ranom kapitalizme, a ideme do sračiek stále hlbšie, svojím spôsobom, a považujú za dehonestujúce aj tlačenie do očkovania a ešte kdečo, kto chodí k lekárom, vie... kto pracuje na linkách vo firmách, tiež vie.... tých ľudí nepresvedčí nič, tu umlčím sama seba a končím. :)

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, secretka napísal:

Ale napíšem niečo, čo s týmto dátumom súvisí iba veľmi okrajovo ... od pamätného augusta bola ruština pre nás niečo, čo sme naozaj "nemuseli".

toto sa ma nijako nedotklo... milovala som jazyky, na niektoré som chodila do základky dokonca ráno na siedmu.... :)
Rusi u nás ubytovaní nikdy neboli, posádka nikdy nebola.... a ruštinu som potrebovala až na maturitu, a potom už nikdy... až ma to mrzelo
hanba bola, keď sa ma raz v Brne začiatkom 90. rokov jeden Rus spýtal na cestu, a ja som netušila, ako sa povie vľavo...
dnes si obnovujem všetky jazyky, snažím sa niečo pribrať aj z toho, ku ktorému som sa v živote nedostala, obnovujem si ruštinu a je to báječné... :)

ale na čo si pamätám, je, že keď sme 1. septembra a nasledujúce dni prišli do školy, pokračovalo krásne leto a teplo, po škole sme si sadli premúdrelé malé deti na tašky a diskutovali ...netuším, o čom.... a chlapci si vymieňali sovietske odznaky, netuším odkiaľ... ale na to slnko a sedenie pod stenou v škole a pohodené aktovky si pamätám....



zo 68. si pamätám ako skutočne malé decko, že nás zobudilo hrmenie, slnko už svietilo, otec išiel s nami na ulicu a pred domom armádne vozidlá a tanky a väčšinou vyjukané detské tváre... 18 roční mládenci, ktorí išli deň noc a ani netušili kam.... toto je skutočnosť: otec videl, že tam v jednom nákladiaku mladíci fajčia a nemajú tam oficiera, a práve kolóna stála, prešiel k vozidlu vymeniť si cigarety: dostal za svoje Harmónie papirosky a jeho sa pýtali, potichu, kde sú...
lenže zanedlho nás všetkých otec aj s babkou aj dedkom zahnal do dvora za múr, lebo zbadal, že nás z jedného voza filmujú... netušili sme, čo sa deje, tak sme ....no ktovie, možno kdesi v archívoch ešte sme na filme.
 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj tu je zaujmava "spoved" tohoto pana....

Citát

Mýtus pražského jara. Všechno jinak. Pravda o roku 1968 očima Štěpána Kotrby

...a ma aj logicke zdovodnenie z jeho strany.....tak neviem, neviem, ale asi sa casom otrasie svatoziara nad hlavou A.Dubceka....zda sa, ze to bol ozaj iba aparatcik.... :(( ...teda dakovat za internacionalnu pomoc asi musime inym okolnostiam....

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mytus-prazskeho-jara-Vsechno-jinak-Pravda-o-roku-1968-ocima-Stepana-Kotrby-674359?fbclid=IwAR0Eko4SEM2cwAI3qGdbbZvAmH_lEG8h8FI8iOXEebOZAZKxLvDI1_ddw6Y

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 49 minútami, informator napísal:

.zda sa, ze to bol ozaj iba aparatcik....

Podľa mňa jednoznačne bol. No pri absencii morálnych autorít na Slovensku sa musíme zmieriť aj z glorifikáciou takýchto osobností . 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mas pravdu, ale dolezite su aj tie tam spominane dovody tej "bratskej" pomoci....to potom do urcitej miery eliminuje protikomunisticku propagandu, ako nicitelku vtedajsieho "obrodneho" procesu...zda sa, ze Brezneva a spol vobec nezaujmala nejaka vtedjaisa "glasnost" v CSSR, ale uplne ine veci, ktore nastartovali vojensky zasah....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Mimochodom, mala som cas trochu sledovat net a hlavne pripomienky -násť, 20 a 30 rocnych k historickym udalostiam... spravidla zalostne, prekrutene, neuplne... 

Prave dnes mi napadlo na margo 68 kdeco. Spomienky a historiu pisu vitazi ...  a dnes tu cely den lietaju americania z Kuchyne na stihackach. 🙂

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som sa narodil az 78. Matka rozpravala pribeh, boli na dovolenke v bulharsku a tam z radia sa do dozvedeli ,ze nas oslobodia uz zaciatkom augusta. Bulharov pripravovali. Oni odleteli asi15teho a prilietali dalsi ,ze nic sa nedeje. Boloto az 21. Matka sa vraj vtedy nasrala na russov,dovtedy ich mala za priatelov(dopisovala si snimi). Dnes? Jej ta pamat ani otcovi nesluzi.A to poslednych 30 rokov. Mozes diskutovat mozes rozpravat, maju ma v ..ako rus oslobodzuje Rubiznoje. Kym mas takychto republike, bol som na prechadzke pod Slavosovskym tunelom - celkom pekne to tam bolo vybudovane, odnesol sam som do odpadkoveho kosa  4 flasky vodiek. Rozhadzali to len tak. Ak by som bol nabruseny, porozbijal by som im papule, ze  Ukrajinskych vojakov by si mohli len priat.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/213411058091102/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov