Skočiť na obsah

Chuligáni a bezpečnosť na športoviskách


Sniper

Odporúčané príspevky

Poznám zopár, ale viacmenej ešte takých umiernenejších

Podľa mňa to patrí k futbalu, pokiaľ nejde o vyčínanie priamo na štadióne, prípadne rasistické prejavy

 

Tá zdravá agresia a exibicionizmus čo je v nich strhne aj príležitostného fanúšika na štadióne

a umocní to jeho zážitok

ale to už asi nehovorím o chuligánoch, ale o ULTRAS

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

osobne som nikdy nebol hooliganom. ked som bol mladsi poznal som sa s niekolkymi (ale vtedy este ten termin nebol taky popularny tu ani som si to vtedy nejak neuvedomoval - skor som ich bral ako normalnych rasistov).

 

no patri to k footballu to si myslim. ja k tymto activitam prilis neinclnujem a celkovo povazujem sa skor za pokojneho passivneho cloveka, ale na druhej strane nemam nic ani proti nasiliu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja poznám niekoľko chuligánov z trnavských Red Back Warriors (RBW), inak sú celkom v pohode, nie raz sme sa v Trnave strieskali (opili), ale nie na futbale ale na obyčajnej akcii.

Nikdy nezabudnem keď Trnava prišla hrať do TN a volali mi aby som prišiel na futbal, tak ja Trenčan som išiel medzi nich do sektoru hostí. Bola pohoda, aj keď TN vyhrával po polčase 2:0, ale už ma to moc nebavilo, tak som sa rozlúčil a išiel domov. Doma som na TXT čítal že Trnava nakoniec vyfasovala 0:4 a išla domov :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nikdy nezabudnem keď Trnava prišla hrať do TN a volali mi aby som prišiel na futbal, tak ja Trenčan som išiel medzi nich do sektoru hostí. Bola pohoda, aj keď TN vyhrával po polčase 2:0, ale už ma to moc nebavilo, tak som sa rozlúčil a išiel domov.

no jasné

si sa bál, že dostaneš bitku :lol:

 

A ešte reakcia k môjmu predošlému príspevku

U.L.T.R.A.S. - sú tí, ktorí sa starajú o atmosféru (chorály, pokriky, dymovnice,proste všetko čo sa týky fandenia)

HOOLIGANS sú tí, ktorí robia bordel

samozrejme, že príslúšníci sú navzájom popreplitaní

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie nebál som sa, len bolo dosť veterno a ťahalo mi na kríže.

 

My sme sa spoznali mimo futbalu takže bolo jedno kto vyhrá. Bolo to v tej sezóne keď Trnava vypadla z ligy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U.L.T.R.A.S. - sú tí, ktorí sa starajú o atmosféru (chorály, pokriky, dymovnice,proste všetko čo sa týky fandenia)

HOOLIGANS sú tí, ktorí robia bordel

Aha, no já sem "chuligáni" pochopil jako spíš tu druhou odrůdu. Ta první mě ani vcelku nevadí (pokud nehází třeba něco do hřiště), aspoň dělají takovou tu zvukovou kulisu (na fotbal teda nechodím, když sleduju, tak jen v televizi)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Včera v Ružomberku ruskí fans odpálili pekné dymovnicové peklo

zápas bol prerušený na cca 10 min a všetko vyriešili usporidatelia

chcel by som vidieť ako by to dapadlo, keby takéto niečo spravili Spartak, Slovan alebo Košice fans

určite by tam nabehlo zopár kukláčov, ktorí by to tam pekne mastili

asi sa chlapci báli ukázať Európe ako to na SVK štadiónoch funguje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

v takom anglicke vsetci sedia ako podla pravitka so salikom a rapkacikom, to je o com...

toto si dúfam nemyslel vážne

 

- futbal je pre divákov, aj ja mám rád keď je tam živo, čo v PL istotne je, ale debilkov čo sa chodia na štadión pobiť neznášam

- nech si to vyriešia mimo štadióna, kde ich nebudú pokémoni rušiť

 

atmosferou v europe su najlepsie talianska,spanielska,turecka, v derby aj grecka a srbska

talianska - fašisti

španielska - rasisti

turecká, srbská, grécka - majstri sveta v hádzaní predmetov po hráčoch, balkánska krv to hovorí za všetko

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

práve sa zrejme dopúšťam svätokrádeže, ale:

 

anglickí "fanúšikovia" sú políciou sledovaní provokatéri, ktorí dostanú tých ostatných do varu... len aby tiekla krv a bola bitka ... nie, ďakujem

 

zrejme potrebujeme vo svojom živote odreagovať, ale dymovnice a bengálske ohne nie sú o futbale

 

mne je to jedno, keď sa vzájomne pozabíjajú, ale toto už nie je fandenie futbalu, to je preplnené hľadisko kvôli cirkusu samotnému

 

niečo podpáliť, niekoho zmlátiť, rozobrať pol štadióna, ... to dokáže aj najväčší hlupák

 

keď zasa príde zopár ľudí o život, ako to už pár krát bolo, na chvíľu sa to ukľudní ... možno ... ale kde je v tom šport ?

 

 

lenže sa nedá písať o atmosfére bez fans - alebo naopak - a nemusí to byť zrovna rapkáčik .... ale nemusia byť ani ranení a a zničené štadióny ... zrejme niečo niekde nie je v poriadku

 

chorály, zástavy, rev, dobre ... ale musí to mať hranice

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto si dúfam nemyslel vážne nemyslel vážne

myslel.

 

- futbal je pre divákov, aj ja mám rád keď je tam živo, čo v PL istotne je, ale debilkov čo sa chodia na štadión pobiť neznášam

- nech si to vyriešia mimo štadióna, kde ich nebudú pokémoni rušiť

ziadne bitky som tu nespomenul, takze trocha mimo

 

talianska - fašisti

španielska - rasisti

turecká, srbská, grécka - majstri sveta v hádzaní predmetov po hráčoch, balkánska krv to hovorí za všetko

horkokrvni fanusikovia su najlepsi pre atmosferu

 

alebo mi chces snad povedat ze vo svedsku alebo finsku je lepsia atmosfera ako v srbsku ci chorvatsku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ziadne bitky som tu nespomenul, takze trocha mimo

nespomenul, ale to že tam nie sú poprieť nemôžeš

 

no Dánskych fandov by som prirovnal asi k tým zo CELTIC-u

 

SWE a FIN moc nepoznám, ale podľa hokeja usudzujem, že by s vytvorením perfektnej atmosféry by problém mať nemali

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte jedna poznámka k hooligans a fans .... kedysi to začalo v Anglicku, kde odpočinutí mládenci nevládali so sebou .... a je to všetko omnoho staršie, než si kto myslí ... ale zostávalo to na ostrovoch, trápili sa s tým tam ....

 

 

hm ... ale ja si pamätám niečo z toho, keď kvôli vyprovokovanej bitke ... v Belgicku : v Belgicku doplatili na to, že sa nevedeli zniesť fandovia ....

 

Liverpool Juventus - FIFA dúfala, že keď to bude mimo ostrovov, nič sa nestane ...

stalo sa : 29. mája 1985 na štadióne Hassel pomreli ľudia ...

 

a nikdy nezabudnem, keď ešte týždne potom našli dezorientovaného vyhladnutého človeka s otrasom mozgu, ktorý sa túlal po Európe a nevedel kam patrí ...

 

po sankciách a zhrození a chvíľkovej prestávke to začalo nanovo...

s tým, že sú diváci a "diváci" ....

oddelení železnými mrežami, strážení kukláčmi, a podľa možnosti čím ďalej a stále ďalej od ihriska ....

netreba ísť priďaleko, ešte v Anglicku nedávno hrali na starom štadióne , kde diváci sedeli takmer na ihrisku ...

 

a tam kde sa hádžu dymovnice a musí sa prerušovať hra, lebo niečo hodia rozhodcovi do hlavy, kde s prasknutými lebkami odnášajú hráčov z ihriska ... od toho je to len veľmi malý krok k bitke a demolovaniu ... tá čiara je veľmi jemná ....

to je všetko dôsledok toho ...

 

to nie je fandenie

 

keď si potrebuje niekto vybiť energiu, lepšie miesto je ísť lámať kameň niekam do lomu ... nie lámať ľudí na štadióny ...

 

 

 

je to super, vybláznime sa, blbneme, reveme, zaspievame si chorály, plno zástav a mexické vlny a všetka tá nádherná atmosféra patrí k radosti zo športu, k oslave hry ...

 

to ostatné - je šmejd

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prvé vážne potýčky nastali, keď ste ešte ani v plánoch neboli ... trochu o tom , ako sa to formovalo / aj u nás / ... :

 

Počiatky vandalizmu na štadiónoch sú spojené so vznikom rôznych neonacistických a skinhedských skupín koncom 60. rokov. Od toho času prešli niekoľkými etapami. Ako prvý stimulujúci prostriedok bol používaný alkohol, neskôr, keď bol na štadiónoch zakázaný, vystriedal ho vyšší princíp - ideológia. Organizácia a združovanie fanúšikov v neonacistických a fašistických skupinách premenila roztopašné vyvádzanie mladistvých na ideologický boj podporovaný xenofóbiou, rasizmom a nacionálnou nenávisťou.

 

Príčiny záujmu o členstvo vo výtržníckych skupinách sú viaceré. Rastúca nezamestnanosť, strata životných perspektív, nepriaznivá sociálna situácia, to všetko môže vyvolávať na štadiónoch nepriaznivú agresiu z potlačovaného pocitu životnej nespokojnosti. Vnútorný pocit sa umocňuje pod vplyvom atmosféry davu podporujúceho svoje mužstvo pred nepriateľom.

K chuligánom patria najmä mladší tínedžeri. Porušovanie spoločenských noriem a bezbrehé násilnosti sú atraktívnym lákadlom. Medzi výtržníckymi fanúšikmi však môžeme nájsť i starších, na prvý pohľad veľmi solídnych pánov, patriacich k špičke organizačnej hierarchie. Hoci to znie neuveriteľne, mnohí z týchto divákov, ktorých hlavy sú už postriebrené šedinami, výtržnícke aktivity považujú za svoju občiansku povinnosť!

 

Štatistiky futbalových tragédií sa predbiehajú v počte mŕtvych obetí, zranených či zatknutých. Do závratných výšin sa šplhajú čísla materiálnych škôd spôsobených vandalizmom podgurážených fanúšikov.

Za európsky zlom sa považuje bruselská tragédia z roku 1985, ktorá sa uskutočnila počas finále Pohára majstrov. V priebehu zápasu priamo v hľadisku Heyselovho štadiónu zahynulo pod troskami spadnutej steny 42 divákov. Útok mali na svedomí priaznivci FC Liverpool, obeťami boli prevažne fanúšikovia Juventusu Turín.

Najviac ľudí zahynulo na futbalovom stretnutí pri zápase olympijskej kvalifikácie Peru - Argentína v roku 1964. Po neuznanom peruánskom góle hnev fanúšikov prerástol v demolačnú bitku, ktorá mala na svedomí životy 314 ľudí.

Futbalové nadšenie fanúšikov dokázalo vyvolať vojnu. Súboj medzi Hondurasom a Salvádorom v roku 1969 tak vybičoval vášne medzi oboma štátmi, že prerástli do futbalovej vojny. Trvala 7 dní a stála 2 000 ľudských životov.

V bývalom Československu na seba títo "modifikovaní" chuligáni upozornili v júni 1985, kedy fanúšikovia pražskej Sparty pri ceste rýchlikom do Banskej Bystrice zdemolovali celý vlak a spôsobili tak škodu za viac než pol milióna. Autentický príbeh futbalových "hooligans" sa stal námetom známeho kontroverzného českého filmu Proč?. Mimochodom, jednu z vedľajších úloh tam stvárnil neskorší líder a spevák kultovej skinhedskej kapely Orlík - Daniel Landa.

Výčiny hokejových fanúšikov si zatiaľ nevyžiadali ľudské životy. Ich agresivita väčšinou vyústila do demolovania dopravných prostriedkov a výkladov.

 

Zdá sa, že mierové posolstvo športových stretnutí sa zo štadiónov akosi vytráca. Fanúšikovia národných mužstiev vnímajú športový zápas ako skutočné zápolenie na vojnových frontoch. V kvalifikačnom zápase na majstrovstvá sveta v roku 2006 privítala Bosna a Hercegovina Srbsko a Čiernu Horu. Bol to prvý súťažný zápas týchto dvoch krajín od vzájomného vojnového konfliktu.

 

Počas národnej hymny Srbska a Čiernej Hory domáci fanúšikovia pískali a bučali. Úlohy sa vymenili pri hymne Bosny a Hercegoviny. Hosťujúca časť publika sa otočila chrbtom k ihrisku. Na štadiónoch sa objavilo veľa transparentov s národnými symbolmi medzi inými i bosniansky nápis: "Máme 250 000 dôvodov vás nenávidieť."

 

Absenciu predpokladaného krvavého vyčíňania počas zápasu Petrohradu s Belehradom vysvetlil jeden z transparentov s nápisom: "Rusi a Srbi sú bratia navždy! Kosovo je srbské!" Vyveseniu transparentu predchádzalo spálenie albánskej zástavy.

 

pôvodný článok je tu

 

nechcem tým hádzať žiadnych fans ani hooligans do jedného vreca ... len je dobre vedieť, keď v správacvh zopár mládencov rozoberá štadión, že to fakt nemá nič so žiadnym športom ...

 

práve včera som na Spectre tuším videla dokument o anglických hooligans - polícia má zopár ľudí, ktorých sleduje, vedia o nich ... ale tí distingvovaní páni v pozadí unikajú ... oni len nariadia, koho vymlátiť

 

to nie je len chuligánstvo na štadińe, že sa poriadne vyrevem a dvom trom dám po papuli keď sa naštvem ...

 

nebol to veľmi príjemný program

 

a nič tým nenaznačujem - len aby nám bolo jasné, o čom hovoríme .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nejaké foto z Heysel stadium, ktorý je prestavaný a premenovaný Koning Boudewijn Stadion

 

ObrázokObrázok

ObrázokObrázok

 

treba však dodať, že k tejto katastrofe popri vyčínaní chuligánov prispelo aj nedostatočné zabezpečnie zápasu zo strany uporiadateľov, pretože počet divákov prevýšil kapacitu

aj preto je dobré, aby sa vrcholné zápasy hrali iba na štadiónoch, kde sú všetky miesta na sedenie

- môžete mi oponovať, že na šport sa nechodí sedieť, to vravím aj ja, ale keď máte vyhradené miesto, nemal by Vás odtiaľ nikto vykopnúť a stáť či poskakovať Vám nikto zakázať nemôže

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov