Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

Niečo si z dejepisu pamätám a história sa vynára na každom kroku. Niektoré udalosti sa spomínajú v knihách, filmoch, dokumentoch, v novinách. Až na tú bitku pri Salamíne, o tej nemám ani šajnu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie som si na 100% istý či som ten Salamín dobre napísal, odohrala sa tam jedna z vojen medzi Grékmi a Peržanmi. Celkovo boli tuším 4 (prvá bola pri Maratóne).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

490 pred n. l. – Bitka pri Maratóne, v ktorej Aténski Gréci zdolali Peržanov.

 

480 – 479 pred n. l. – Druhá fáza grécko-perzských vojen. Bitky pri Termopilách (480), Salamíne a Platajách (479). Konečnými víťazmi grécko-perzských vojen sa stali Gréci.

 

 

jedna z mnohých vojen v dejinách ...

vyšla jedna kniha, pred viacerými rokmi, a skutočne neviem, či vyšla v preklade aj u nás.... pokúsim sa ju niekde na nete nájsť.... autori sa zaoberajú dejinami akosi naopak:

čo by sa stalo, čo by tu dnes bolo, ako by vyzeral dnešný svet, keby udalosti v dejinách dopadli ináč.... keby v miestnych vojnách vyhrali tí druhí, keby v Španielsku zostali vzdelaní Mauri, keby Arabi namiesto cesty späť naďalej rozvíjali vedy a lekárstvo .... čítala som zopár uverejnených úryvkov, rozhodne to vyzerá na nanajvýš zaujímavé čítanie ...

ako málo stačí / stačilo, aby sa dejiny uberali iným smerom... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasnee :lol: historiu mam rad. zvlast germanske dejny.

 

tak ma napada, ze v teme mohlo byt aj hlasovanie; Ktore historicke obdobie Vas najviac zaujima? take nieco ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jo..zaujimam sa o dejiny..dejepis bol vždy moj najoblúbenejší predmet :)

 

moje srdcovky su Egypt..špeciálne 18. dynastia, antika :lol:, renesancia....

 

nechápem ludi, ked niekto povie, ze ho dejiny nezaujímaju..dokonca, že su nudné :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo by sa stalo, čo by tu dnes bolo, ako by vyzeral dnešný svet, keby udalosti v dejinách dopadli ináč.... keby v miestnych vojnách vyhrali tí druhí, keby v Španielsku zostali vzdelaní Mauri, keby Arabi namiesto cesty späť naďalej rozvíjali vedy a lekárstvo .... čítala som zopár uverejnených úryvkov, rozhodne to vyzerá na nanajvýš zaujímavé čítanie ...

ako málo stačí / stačilo, aby sa dejiny uberali iným smerom... :lol:

A ako by vyzeral svet keby La Pérouse na svoju výpravu do Pacifiku (ktorá stroskotala) zobral aj ešte vtedy mladého Napoleona, alebo počas 1 svetovej vojny by zabili Hitlera, ktorý vraj ako jediný prežil skazu svojej roty?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nejak specialne sa o dejiny nezaujimam, ale nejake vedomosti mam :lol:

 

dejiny su podla mna velmi zaujimave a ked mam prilezitost sa nieco nove naucit tak som velmi rada :)

 

game, ta kniha vyzera zaujimavo, skoda ze nevies nic blizsie, to by som si velmi rada precitala :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Andulqa, aj ja ... :)

len som o nej čítala v jednom časopise, a raz bola spomenutá v jednej druhej knihe, kde bolo zopár viet odcitovaných .... od včera ju naháňam aj po vyhľadávačoch.... ale nepamätám si autorov... boli tuším dvaja .... a to je bledé .... ale snažím sa ... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Andulqa, vážne neviem... vidieť som ju nevidela ... podľa toho, čo som čítala, sa zaoberala hlavne naším regiónom, Európou , Áziou.... a strašne by som ju chcela prečítať ... rovnako ako Zakázanú archeológiu.... ktorá vyšla raz, v momente bola rozchytaná a už sa nedá zohnať ....

 

mali by sme sa presunúť do knižiek, lebo niektorý moderátor nás tu zruší ... :) :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

mna zaujima velmi historia Egypta....

mam v plane, po vystudovani ekonomie, studovat egyptologiu...otazne,ci spravim na nu prijimacky :lol: ... kedze dejiny a spol, hrube zaklady, boli jedine na zakladke a cast na strednej

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kde je podľa vás kolíska našej civilizácie?

civilizácie niekde na blízkom východe ... a niekde na území Číny ... a Indie ....

/ počuli ste názvy Mohendžodáro a Harappa ? :lol: /

 

kolíska človeka niekde v Afrike ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemusia byť práve oni tou "kolískou" ... ale tam niekde na začiatku boli ... celý ten subtropický pás, vhodný k životu, štyritisíc rokov starý kanalizačný systém, vodovod, urbanistické plánovanie ....

isteže to nemuseli byť najstaršie mestá.... niečo muselo byť aj pred nimi ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mna zaujima velmi historia Egypta....

to by si si mala zahrať FreeSpace :lol: tam istá rasa mala svoje lode pomenované podľa staroegyptských bohov, to by si sa vyžívala :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

doll to si potom môj človek.dejiny Egypta veľmi bavia aj mňa, ale fascinuje ma celý starovek,vlastne celé dejiny sú veľmi zaujímavé, ale pre mňa má toto obdobia isté čaro...

o rok si podávam prihlášky na VŠ, o ničom inom ako o klasickej archeológii a klasických jazykoch ani neuvažujem /po istej skúsenosti som upustila od politológie/. uvidím však ako dopadnem, pretože sú isté problémy s kombináciou týchto odborov a inými vecami ešte.síce ešte rok času mám ale držte palce! :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

až ma heglo, keď som si to zle prečítal :lol:

 

na počiatku bol smer :)

 

Nie je to zlá teória so sumerom. Mnohí do oblasti medzi eufratom a tigrisom kladú rajskú záhradu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov