Skočiť na obsah

Čo by ste robili, keby ste sa ocitli v 17. storočí?


Sniper

Odporúčané príspevky

Aké významné osobnosti žili v 17. storočí? Ak by som sa v tej dobe ocitol, muselo by to byť niečo výnimočné, takže by som sa rád s niekym stretol. V tej dobe by som sa asi najlepšie dohovoril latinčinou, však? Alebo by mi pomohli aj AJ či NJ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 76
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • RoSo

    12

  • gh0strider

    8

  • Sniper

    7

  • game

    7

Top prispievatelia v tejto téme

No keďže podľa reči by ma spoznali, že som iný, tak asi by som musel skúsiť zahrať nemého. Inak to vidím biedne... Samozrejme bolo by mi treba zohnať šaty. A určite by som dúfal, aby sa to čo najskôr skončilo a ja sa vrátil do doby, kde by som nemusel skrývať kto som a nemusel sa báť prehovoriť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aké významné osobnosti žili v 17. storočí? Ak by som sa v tej dobe ocitol, muselo by to byť niečo výnimočné, takže by som sa rád s niekym stretol.

17. storočie ...to je aj storočie, v ktorom sa narodili Isaac Newton, René Descartes, Jonathan Swift, Blaise Pascal, Francis Bacon, Voltaire ...

ďalej žili Alžbeta Báthoryová, Juro Jánošík, Ján Ámos Komenský, William Shakespeare, Galileo Galilei, Johann Sebastian Bach ..

 

snáď ešte pre midGet-a

24. 5. 1626 Peter Minuit, guvernér Nového Nizozemska, kúpil od pôvodných obyvateľov ostrov Manhattan

tak asi by si tam mal byť skôr, aby si to kúpil za lacno a prípadne potom zbohatol

 

 

Ja by som sa tam rada pozrela, ale ako neviditeľná. Len tak, bez starostí sa popozerať, ako si ľudia vtedy žili, či lepši povedané, ako sa trápili.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo by som robila, ocitnúc sa v 17. storočí?

 

S dnešnými vedomosťami a skúsenosťami by som určite utpela nesmierny šok.

 

Vozila by som sa na koči ťahanom štvornohymi tátošmi, ktorý je dnes nahradený “oceľovým” kočom, ťahaným viacerými “tátošmi” ukrytými pod kapotou.

 

Obliekala by som si šaty vystužené kovovou konštrukciou, s veľkou dekoltážou a toalety by som si dopĺňala šatkou a možno by som túžila nosiť na hlave obrovskú parochňu – „vynález“, ktorý módna vlna priniesla z Francúzska. :)

 

Keby som žila v čase Keplera, Koperníka, Galilea Galileiho, Pascala, Mansarta, Rubensa, Rembrandta, Ľudovíta XIV a ďalších .... ani by som len netušila, že žijem s velikánmi, ktorých ľudia budú poznať aj o niekoľko storočí, netušila by som, že je už založený Québec a Montreal, a že Róbert de la Salle už preskúmal Veľké jazerá a objavil Niagarské vodopády.

 

Mohla by som hovoriť o nesmiernom šťastí, ak by sa mi podarilo „vyhnúť“ všetkým katastrofám, potopám, požiarom a morovým epidémiám. :)

 

Možno by som pri tom putovaní v 17. storočí ani nezbadala, že mi chýba mobil, počítač, internet... Som však rada, že sen o živote v 17. storočí sa skončil a ja žijem vo svete modernej vedy a techniky a vo svete elektriny a internetu. :lol: ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Chcel by som sa do tej doby pozriet ale zasa prehovorit by som nejako moc nechcel zistili by ze som iny a uz by ma vliekli na hranicu upalit.

Alebo do takej Egyptskej rise sa pozriet na nopostavene pyramidy, do Perzie, starovekej Činy, kultura Inkov Aztekov to by bolo tiež asi dosť haluzné a zaujímavé ale to už sem nepatrí, sakra vymyslite niekto stroj času a dajte mi potom vedieť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chcel by som sa do tej doby pozriet ale zasa prehovorit by som nejako moc nechcel zistili by ze som iny a uz by ma vliekli na hranicu upalit.

 

Hej a keby si neprehovoril, tak by ta upalili lebo by si bol daky divny :lol:

 

Ja kebyze zijem v tom obdobi urcite by som sa vzburila proti upalovaniu (ale to by ma asi upalili :) )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Urcite by som si dal patentovat nejake geograficke a ine vedecke vynalezy a zistenia a vy by ste sa potom o mne ucili :lol: :) :) ;)

 

ale inak by som asi skocil z utesu... 14. - 18. storocie je najnudnejsie obdobie v dejinach... podla mna... keby som chcel ist do minulosti, skor by som chcel vidiet Europu v 19. a 20. storoci

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja kebyze zijem v tom obdobi urcite by som sa vzburila proti upalovaniu (ale to by ma asi upalili :lol: )

Hej to je pravda, že by ti to moc nepomohlo, ale zasa by si sa mohla zapísať do dejín ako vedúca povstania proti upalovaniu. A upalovala by si iných :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Niektorí nepochopili zadanie témy a prvého príspevku.

 

Píšete síce "čo by ste robili", ale nikto nepíše ako by sa k tomu dopracoval. K tomu treba však vedieť aké pomery vtedy vládli, aká bola politická a hospodárska situácia a pod. V tých časoch veľká časť Uhorska bola pod tureckou nadvládou, Turci podnikalo výboje aj na Slovensko, ktoré sčasti aj obsadili.

Takže vašou úlohou by bolo v prvom rade dávať pozor aby ste nepadli do tureckého zajatia. Budete musieť mať na pamäti aj to, že v tej dobe nebudete mať nič pri sebe z našej doby. Ani peniaze nebudete môcť použiť. Vaše oblečenie sa bude výrazne líšiť od oblečenia v 17 storočí. Takpovediac ocitnete sa tam s holou riťou. Ocitnete sa na nejakom poli blízko lesa, 5-6 kilometorv od nabližšej dediny, ktorá bude mať len nejakých 15-20 dreveníc, kostol a richtára.

 

Deň prvý: ako začať?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

este tak podotknut ze manualne zrucnosti dnesneho cloveka su v porovnani s tym co zil v 17 storoci naozaj chabe.

 

len ztak zo srandy, skusali ste uz niekedy zapalit ohen bez zapaliek? nieco si chytit na obed? :lol:

 

ta delba prace je svina, robi z nas suciastky ktore sa nehodia na nic ine.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je ťažké, pretože všetko by hralo proti mne.

 

Reč by som neovládala, takže len tváriť sa ako nemá, pretože slovenčinou by som ich možno vystrašila, oblečenie by považovali za kacírske a zrejme by ma upálili ako čarodejnicu, ak by som chcela predať zlaté retiazky iba čo by ma podozrievali z ich krádeže a zavreli by ma do áreštu...zrejme by som sa zo strachu zdržiavala v tom lesíku, zbierala plody ktoré poznám, niečo ukradla z polí naokolo, snažila sa skryť pred všetkými... ak by som bola s holou prdelou, ako si napísal, možno by som sa snažila niečo ukradnúť z tej dediny ( odev ), ale je to dosť nepríjemná situácia...nahá s ničím v neznámom svete

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

By som sa pridal k janosikovej druzine a zbijali by sme,pili,unasali bohate zeny,chodili po hore,tancovali okolo ohna a preskakovali ho a samozrejme rozdavali peniazky chudobnym.....zabavy kopec :lol: az na to ze by som asi musel nosit tie homosexualne nohavice s tym ihlicim ci co to bolo :)

aha som zabudol :) >dostal by som sa k tomu tak ,ze v tom poli by som sa vyzliekol do iba do rifiel a niekde by som sa poriadne vyvalal v bahne aby nebolo moc vidno,ze su to rifle a aby som bol 'in' B)A potom by som dakde za rohom ;) pockal na janosikovu druzinu a pripojil sa k nim ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

No ja by som to bral, ale len ako pozorovateľ, ktorému by sa nič nemohlo stať.

Ináč by to tam rozhodne nebolo jednoduché, určite by som ľutoval, že som si nezapamätal všetky tie veci čo som sa kedy o všetkom učil tak aby som to mohol využiť vo svoj prospech.

Rozhodne by som musel byť nenápadný, aby som nepadol do nejakej nemilosti niekoho vplyvného.

 

:lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 8 mesiacmi...

zaujímavá téma :lol:

 

myslím, že prvý deň by som sa zrejme niekde v lese skrýval a dúfal, že sa čoskoro vrátim späť, potom by ma ale hlad vyhnal medzi ľudí, tváril by som sa ako pútnik z ďalekej krajiny, napr. Ruska (dúfal by som, že nikto odtiaľto tam nebol), pokúsil by som sa prihovoriť nejakým ľuďom a v rámci jazykových možností požiadať o nejakéjedlo pre unaveného pútnika a samozrejme by ma uvítali chlebom a soľou (aspoň dúfam), zrejme by som upútal pozornosť a čoskoro by ma navštívili aj nejakí dôležití ľudia ako boli richtár, kňaz alebo učiteľ, predstavil by som sa ako šľachtic putujúci po svete, ak by mi zhltli, mal by som ako-tak zabezpečené ubytovanie a stravu, pretože takú návštevu si treba uctiť, a bol by som čiastočne chránený pred problémami, ak nie, tak by ma obesili za to, že sa vydávam za šľachtica, intenzívne by som sa učil ich reč a vypytoval na všetky miestne zvyky- som predsa pútnik, ktorý chce poznať svet, po pár dňoch by som sa zrejme vybral ďalej a celé to opakoval, ale už s lepšími znalosťami

 

ak by mi uverili toho šľachtica a nevyrobil by som nejaké veľké faux pas, možno by som prežil

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

tak predovsetkym ak by si chcel zapadnut do koloritu tej doby musel by si ovladat aj jazyk a jazyky tej doby, bol by si prekvapeny ze ti vobec nerozumeju a ty nerozumies im, taktiez by si sa vymykal v oblečení a obutí, to su take dva zakladne momenty rozdielnosti postrehnutelne okamzite.... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 mesiacmi...
  • Pred 3 rokmi...

Keďže začiatkom 17. storočia v mojom rodnom meste vo Vranove, zemepáni zriadili špitáľ, tak by som skúsila zájsť tam.

Ak by sa mi podarilo ich presvedčiť a pracovať tam, tak by som sa starala o žobrákov, poskytovala stravu, opateru chorým a osamelým.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov