Skočiť na obsah

Čo by ste robili, keby ste sa ocitli v 17. storočí?


Sniper

Odporúčané príspevky

Leonardo da Vinci keby žil v 20 storočí tak by bol väčším prínosom pre vedu ako väčšina súčasných vedcov. Tým nechcem znehodnocovať prácu súčasných vedcov, samozrejme.

 

Takže k téme. Aké boli pomery na Slovensku medzi rokmi 1601-1700?

Boli ovplyvňované hlavne vojnami, najmä 30 ročnou vojnou (1618-1648). Myslím že išlo konflikty medzi katolíkmi a protestantmi. Takže vtedy bolo dôležité akého ste boli vierovyznania.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 76
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • RoSo

    12

  • gh0strider

    8

  • Sniper

    7

  • game

    7

Top prispievatelia v tejto téme

V prvom prípade by som sa nejakým spôsobom chcel dostať do Veľkej Británie, učite by som tu nezostal. Tam by som hneď skúšal skonštruovať parný stroj. Keby sa mi to podarilo tak som v pohodičke. Ale moje PC a mobil by mi žalostne chýbali. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veru, niektoré veci by boli ťažké. Zbaviť sa závislosti na nikotíne a internete. A to ani nehovorím o možnosti dostať sa do rúk dobového zubára :lol:

Zubár by sa dal ešte prežiť a čo taký vtedajší chirurg, čo hneď pri prvej infekcii upíli ruku :) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... možnosti dostať sa do rúk dobového zubára :lol:

chlapci milí, dobový zubár bol miestny kováč, ktorý sa na výročných jarmokoch popri podkúvaní menil na zubára .... :)

 

a ten miestny chirurg... :) keď nepomohlo púšťanie žilou, pomohla pílka alebo blažené vykúpenie ;)

 

17. storočie ...to je aj storočie, v ktorom sa narodili Isaac Newton, René Descartes, Jonathan Swift, Blaise Pascal, Francis Bacon, Voltaire ... okrem toho, že tu bola tridsaťročná vojna, protihabsburgské povstania a choroby a problém vierovyznania ... ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozitívum bola asi absencia smogu a ozónovej diery. Dokonca ani rakovinu vtedy "nepoznali".

 

Mňa by zaujímalo, či by ma mohli násilim zverbovať do boja proti Turkom. Našiel by sa tu niekto, kto by bojoval dobrovoľne?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

samozrejme, JA!! ale iba dnesnymi zbranami :) (aspon obycajnu rucnu zbran si prosim) :lol:

ved nemozes cakat ze clovek z buducnosti bude v 17 storoci bojovat na koni a ohanat sa sablou :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vy ste ale myslite negativne zase, len tie najhorsie stranky 17. storocia

17 storočie - inak obdobie temna

 

 

Mňa by zaujímalo, či by ma mohli násilim zverbovať do boja proti Turkom. Našiel by sa tu niekto, kto by bojoval dobrovoľne?

iste mnohí ľudia išli bojovať s radosťou, bola to pre nich česť zomrieť za svojho kráľa, za svojho Boha v boji proti pohanom.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

17. storočie v Prešove:

 

 

Krvavé zúčtovanie s protihabsburskou opozíciou malo byt výstrahou pre ostatných. Po mesiacoch a rokoch napätia však nenastal vytúžený pokoj a stabilizácia pomerov, lebo už v deväťdesiatych rokoch 17. storočia prepukali na východnom Slovensku roľnícke povstania, ktoré začiatkom 18. storočia vyústili do d'alšieho protihabsburského stavovského odboja pod vedením Františka Rákócziho II. Jeho generál Luby obliehal dobre opevnený Prešov tak dlho, až jeho hladujúce obyvateľstvo prinútilo cisársku posádku kapitulovaf.~5 Keď sa uzavretím szatmárskeho mieru roku 1711 posledné stavovské povstanie skončilo, boli z pôvodne kvitnúceho mesta, ktoré v 17. storočí nazývali Malou Viedňou, len trosky. Katastrofálny stav zavŕšil požiar v roku 1710 a napokon mor, ktorý roku 1711 zdecimoval vyčerpané obyvateľstvo. Za niekoľko týždňov zomrelo 2340 ľudí, často i celé rodiny.

celý článok

 

Takto nejako to vyzeralo v 17. stor. v našom meste. Z toho mi vyplýva, že keby som tu žil v tej dobe, asi by som rýchlo upaľoval preč, aby som sa nestal obeťou moru.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu odbočím od 17. storočia, ale stále zostanem v minulosti ...

 

skúsim trošičku, keď mi to Axel dodatočne dovolí, máličko rozšíriť túto tému aj o iné obdobie... zakladať kvôli tomu novú nebudem:

 

nedávno som videla jeden dokumentárny film o začiatku 20. storočia.... zamerané to bolo tak všeobecne na životný štýl:

 

20. , 30. roky: kratšie sukne, voľná móda, bicykle, autá, nové technológie, rádiá, tancovačky, v domácnosti bežná elektrika, prístroje v kuchyni, .... vtedajší ľudia to volali moderná doba....

 

tak ma pritom napadlo, že už dnešnému človeku, bežne zvyknutému na diaľkové ovládania, senzory, rýchlovýťahy, televízory, hifi, video, PC, mobily s foto, všetko na jeden gombík.... a určite som zabudla milión vecí ..... tak dnešnému človeku by už nejakých 70, 80 rokov dozadu asi spôsobilo menšiu traumu....

a to bola "moderná doba" ....

 

keď som pred 15 rokmi začala pracovať v jednom novom zamestnaní, takmer všetko tam bolo ako za Márie Terézie.... všetko rukou, na starých kalkulačkách, ktoré síce počítali, ale rachotili neskutočne, všetko na papieroch , na kartičkách.... aj to bola moderná doba.....

 

pre deti, ktoré sa narodili už po... to je hlboká história :lol:

 

 

takže: zrazu sa premiesniť do 17. storočia by určite nebola žiadna slasť.... zrejme s dnešnými poznatkami by sme tam boli v momente veľmi podozriví, alebo by nás pokladali za bláznov, alebo upálili .... rozhodne by sme mali čo robiť, aby sme prežili .... nepoznali by sme miestne zvyklosti, komu sa pkloniť, komu odzdraviť, ako sa učesať, aby sme zapadli....

myslím, že ten problém je hlbší, ako sa na prvý pohľad zdá .... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu odbočím od 17. storočia, ale stále zostanem v minulosti ...

20. , 30. roky: kratšie sukne, voľná móda, bicykle, autá, nové technológie, rádiá, tancovačky, v domácnosti bežná elektrika, prístroje v kuchyni, .... vtedajší ľudia to volali moderná doba....

 

Alebo ináč povedané Zlatý vek. Éra nemého filmu, Charlie Chaplina, Bustera Keatona, priekopníkov letectva, vzducholodí, fakt super.

Ale tiež mafia, Al Capone, prohibícia, samopal Thompson, Titanic, 1. svetová vojna a na sklonku tohto obdobia hospodárska kríza.

 

 

K tomu 17. storočiu: ste si istí, že sa vtedy ešte upaľovalo?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Kedze by som musela odhodit svoje oblecenie a nemala nic, chopila by som sa toho najstarsieho remesla... Vtedy hadam neleteli take kostnate dievcatka ako teraz :lol:

Alebo by som ostala oblecena a tvarila sa mudro, ze BACHA NA MNA, SOM Z BUDUCNOSTI!!!! :) ale kedze z dejaku nic neviem, asi by som to nemala ako dokazat. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

K tomu 17. storočiu: ste si istí, že sa vtedy ešte upaľovalo?

Síce najviac v 16-tom, ale aj v tom 17-tom by sa ešte čosi našlo :lol:

 

Predstavte si, že v 17 storočí nemali internet ani mobily a ani TV. To musela byť děsná nuda!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

K tomu 17. storočiu: ste si istí, že sa vtedy ešte upaľovalo?

veru upaľovalo, milý RoSo ... :) a vo veľkom... pozrite sem / z Wikipedie / :

 

Od neskorého stredoveku až do 18. storočia tak v Európe dochádza k silnému boju proti čarodejníctvu, ktorý prerástol do takzvaných čarodejníckych procesov. Trest za čarodejníctvo bol väčšinou smrť, trest smrti bol vykonávaný na základe miestnych pomerov, väčšinou šlo o smrť určenú kacírom (upaľovanie, kameňovanie). Najväčšie prenasledovanie čarodejníc nastalo v Európe v 17. storočí, s nástupom osvietenstva prenasledovanie čarodejnic ustalo (k poslední poprave došlo roku 1792 vo Švajčiarsku).

 

 

takže ani Arwiel so svojím najstarším remeslom by asi neobišla veľmi dobre :)

no rozhodne sa mi stále menej páči predstava zrazu sa v tej dobe ocitnúť ... a ešte bez PC a internetu ... ajaj... :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujímavé, a ako to bolo u nás na Slovensku? Čo vieme o našich "bosorkách"?

o našich bosorkách :

 

Poslednú bosorku upálili v Krupine roku 1741. Bola to zároveň posledná poprava bosoriek v strednej Európe. Zhoreli tam vtedy tri ženy: Anna Štibicka, Judita Pelioniska a Doriša Koziarka.

 

celý článok je dosť zdrvujúce čítanie : rozhodne moju nechuť vrátiť sa do 17. storočia len umocňuje :lol:

 

http://www.historiarevue.sk/index.php?id=2005majtan2

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rozhodne by si nebol v bezpečí :) popravovali sa veru aj bosoráci, len u nás v oveľa menšej miere, predsa len najväčšiu potechu spôsobovalo upaľovanie "nádob plných hriechu" - žien... :)

 

/mám o celej ére prenasledovania svätou inkvizíciou jednu knihu... to je teda čítanie ... :lol: /

 

všeobecne inkvizícia od svojich začiatkov rovnako prenasledovala katarov, heretikov... všetkých tzv. "odpadlíkov od viery" muži aj ženy ... pričom za odpadlíkov boli vyhlásení tí práve nepohodlní ....

až neskôr vznikli rafinované spôsoby na získanie majetku, na pomstu či jednoducho na upokojenie zatmených mozgov nevzdelaných ľudí ...

 

tento článok z wikipedie je výrečný:

 

http://sk.wikipedia.org/wiki/Inkviz%C3%ADcia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak to bude len na pár dní, snažila by som sa tváriť čo najnenápadnejšie, čiže zmena oblečenia (zrejme krádež, hoci možno by mi ho niekto aj podaroval, ktovie), čo najmenej rozprávať o sebe, dozvedieť sa čo najviac o meste, ľuďoch, kde by som tých pár dní žila.

Ak by boli nepriateľskí, radšej by som sa utiahla do okolitých lesov a prečkala tam, a ak by sa dalo ostať v meste alebo na vidieku, snažila by som sa asi vypomôcť si k nocľahu a k obžive nejakou prácou, na poliach, ako slúžka, nie moc na očiach...aby som neohrozila svoj biedny život.

Ale pozorne by som sledovala čo sa tam deje, akí sú ľudia a pod.

A ako perličku: napísala by som na zvitok papiera, že som tu bola vtedy a vtedy, vložila do niečoho , čo by vydržalo storočia a zakopala niekde pri rieke. A keď sa vrátim naspäť do súčastnosti, snažila by som sa to pohľadať a uistiť sa, že to nebol len sen. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

a tak na par dni by som tam chcela sa ocitnut ale nie sama, apson s niekym... vidiet si ako si tam ludia ziju... ale bolo by to zaujimave, vyzerat inak nez ostatni, hovorit inak, asi by som budila prilis velku pozornost... ale chcela by som sa ocitnut niekde v pokojnej oblasti, nie tam kde by boli nejake boje, alebo cosi takeho...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov