Skočiť na obsah

Mimozemské civilizácie, život vo vesmíre


game

  

10 členovia hlasovali

  1. 1. Ak mimozemské civilizácie existujú, podľa vás sú:



Odporúčané príspevky

Dňa 26. 9. 2020 at 9:33, robopol napísal:

Horizont vesmíru je zaujimava tema na dumanie. Teda ak zoberieme, že na okraji našho horizontu ma pozorovateľ ďalšiu bublinu horizontu udalosti atd. Potom by sme uvahou došli, že ak majú mať všetci pozorovatelia rovnaké podmienky (svoje bubliny) pozrovatelného vesmíru, došli by sme na nekonečnú velkosť vesmíru.

Ja som písal o hranici viditeľného vesmíru

Dňa 25. 9. 2020 at 21:47, Tono napísal:

Vesmír sa rozpína a čo je za hranicou viditeľného vesmíru je pre nás úplne irelevantné.  

Táto hranica, alebo horizont súvisí s tým, že Vesmír sa na tejto hranici pre pozorovateľa A rozpína rýchlosťou svetla c a za tou to hranicou väčšou.Takže emitované svetlo za touto hranicou k pozorovateľovi A už nikdy nedorazí. Vesmír má cca 13,8 miliardy rokov. Ale jeho súčasný polomer nepoznáme, poznáme vzdialenosť, za ktorú prešlo svetlo (emitované po Veľkom tresku) k pozorovateľovi A, za dobu 13,8 miliardy rokov. Ak chce pozorovateľ A vypočítať vzdialenosť jeho polohy v čase emisie fotónov po Veľkom tresku, musí k tomu zohľadniť rozpínanie vesmíru. Pozorovateľ B, na celkom inom mieste vesmíru, zistí, že je vzdialený od Veľkého tresku rovnako. Lenže súčasná vzdialenosť pozorovateľov A a B nie je vzdialenosť, ktorá by sa dala merať dobou, za ktorú prešlo svetlo z miesta A do B v minulosti.. Môžeme len vypočítať dobu, za ktorú by svetlo prekonalo vzdialenosť A a B v rozpínajúcom sa Vesmíre.Tá je maximálne cca 40 miliard rokov. Pri väčšej vzdialenosti už svetlo z bodu A nikdy nedorazí k bodu B. Akou rýchlosťou sa rozpína vesmír za viditeľným horizontom nevieme, takže ani nevieme, aký má dnes Vesmír rozmer. Jednou z matematických možností je aj to, že nekonečnú.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak niekto preukaze existenciu nekonečna v prírode, až potom môže hovoriť o tejto variante. A nejde tu o to, že svetlo je už pomale na meranie vzdialenosti, lebo už nedorazi. my môžeme robiť myšlienkvé experimenty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 27. 9. 2020 at 22:21, robopol napísal:

Ak niekto preukaze existenciu nekonečna v prírode, až potom môže hovoriť o tejto variante. 

Nekonečno môže existovať, ako relatívny pojem. Ale pre pozorovateľa je to realita, ako každá iná. Napríklad pre mión a jeho čas rozpadu. STR hovorí, že ak by sa pozorovateľ pohyboval rýchlosťou svetla, tak všetky udalosti by pozoroval v tom istom čase. Alebo obrátene, „tiknutie“ jeho hodín“ by pre iného pozorovateľa trvalo nekonečne dlhú dobu. Našťastie STR neumožňuje žiadnemu pozorovateľovi, pohybovať sa rýchlosťou c. Ale OTR takýto limit nemá. Čierne diery dnešná fyzika považuje za realitu. A na horizonte ČD dochádza k rovnakému paradoxu. Pozorovateľ, blížiaci sa k horizontu ČD by „videl“ budúcnosť vesmíru, aj keby to bola doba 1000 miliárd rokov, v krátkom okamihu. A na horizonte by jeho čas voči okoliu zastal, takže aj nekonečná budúcnosť vesmíru by sa mu „scvrkla“ do bodu. Môžeš namietať že minimálne do Planckového času 5,391×10−44 s.  (To je ale zaujímavé, lebo by videl budúcnosť, len by o nej nikomu nemohol povedať. A budúcnosť tvorí aj moje rozhodnutie, ktoré som ešte nespravil. To znie, ako fatalizmus. Moje budúce rozhodnutie je teda už vopred dané? To nie, budúcnosť a moje rozhodnutie  je iba udalosť v časopriestore a čas je relatívny pojem.) Naopak vonkajší pozorovateľ by tvrdil, že jeho pohyb na horizonte „zamrzol“. Táto teória operuje s pojmom nekonečno. Nemôžeme ale tvrdiť, že relatívny pojem nekonečna už nie je príroda, lebo relativita popisuje prírodné zákony. Pochopiť to je ale mimo našu empirickú skúsenosť.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno si počul o nulových kmitoch vakua, teda ak by sme šli do dôsledkov nezostrojíš hodiny, ktoré by mohli stát. Nemôžeš teda prakticky ukazať jav zastavenia času. My to predpokladáme čisto teoreticky, čisto teoreticky hovoríme o zastavení času (realtivita) no experimentálne sme to nikdy nepotvrdili. Máme síce teóriu relativity, ale nevieme preukázať zastavenie času. no a nekonečno už vôbec nevieme dokázať. Môžeš namietat, že teória relativity je o vzájomno pozorovaní, lenže my rýchlosť c vieme priísať iba objektom, ktoré nemajú pokojovú hmotnosť. Nikdy sme na takej častici nesedeli a nemerali v jej sústave čas. Pričom tu sa spoliehat na absolútnu platnost teórie relativity na hranici jej platnosti je odvazne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale nemozes tvrdit, že vesmír môže byť nekonečný, ked v prirode si žiadne nevidela. Možeš filozovovat, ale nemôžeš hovoriť, že to je nejaká realna alternatíva. V popularnych dokuemntoch sa tto len hemzi takymi uvahami a zabuda sa na to, že nekonečno je len hypotetický objekt, ktorý ani nemá jasnú definíciu, ani v matematike. V matematike sa s nim operuje, ale je tam vlastne zbytočne, dostatočne velké číslo nahradí nekonečna a paradoxy s tym suvisiace.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol rovnako ale nemozes povedat ze vesmir je konecny:)  toto je zatial mimo nasich aj teoretickych predstav.  

ale povedzme ze nekonecno vzbudzuje u fyzikov podozrenie ze sme mimo teorie. ale tiez to nevieme naisto. btw a kolko je tg 90 stupnov? akym velkym cislom to nahradis?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tg 90 neexistuje, tak ako neexistuje trojuholník s dvoma rovnobežkami. mne nevadi pojem nekonecna v matematike s nejakou rozumnou definíciou nedosiahnutelnej hodnoty (potenciálne nekonečno). Problém je ten, že neviem kto si zmyslel, že tento pojem existuje a dokonca hovorí o tom, že cely vesmír je nekonečný (ako alternativu).

Aj v oblasti matematiky dôkazy nespočívajú v tom, že sa niečo preverí v nekonečne, ale, že formula, vzťah platí pre ľubovolne velké číslo, teda to "potenciálne nekonečno".

Limtita je abstrakcia toho, že ak niečo sa blíži k nejakej hodnote, potom limita je spodne, či horne ohraničenie, že pre ľubovolné číslo bude hodnota v tomto intervale.

Môžem akurát povedat, to, že vesmír môže byť konečný ako reálna možnosť, pokial neexistuje iná možnosť, vesmír je konečný. Dokonca sa taká aj preveruje, teda kladne zakrivený, len nemáme dostatočne presné merania A na PLANC sondu sa nedá spoľahnúť (prepočet krivosti).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@robopol jediná korektná odpoved je ze Nevieme. nevieme nič o dalśích moznych častiach vesmíru. je mozné, ze je vesmír konečny, uz len z dovodu TR priraduje časopriestoru parametre ktoré vedú k uzavretym topológiam. ale túto otázku o konečnosti alebo nekonečnosti nevie zatial nikto zodpovedat 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol ciste pre matematiku plati ze nekonecno je definovane ( pre mnoziny) a to co je definovane to “existuje”.  ty hovoris o limitach kde sa matematika zbavila nekonecna. Ale inak s nim vie pracovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, electric blue napísal:

@robopol jediná korektná odpoved je ze Nevieme. nevieme nič o dalśích moznych častiach vesmíru. je mozné, ze je vesmír konečny, uz len z dovodu TR priraduje časopriestoru parametre ktoré vedú k uzavretym topológiam. ale túto otázku o konečnosti alebo nekonečnosti nevie zatial nikto zodpovedat 

Tak isteze, nikto nebol za hranicou vesmiru, aby sa presvedčil, ako to je ďalej. Ja hovorím za seba, nie som predsa predseda planety, ani netvrdím, že toto je nazor vedy. Samozrejme pripušťaju nekonečný vesmír, ja ho nepripušťam, mam na to svoje dôvody.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 1. 10. 2020 at 20:09, robopol napísal:

 ... nekonečno je len hypotetický objekt, ktorý ani nemá jasnú definíciu, ani v matematike.,, 

Zakrivenie nehovorí nič o tom, akú ma Vesmír topológiu. Pre jednoduchosť zostaňme v 2D priestore. Ak stočíme list papiera do tvaru valca, predpokladali by sme, že takýto priestor je zakrivený. No nie je to pravda, je plochý a ak by sme na tento papier nakreslili trojuholník, platila by Euklidova geometria, aj keby sme papier znova rozvinuli. Povrch gule je už zakrivením priestorom s kladnou krivosťou. Vesmír sa javí na veľkých šálkach plochý. Ale aj keby mal Vesmír kladnú krivosť, bude expandovať do nekonečna. Máš tu teda nekonečno, ktoré neodstrániš kladnou krivosťou. Môžeme hypoteticky predpokladať, že expanzia nebude trvať do nekonečna, ale potom by musela nastať kontrakcia. A to by bol nekonečný cyklický proces. Nekonečna sa len tak ľahko nezbavíš. Tvrdiť, že v prírode žiadne nekonečno neexistuje platí možno za predpokladu, že za prírodu považujeme len našu lokálnu sústavu, ktorá môže mať aj rozmer galaxie Lokálna sústava totiž nepodlieha expanzii Vesmíru.      

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som nepísal o konkretnej topologii vesmiru, namietka je irelevatna. Sonda PLANK namerala SKORO plochy vesmír, ibaže podla merani tejto sondy ma malu kladnu krivost.

Dalsia namietka je nezmysel, o nekončiacej expanzii, to je len pohlad dnešnej vedy. vysvetlim to takto, my absolutne nevieme, čo je temna energia ,ani ako sa bude chovat v buducnosti. teda len jednoducho aproximujeme, že to bude rovnake ako je to dnes, teda, že to bude gradovat.

Ak vesmír a to si ja myslim skonči zase vo velkom krachu , potom prepokladať, že začne nový cyklus je len špekulácia. treba si uvedomit, že počiatok času splynie s koncom času a čas ako aj vesmír môže byť uzavretý aj do časovej  smyčky. Ty  sa môžeš akurat pozriet na dejiny vsmíru, nemusis nutne začat v dalšom vesmíre. teda dalši jednoduchy prepoklad, že začne nová smyčka je tvoj predpoklad, ktorý nemusí platit. Ak teda neplatí zbavil som sa nekonečna. Ty predpokladáš, že platí, to je neoverený predpoklad, nemôže teda poslúžiť na dôkaz nekonečna.

to je ako keby si tvrdil, že kružnica je nekonečná, pretože môžeš po jej obvode dookola chodiť, ibaže ak je čas uzavrety nemôžeš krúžiť do nekonečna. teda ak má vesmír koniec ma koniec aj čas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov