Skočiť na obsah

Všeobecne o linuxových distribúciách (porovnanie, výhody, nevýhody)


Bronto

Akú distribúciu Linuxu použ  

3 členovia hlasovali

  1. 1. Akú distribúciu Linuxu momentálne používate?

    • Ubuntu
      0
    • Kubuntu
      0
    • Edubuntu
      0
    • SUSE
    • Mandriva
    • Fedora
      0
    • Debian
      0
    • Gentoo
      0
    • Knoppix
      0
    • Slackware
      0
    • Damn Small
      0
    • MEPIS
      0
    • Red Hat
    • Linux Mint
    • Greenie Linux
      0
    • *BSD
      0
    • Solaris
    • Inú
  2. 2. Akú distribúciu Linuxu by ste používali, ak by ste nepoužívali tú, ktorú momentálne máte?

    • Ubuntu
    • Kubuntu
      0
    • Edubuntu
      0
    • SUSE
    • Mandriva
      0
    • Fedora
      0
    • Debian
      0
    • Gentoo
      0
    • Knoppix
      0
    • Slackware
      0
    • Damn Small
      0
    • MEPIS
      0
    • Red Hat
    • Linux Mint
    • Greenie Linux
      0
    • *BSD
      0
    • Solaris
    • Inú
  3. 3. Aké grafické prostredie preferujete?



Odporúčané príspevky

  • Pred 4 týždňami...
  • Odpovedí 59
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Nokia

    12

  • alfi

    10

  • gh0strider

    4

  • Klingonka

    4

Top prispievatelia v tejto téme

Takže aktualizácia :) :

 

Stále fičím na Ubuntu no presnejšie Xubuntu ale tentokrát sa zmenilo číslo verzia 7.04 (Feisty Fawn) ešte nevyšiel vyjde v Apríli čo bude za chvíľku, bude mi za nim smutno :lol: ale už sa teším keď sprístupnia repozitare pre 7.10 ;) .

 

Pred nedávnom sa mi do rúk dostal časopis (tetuška v stánku mi pekne poďakovala veď mala aj začo 300 korún stál :) ) boli tam dve DVD na jednom Knoppix 5.1.0 a na druhom Ulteo Sirius Alpha mali aj pekný potisk (ale zaujímave je že na DVD kde ma byť Knoppix je Ulteo a kde Ulteo tam je Knoppix ;) ).

 

Vložil som teda DVD do mechaniky najprv Ulteo ma pekný graficky boot, spúšťanie prebehlo v poriadku rýchle, svižné, hardware nadetokoval bez problémov, aplikácie behali svižne až som tomu nechcel veriť ;) ale bolo to naozaj tak ;) Ulteo používa prostredie Kde aspoň na mojom LiveDVD to tak bolo. Téma bola podobná ako ma hl(v)ista. Potom som vyskúšal Knoppix takisto používa Kde, boot je pekne farebný, textový ale ma v rohu pekného tučniaka čo mu dáva +, spúšťanie prebehlo bez problémov ale bolo vidieť že mu to dlhšie trvalo. Téma už nebola táka pekná ako ma Ulteo a ani aplikácie sa mi nechovali korektne všetko sa vlieklo ak slimák a niektoré aplikácie nešli spustiť. Môj osobný záver znie že lepšie je na tom Ulteo ale neberte ho vážne na každom stroji sa chová inak a okrem toho môj comp je dedko tak to tak berte ;) .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Daekin na celeron M 1.5GHz som nepostrehol rozdiel medzi Gnome a KDE v rychlosti...

njn, nema zmysel sa bavit o rychlosti ak mas taky komp... sak to je ekvivaslent 2.5GHz desktopovej verzie.....na high end konfiguracii bezi vsetko skoro rovnako, aj teraz Vista beha dobre na Core 2 Duo s 2 GB RAM.... :lol:

ale zober si nejaku low-end konfiguraciu......napr ja som dlho prevadzkoval WinXP na Pentium MMX 233MHz (RivaTNT2 M64, 384MB RAM...ta asi bola klucova)

 

som sa mozno zle vyjadril - resp nepovedal vsetko: kedze som linux potreboval, ale nechcel ho dat ako normal OS pre multiboot, tak som potreboval nieco nenarocne na grafiku, aby to bezalo pod emulatromi (VMware...) - tie totiz nemaju akcelerovane drivery na grafiku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Teraz nemám žiaden Linux /mám legal Win XP/, ale prvý linux som mala Red Hat v 5.1 a bol celkom dobrý /na to

že to bolo neznáme/.

 

Ak si budem chcieť zas dať Linux tak nebudem vedieť aký, veľa sa toho zmenilo od vtedy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...
  • Pred 3 týždňami...

Skusal som Danix a Kubuntu, cele to skoncilo pri tom, ze som sa nevedel cez wifi pripojit k WPA WEP zabezpecenej sieti. Ak viete, ako to rozbehat, sem s tym :lol: OS bez pristupu k netu mi je na dve veci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Tak na prvý pokus novinka Ubuntu 8.04 LTS s FF3 beta5 a všetko ide na straršom stroju na prvý pokus aj s malou RAMkou 128 + 64 MB a bez problémov. Iba sťahnutie z netu bolo trreba vybrať - na odporučenie z fóra Linuxu !!warez!!u. Išlo to celkom rýchlo, aj keď je to ešte čerstvá novinka. Testujem a poviem. Na prvé osahanie je to stabilné a svižné, žiadne komplikácie s obstarožním HW

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

taka otazka

stretol sa niekto s distribuciou, ktora by bola primarne urcena na zachranu havarovanych systemov? proste kde budu nejake nastroje na kontrolu disku, opravu filesystemov, nejake suborove manazery atd

je to totiz moja diplomova praca take nieco vytvorit, a rad by som sa od niecoho inspiroval :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tuto sú nejaké informácie aj odkaz na CD

 

http://www.linuxzone.cz/modules/tisk_clank...s=3&idc=438

 

Alebo aj toto http://www.9down.com/Hiren-s-BootCD-9-3-Ke...rd-Patch-18605/

 

a aj túto sú dobré zdroje http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate_pa...p?page_id=53429

 

Ja som nikdy nepotreboval zatial opraviť systém, ale niekde som videl na nete Live CD s takýmto účelom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rozmýšľam že si po dlhšom čase znova nainštalujem Linux. Distribúciu ktorú som používala už nejako "neexistuje" a neviem sa rozhodnúť pre ktorú ( Fedoru alebo Ubuntu ).

 

Mali ste problém v Linuxe niečo "rozchodiť" napr. internet. pripojenie (nemyslím wi-fi) / usb / foťák / mp3 prehrávač / zvukovku a pod. ?

 

Či to už nieje problém ?, lebo vtedy ma Linuxom strašili "to si nedávaj to ti nepôjde". Všetko išlo (aj dualboot), ale problém

je v tom, že teraz už je toho "exotického" HW nejako oveľa viac (a aj v mojom pc). Zaujímalo by ma s čím sú tam najväčšie problémy a pod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Klingonka, odporúčal by som ti pre každý prípad ponechať aj Windows a používať dualboot, ale dnes už je možné v Linuxe používať väčšinu hardvéru. Ja používam posledné štyri mesiace Mandrivu a zatiaľ som v nej rozchodil všetok hardvér ktorý používam, teda napríklad DSL pripojenie (modem), USB kľúče, prepojenie mobilu s PC, tlačiareň, skener. V niektorých prípadoch bolo potrebné trochu sa prehrabať na nete, ale väčšina hardvéru býva funkčná hneď po inštalácii systému.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj Mandriva 2008, aj Ubuntu 8.04 aj Fedora, aj Linux Mint aj iné - všetko bez problémov a v pohode. Zbytok je iba o inviduálnych želaniach. Takže treba stiahnúť Live CD a odskúšať. Ja odporúčam teraz to najnovšie - Ubuntu 8.04 LTC, šlape tam ozaj všetko dobre. K stiahnutiu už všade, do Googla dať potrebnú distribúciu, napáliť a je to.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ľudia, neviete niekto čo je zač linuxová edícia Greenie?

 

malo by to byť postavené na jednej z posledných distribúcií Ubuntu, len nejako upravené a zjednodušené pre začiatočníkov. doteraz som s linuxom do činenia nemal, ale rozhodol som sa trocha sa s ním popasovať.

 

prečítal som si, čo ste tu radili ostatným a napadlo ma, či sa neoplatí začať s edíciou, ktorá je pre začiatočníkov navrhnutá.

 

pozná to niekto z vás z praxe?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Daj si rovno to Ubuntu 8.04 alebo Mandrivu 2008.1, je to pre začiatočnikov a nie sú žiadne problémy ani s inštaláciou ani s používaním. Win štýl. Exotiku netreba - podpora je doležitá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Greenie je zatiaľ nová distribúcia, ale je založené priamo na Ubuntu, takže by o prílišnú exotiku nemalo ísť. Ale pre začiatočníka bude asi predsa len lepšie, keď začne s niečím, čo je viac overené. Pri distribúciách založených na Ubuntu som mal problém s určitým typom radiča diskov (PCI IDE karta), pokiaľ k nemu bolo pripojených niekoľko HDD, ale ak také zapojenie nepoužívaš, nemal by si mať problém.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chcem to odskúšať na PC, v ktorom sú zapojené dva disky, jeden klasický IDE (PATA) a druhý IDE SATA2, oba radiče sú na doske. rozmýšľal som, že to nainštalujem do virtuálneho PC, ešte nad tým špekulujem.

 

toto Greenie sa mi dostalo do rúk na DVD prílohe k nejakému časopisu, je tam 6 častí spakovaného ISO obrazu. stačí to len rozbaliť a napáliť na DVD.

 

iné distribúcie doma nemám a s mojim pripojením k internetu (256kbps download) sa mi celé DVD s inou distribúciou sťahovať nechce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bez rýchleho pripojenia k netu to je skutočne problém. Pokiaľ to už máš doma a je to DVD verzia tak by som to na tvojom mieste vyskúšal. A ešte jedna vec. Keď inštaluješ Linux, tak by som ti odporučil to robiť skôr pri vypnutom pripojení k netu, aspoň mne sa to osvedčilo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja Linux inštalujem zásadne pri pripojenom nete, ide o aktualizácie. Pri inštalácii sa stroj pripojí na net a ja možem robiť... Preferujem preverené distribúcie pre prácu a na pokusy aj iné. Virtuálne je to ozaj bez problémov, sú hotové stoje na www vmware. A to rýchle pripojenie - síce ho mám, ale či je to za 10 minút alebo za dve hodiny - tak treba požiadať o poslanie CD/DVD gratis - a čo je rýchlejšie ?

 

Takže inštalácia Linuxu - ja odporúčam pri pripojenom nete. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aktualizácie nie je problém inštalovať dodatočne. Pri niektorej distribúcii mi systém počas inštalácie mrzol keď sa inštaloval pri zapnutom nete, tak som od toho postupu upustil. Čo sa týka pripojenia, tak s rýchlosťou, akú má valcik by som tiež asi nesťahoval ISO obraz CD ani podobné veľké súbory.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Samozrejme sa dá aj dodatočne. Iba pri inštalácii si Linux osahá aj modem/router a keď je odpojený... je to dlhšie. Ja som nemal nikdy problém pri pripojenom modeme. Azda šťastie. A to sťahovanie - niekedy sa to ozaj pritrafí na dlhé hodiny. Ale stále je to rýchlejšie, ako vypisovanie žiadosti o Live CD/DVD a čakanie na poštu. Ja to radšej sťahujem, a to viac obrazov naraz a nechávam to cez noc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujímalo by ma, čoho sa tie aktualizácie hlavne týkajú. ide o bezpečnostné záplaty, tak ako vo windows? alebo to sú doplnky k ovládačom kvôli kompatibilite?

 

chcem to totiž testovať na počítači, ktorý nie je pripojený k internetu, než sa naučím ten OS ovládať. preto by som mal radšej kompletnú inštaláciu na DVD, nech nemusím dodatočne sťahovať rôzne doplnky. pokúsim sa od niekoho v okolí zohnať niektorú z distribúcií, ktoré ste tu spomenuli, Mandrivu alebo Ubuntu. so sťahovaním veľkých súborov nemám pri takomto pripojení dobré skúsenosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov