Search the Community
Showing results for tags 'eurofondy'.
-
Často čítam rôzne diskusie o výhodách a nevýhodách členstva Slovenska v Európskej únii. Teraz sa chcem venovať čisto len ekonomike. Veľa ľudí niekedy doslova nadáva, že musíme posielať peniaze do Bruselu, ale málokto vidí, že veľa miest a dedín mohli zrekonštruovať svoje námestia, významné budovy alebo infraštruktúru práve vďaka peniazom z EÚ. Pregúglil som sa k tabuľke, kde môžete vidieť, ktoré krajiny do rozpočtu prispievajú viac ako prijímajú (záporné čísla), krajiny, ktoré viac prijímajú majú v tabuľke kladné čísla. Z tohto vidieť, že Slovensko je čistým prijímateľom a z tohto pohľadu je pre nás členstvo výhodné. Zaujímavé čísla môcť nájsť pri pri momentálne problémových krajinách ako Španielsko a Taliansko, ktoré zápasia s vysokým dlhom. Rozdiel medzi nimi je ten, že Španielsko je čistý prijímateľ a Taliansko čistý prispievateľ (s výnimkou roku 2000). Údaje z rokov 2007-2013
-
Len čo padla vláda Jose Socratesa, ktorá stále dookola vyhlasovala že portugalsko žiadnu pomoc zo zahraničia nepotrebuje, a ani potrebovať nebude, "trochu" sa to tam pokazilo domáce portugalské banky vyhlásili, že už žiadne vládne dlhopisy nenakúpia lebo by im hrozilo že "padnú za vlasť", a tak sa dočasná portugalská vláda ocitla v akútnom ohrození, že nebude schopná vyplatiť dlhopisy staršieho dáta, ktorých splatnosť sa končí v najbližších dňoch keďže dočasná vláda, nemá dostatočný mandát na to aby požiadala o pomoc s eurovalu, riešila to tak že požiadala EU o "preklenovací úver", nič také však zákony EU neumožňujú (vlastne to zakazujú) navyše jednania o čerpaní s eurovalu, môžu trvať aj dva mesiace, ale portugalsko potrebuje peniaze na drevo behom "týždňa" možnosťou je že centálna banka EU, začne otvorene vykupovať dlhopisy portugalska, ale ani to vlastne zákony neumožňujú (vlastne to zakazujú) v súvislosti s portugalskom sa začal objavovať výraz ktorý nepadol ani len v prípade grécka "disorderly default" - "divoký bankrot" toto vlastne nie je o ekonomike ale o "politickom riešení", tak som to dal sem, čo myslíte ako to zazáplatujú, a či vôbec?
-
Uz sa nemozem dockat novych vysledkov volieb a novej koalicie. Počas 7-ročného obdobia, ktoré sa skončilo v závere roka 2010, krajina celkovo prijala 6,499 miliardy eur, pričom celkové odvody a príspevky dosiahli 3,859 miliardy eur. Spolu so spolufinancovaním projektov, ktoré čerpali prostriedky z európskych fondov, však celkové výdavky SR predstavujú 5,853 miliardy eur. http://hnonline.sk/2...330-k01000_d-f2 Si zoberte fakt aka je tam korupcia 30% a 50% nezmyselnost a neucelnost. Naco a kam tecu tie peniaze. 12,4 miliardy. To je 140 stadionov Ondreja Nepelu? Jeden bol postaveny z dani SR a mesta bratislavi. Si to viete predstavit? Mame len 82 okresnych miest. Take stadiony sme mohli mat aj prikl. v Jelsave(Modre). Ak by sa kradlo menej, nie ako priemer aj 20 tisicove.