Jump to content
 • Blog Statistics

  172
  Total Blogs
  520
  Total Entries

Hospodárenie

 • entries
  8
 • comments
  72
 • views
  19,897

Hospodársky plán 8.2020-6.2021


Tomáš

10,793 views

Smelé plány hospodárenia v nasledujúcom období

 

Ako sme sa už v mnohých diskusiách bavili, že časť problémov mi spôsobuje zastaralé vybavenie. Bola už reč o jej obnove a čiastočne to začnem realizovať. V tomto období by mali byť voľné prostredky na ich realizáciu a rozpíšem to presnejšie. Potrebujem nový bicykel, televízor, počítač, telefón. Tieto veci sú už základom každého človeka v dnešnej dobe, ktorá si to už vyžaduje. Menej dôležitá je herná konzola ktorú využívam čím ďalej, tým menej. Nieje proste čas. Takže od hrania hier upustím. Klimatizácia je pri globálnom oteplovaní skôr potrebná a nie luxus. Sú neznesiteľné teplá a potrebujem sa poriadne vyspať do práce, a aj ceľkovo existovať v znesiteľnej teplote.

Na jeseň začnem sporiť na klímu tak môžem aj po menšom lebo budem mať skoro rok čas. Lebo klíma aj s montážou je okolo tisícky. Kebyže sa aj neviem ako ponáhlam odložil by som maximálne 500 a 500 avšak už bude október... Septembrovú výplatu považujem za prvú čistú lebo augustovú budem potrebovať na nový rozbeh. Trebárs ten nevý mobil bude prvá vec. Neskôr bude treba lepší počítač (sniper poradil okolo 400) takže to by bolo z ďalšej výplaty. Ďalšia vec lepší televízor LCD-čko na stenu a budem hotový s jednorázovými investíciami. Avšak medzitým netreba zabúdať na ten predný zub čo bude stáť do 500€. Úplne posledná vec bude že spustím sporenie na klimatizáciu.

Takže tu napíšem predbežné rozdelenie výplat. Pri priaznivých podmienkach čo znamená že zostanem v aktuálnom zamestnaní, neprídem k úrazu a podobne. Výplaty sa líšia od 700 do 800 záleží na sviatkoch nadčasoch koronavírusoch atď. Takže spriemerujem ich na 750. Z čoho 150 je čo treba zaplatiť všelijako. Ostane 100 medzisuma čo znamená že ak sa tentoraz zmením naozaj tak mi to musí stačiť lebo v práci mám teplé jedlo automaticky, voda tečie z kohútika, na šaláty a mäso stačí 100. Čím sme sa dostali k sume 500€ čo je moja reálna kúpna sila po novom. Takže disponuje s 500 eurami a ide sa na to:

 • Augustová výplata -> synchronizácia a rozbeh.
 • Septembrová výplata -> Prvých voľných 500€ = kúpa mobilu do 300€. Zvyšných 200€ zubný fond. Stav zubného fondu 200€.
 • Októbrová výplata -> Druhých voľných 500€ = kúpa nového počítača do 400€. Zvyšných 100€ -> zubný fond, Stav fondu 300€
 • Novembrová výplata -> Tretích 500€ = kúpa novej telky do 400€. Zvyšných 100€ -> zubný fond. Stav fonudu 400€
 • Decembrová výplata -> Štvrých 500€ keďže sú sviatky to ide aj ruka v rukáve s výdavkami tak na to vyčlením 200€. Zvyšných 300€ -> zudný fond. Stav fondu 700€
 • Januárova výplata -> Piatych 500€ po sviatkoch neviem ako budú zubári a zubní technici pripravení ale ja sa prihlásim že chcem zubnú náhradu. Keďže táto výplata je voľná tak celých 500 ide na zubný fond a budem mať k dispozícii 1200€ na zuby.

Od februára (pri predpoklade že zub je vybavený) spúšťam ďalšie dve sporenia. Na bicykel a klimatizáciu. Takže klíma vychádza okolo 1000€ takže a prvé teplá hrozia v júli. Takže to bude 5 výplat, takže na tento fond pôjde mesačne 200€ a bicykel podľa mňa už za 500€ je nejaký kvalitný takže ten hneď kúpim keďže po 300€ mi zostane takže za február, marec, apríl mám po 900€ a tu už je počasie na bicyklovanie.

Takže do budúceho leta by mali byť zrealizované všetky plány ak sa nič neprihodí a po tomto bode môžem začať žiť svoj milovaný minimalizmus.

11 Comments


Recommended Comments

Len taký  malý detail. Veľmi si mýliš čo potrebuješ a čo chceš. Pretože nič z toho, čo je napísané v prvom odstavci nepotrebuješ. Isto nepotrebuješ silno bicykel, ani telefón, televízor, počítač. Chceš ich, lebo ich má väčšina ľudí. Potom je otázne, koľko za jednotlivé veci chceš vysoliť peňazí. 

Druhý detail. Klímu nemám ani ja a nikdy som ju nemal a predstav si, vyspím sa. Opäť je to niečo, čo chceš. Ale veď v poriadku, nechcem aby si si myslel, že ťa odhováram. Kľudne si dopraj. 

Som však zvedavý, čo zostane s tvojich super plánov o dva mesiace. Dobre vieme, ako skončili tvoje plány doteraz. Nemôžeš sa čudovať. 

Ešte raz, ty nežiješ minimalizmus. Ty žiješ niečo, čomu sa hovorí, nemám peniaze, nejem. Hovor o minimalizme vtedy, keď budeš mať na účte 500 EUR, bude po výplate a zostane ti fakt dosť peňazí aj pred výplatou. V čom minimalizmus? V jedení? V utrácaní? Definuj bližšie. 

Link to comment

Tak si to vyjasnime lebo zaujalo ma to potrebujem vs. chcem. Takže poďme o tom rozpútať diskusiu...

Bicykel - Mám ale vraveli mi že nech si kúpim nejaký poriadny lebo tie rachotiny sa mi stále kazia (viz. príbeh s tou roztrhnutou reťazoz na pólceste).

Telefón - Tiež ma fórumáci prehovárali aby som si zohnal jeden poriadny a nie stále tie staré 10 eurové nokie a potom večne k tomu zháňam baterky, nabíjačky ktoré sa už ani nevyrábajú a pod.

Počítač - Tiež mi bolo radené že namiesto trápenia sa s haraburdami čo nájdem pri kontajneroch či darované aby som si zadovážil poriadny.

Tak ako to potom je? Tento proteusov postoj ma zaujal a zamyslel som sa. Tak dám prvé ten zub? Ten fakt potrebujem.

Link to comment
electric blue

Posted

daj zub. A ako správny minimalista, nepotrebuješ bezné veci 

Link to comment

Z tvojho príspevku mi je jasné, že ani nevieš čo je to byť minimalistom. Dobre som vedel, že sa iba hráš na niekoho, kým nie si. To si niekde čítal, alebo si niekde iba zachytil byť minimalistom, tebe sa to zapáčilo a už sa ním vyhlasuješ? Veď porovnávanie chcieť niečo a potrebovať niečo je jedným zo základných pilierov tejto filozofie ty minimalista. Nebudem rozpútavať žiadnu diskusiu a už nie pod tvojím blogom. Si najskôr naštuduj a potom budeme debatovať. Zase by si len rád ťahal rozumy a ako bude fúkať vietor, tak sa budeš prispôsobovať. To je presne ako keď si sa všemožne snažil dostať doll na rande. Niečo si si rýchlo prečítal o nej, potom napísala niečo a ako ona uhýbala ty si sa prispôsoboval a snažil si sa jej ulahodiť, len aby šla s tebou vonku. Si ako papierová loďka v divokej rieke a život si ťa pohadzuje ako sa mu chce.

Link to comment

Teraz čítam že koniec toho hospodárskeho plánu je až jún 2021 a ja že idem kuknúť čo som nesplnil... a hľa ešte som stále v hre. Keď som toto písal asi som sa ešte nepriznal k tej cigánskej pôžičke lebo to mi nesedé že augustová výplata a septembrová výplata veď to som ešte splácal hento sa mi zdá. 

No ale k veci. Do toho júna 2021 bol naplánovaný telefón do 300€ čo som si vlastne splnil aj keď nie presne podľa popisu ale je to vyriešené. Zubný fond je nad dimenzovaný lebo zubná ambulancia kam chodím odhaduje ten implantát okolo 500€. To teoreticky by som dal aj z jednej výplaty a ostalo by aj na režijné a potom sa to už nejako dotiahne teraz kvôli vianociam bude kopa nadčasov veď viete že pre eshopy sú veci typu vianoce či covid žatvou... Vždy sa dajú spojiť výplaty z januára a februára...

Bicykle mám aj zo 3 takže ten nepotrebujem a taký nejaký trekový na túry sa dá tiež poriešiť z jednej výplaty dajme tomu z májovej. Takže stále neni nič stratené a všetko sa dá dotiahnúť.

Link to comment
Sniper

Posted

Dňa 11. 12. 2020 at 17:30, Tomáš napísal:

Teraz čítam že koniec toho hospodárskeho plánu je až jún 2021 a ja že idem kuknúť čo som nesplnil... a hľa ešte som stále v hre. (...) veď viete že pre eshopy sú veci typu vianoce či covid žatvou... Vždy sa dajú spojiť výplaty z januára a februára...

:zubiska: Akurát tebe je to úplne k hovnu. Je marec a stav tvojho konta je 0 EUR :zubiska: No ale však máš ešte tri mesiace :zubiska: len neviem ako to chceš dobehnúť, keď za pol roka si stále na nule :zubiska:

Link to comment
Tomáš

Posted

Je to tam zbytočne siahlodlho rozpísané ale vlastne som v hre lebo sa tam spomína “lepší počítač” a ten aj mám. Vtedy keď sa tento blog písal, mal som tú haraburdu čo hádzala modré obrazovky a mrzol. Ten z Petržalky za 60 je lepší lebo odkedy ho mám ani raz nezamrzol, ani raz nehodil modrú obrazovku. Takže z môjho hľadiska je to lepší dostačujúci počítač. To že tam je 4GB RAM pri Win10 je normálne že ramka nestíha ale to neni vada PC. Stačí rozšíriť RAM. Ďalej tam bola klimatizácia. Aj tú už mám. Ostáva už len zub a to odhadovali predbežne okolo 600€ takže to sa mi môže ešte pošťastiť že do júna ho budem mať. Aj keď spravím fanatický ťah ako pri klíme že náhodou zhodou okolností budem mať pokope potrebnú sumu tak spraví sa zub a potom aj keď budem bez peňazí ale ciele budem mať splnené.

To ostatné že televízor, bicykel, telefón... Je také ako Proteus písal hneď v prvom komentári že to sú už nepotrebné veci. Ajtak je pandémia a zákazy sa len sprísňujú miesto toho aby sa uvoľňovali, takže bicyklovanie nehrozí a bicyklov na základné chodenie do mesta mám aj 4. S telefónom sa to vybavilo samo (ten paušal a iphone). Telku som kúpil od kamoša zo Šale za 50 a je to LCD-čko primontované na stenu ako je to teraz moderné takže telka je vyriešená tiež. Akurát nemá VGA vstup a PC nemá HDMI výstup že som to chcel hneď aj ako monitor k PC ale tak nič už mám zvlášť telku, zvlášť monitor.

 

Link to comment
Sniper

Posted

Jelito, aký je stav zubného fondu? V januári si tam chcel mať 1200€, je koniec apríla. Takže podľa tých prepočtov by si mal mať 2700€, to by si už mal aj na vodičák C+E. Takže, koľko máš v zubnom fonde TERAZ?

Link to comment
Tomáš

Posted

Určite všetci vedia že nulu. Ale choďte si prečítať tento príspevok v téme s financiami. Je tam jedna možno novinka. Nová alternatíva ktorú som ešte nikdy nevyskúšal.

Nižššie Refresh lebo som stále v hre a trocha ujasním a aktualizujem vzhľadom k situácii a dátumu:

Link to comment
Tomáš

Posted

Dňa 11. 12. 2020 at 17:30, Tomáš napísal:

No ale k veci. Do toho júna 2021 bol naplánovaný telefón do 300€ čo som si vlastne splnil aj keď nie presne podľa popisu ale je to vyriešené. Zubný fond je nad dimenzovaný lebo zubná ambulancia kam chodím odhaduje ten implantát okolo 500€. To teoreticky by som dal aj z jednej výplaty a ostalo by aj na režijné a potom sa to už nejako dotiahne teraz kvôli vianociam bude kopa nadčasov veď viete že pre eshopy sú veci typu vianoce či covid žatvou... Vždy sa dajú spojiť výplaty z januára a februára...

Bicykle mám aj zo 3 takže ten nepotrebujem a taký nejaký trekový na túry sa dá tiež poriešiť z jednej výplaty dajme tomu z májovej. Takže stále neni nič stratené a všetko sa dá dotiahnúť.

 

Dňa 10. 3. 2021 at 15:52, Sniper napísal:

Akurát tebe je to úplne k hovnu. Je marec a stav tvojho konta je 0 EUR :zubiska: No ale však máš ešte tri mesiace :zubiska: len neviem ako to chceš dobehnúť, keď za pol roka si stále na nule

 

Dňa 11. 3. 2021 at 22:20, Tomáš napísal:

To ostatné že televízor, bicykel, telefón...

Nakoniec ako som vravel vyššie že PC je vyriešený lebo podmienka nebol mať nový ale lepší a ten je. Ten PC za "cenu večere v lepšej reštike" stále funguje. A bezproblémovo. Bicykle už mám dokonca 4. Kamoš predával horský za dvacku kde bolo treba len gumy vymeniť a ponastavovať prehadzovače. Prakticky je jedno ako je to staré lebo kostra sa nezlomí, udržiavať treba hlavne pohybujúce sa časti ako reťaz, ozubené kolečka, gumy, toto keď bude repasované tak ostatné pevné časti bicykla sú také isté ako keby boli nové lebo na jazdu nemajú žiaden vplyv. Klimatizácia je. A stále sa čaká na ten zub. Mám posledné dva mesiace a júl je deadline. Potom mi môžte právom nadávať a skritizovať ma za nesplnenie plánu. Aj keď sa nešlo postupne ale cieľ sa dosiahol takmer vo všetkom. No a k telke som prišiel tak že náhodne. Teraz ako nemám dlhy a mám najväčší príjem za život, tak síce je pravda že aj štandard narástol ako tie donáškové jedlá a častejšie návštevy fastfoodu lebo bolo za čo ale stala sa aj taká nečakaná vec teda dve:

1. Mama potrebovala nový TV prijímač (kvôli tým prechodom na novšie vysielacie normy). Tak sme šli zakúpiť a chybou predajcu sme museli reklamovať keďže on tvrdil že TVP má istú funkciu a v skutočnosti ju nemal. Avšak daný elektroobchod nevracia peniaze ale poukážky ktoré sa musia minúť len v ich sieti predajní a do istej lehoty. Televízor sa kúpil v konkurenčnej sieti a ostali poukážky ktoré bolo treba minúť. Najprv prisľúbil brat že ich minie lebo synovec túžil po najnovšej hernej konzole ktorá len nedávno vyšla a tú je ťažké zohnať. Je to ešte vo fáze keď na to ľudia aj pól roka čakajú. Takže to padlo. Mame sa zapáčili nejaké iné drobné produkty, avšak tie nestáli toľko ako cena toho prvého televízora tak sa vyrátalo že približne 200€ zostane z tých poukážok. Tak rekú mne by sa zišiel nový televízor (veď mal som to aj v pláne). Mal som síce ten za padíka od kamoša a fungoval, ale tak nový je nový a bola tam väčšia uhlopriečka a má aj VGA vstup čo stará nemala. Tak sa to zakúpilo, ja som ešte doložil rozdieľ v hotovosti, a mame vrátil hotovosť za tie poukážky. Takže som si nečakane zakúpil novú telku.

2. Pamätáte si historku keď som chcel veľmi telefón ale nemal som toľko peňazí aby som kúpil nový, tak som vybral na paušál. Viac pozitív dokopy že som nemusel kombinovať rôznych operátorov že kde čo je lacnejšie, v rámci paušálu som dostal všetky tie neobmedzené volania, kopu dát aj telefón čisto nový. Avšak taký paušál je viazaný a keď chcete odstúpiť od zmluvy, musíte odkúpiť telefón, tým však paušál stále platí ďalej, a keď chcete aj ten ukončiť a vrátiť sa na kredit, tak vyplatiť zmluvnú pokutu. Samozrejme som to zase spravil takými blitzkrieg-mi že došla výplata mal som pokope 700€ tak bez rozmyslu šup do orange a bumm vyplatiť telefón 460€ naraz. Ďalší mesiac zase, čerstvo došla výplata v tom momente som sa cítil čávom lebo 600€ len tak vo vrecku, zase šup do orange a zaplatil 165€ zmluvnú pokutu. I keď to som nemusel lebo keby som si mesačne platil ten paušál tak keby rozdelím tých 625€ na mesiace tak som mohol kľudne platiť ten paušál ešte dlho.

Ale to sú tie moje rýchle rozhodnutia. Teraz sú peniaze treba rýchlo niečo vyplatiť. Keď bol dlh vtedy to pomohlo lebo som ho rýchlo splatil. Veď tá pôžička mala končiť v roku 2023 a ja som ju už vlani mal z krku. Na to sú dobré tie moje rýchle unáhlené rozhodnutia. Ale opäť som sa tými unáhlenými platbami vyslobodil, a nemám na krku žiaden paušál, viazanosť a nič také. Prakticky môžem kľudne májovú a júnovú výplatu spojiť na zub. A keby som to nevydržal tak zase rýchlovka. Budem mať 800€ a zubár povie že za 700€ spraví tak bumm a idem do toho. A potom už volajako bude ale hlavné že zub bude hotový.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy