Jump to content
 • Blog Statistics

  172
  Total Blogs
  522
  Total Entries

Hospodárenie

 • entries
  9
 • comments
  80
 • views
  21,130

Systém 40:30:20:10


Tomáš

1,774 views

 Share

Potrebujem sa s vami porozprávať. V poslednej dobe často študujem články o hospodárení a podobne. Snažia sa vysvetliť aj obyčajným (finančne negramotným) ľuďom ako sa nedostať do problémov. Teda ani nie ako hospodáriť, ako investovať, lebo to je pre nás obyčajných ľudí vysoká škola. Preto skôr ide len o ľahko zapamätateľnú vec pre jednoduchých ľudí. Keď som však urobil výpočet nijako mi to nesedelo lebo:

 

Mesačne na stravu miniem zhruba 300€. Podľa väčšiny z vás je to moc luxus lebo väčšina z vás na jedlo nepotrebuje ani polovicu tejto sumy. Ale tak ostaňme pri tom že pri stabilnom zamestnaní so zárobkom 600€ by toto nevadilo lebo stále má zostať 300€ čo náklady na bývanie pokryje. V tomto prípade by 300 na stravu bolo v poriadku. Ale keď som dal tú rovnicu 40:30:20:10 tak už veci nesedeli. Jedná sa o toto:

 

10% z platu by malo ísť na rezervu (niečo núdzová rezerva) čo je v mojom prípade 60€.

 

20% z platu by malo odchádzať na dlhodobú rezervu (na dôchodok, na výpadok príjmu pri chorobe, strate zamestnania) čo je v mojom prípade 120€

 

30% z platu na výdavky ako splátky úverov, hypotéka atď. Čo u mňa činí sumu 180€ čo prevyšuje splátku úveru takže ja sem môžem zahrnúť aj náklady za bývanie atď. Tým si sumu zo 40% kategórie uvoľním na čisté minutie.

 

40% z platu na čisté míňanie pre osobné potreby u mňa činí čiastku 240€ a tu je zádrhel!

 

Ja keď len na stravu miniem 300€ tak ako mi má stačiť 240 na všetko t.j. strava + všetko ostatné? Ale ak sa vrátime k ceľkovej sume že 150 bývanie, 65 splátka tak 385 zostane na ostatné s tým že mám všetko zaplatené a tak keď aj dám 300 na jedlo ešte stále 80 zostane čo môžem dať na sporenie rezervy napríklad a takto by bolo vyhovené všade t.j. mesačné poplatky sú zaplatené, 80 je uložené bokom a 300 kľudne môže ísť na stravu a nič sa nestane.

 

Kľudne napíšte názory a pripomienky, preto to je v blogu lebo tu sa to nestratí a stále sa na to môžeme spiatočne pozrieť.

 Share

6 Comments


Recommended Comments

Sniper

Posted

A čo ti vlastne nie je jasné? Nejako som sa v tom stratil, čo je v prípade tvojich príspevkov dosť bežné.

Link to comment

názor, ktorý som už veľakrát písala, a nielen ja, ale s obrovskou trpezlivosťou všetci, je u teba ale úplne nepriechodný: strava.

len my sme ti napísali desiatky lacných jednoduchých receptov - zemiaky, párky, ale nie v jednom paráku pre prasatá... ale to ty nedokážeš a nezaujíma ťa to - tým sa dá ušetriť nesmierne veľa.

neutekať každý deň hladný do obchodu pre rohlíky, hladný človek nemá chodiť nakupovať. to je prastará pravda.

chleba jesť nebudeš, ani keby sa čo stalo.... mať v chladničke dobrý chlieb v sáčku, k tomu zopár bežných ingrediencií, a každý večer si urobíš večeru za pár drobnývh, namažeš chlieb do práce az pár ccentov...
ale to je pod tvoju úroveň.

tak sa nečuduj, že sa stravuješ draho. ty sa stravuješ extrémne draho na výšku svojho príjmu... vieš, ako je to s tou perinou. ale toto už píšem asi sto sedemnásty raz, aj tak zbytočne. nauč sa jesť lacno, menej, nedžgať do seba rohlíky a kebaby a obložené predražené vysušené rohlíky, a pôjde dolu aj váha aj ušetríš.

ale  o varení už radšej mlčím, pretože to ide okolo tvojich očí a uší úplne mimo. ty nemáš poňatie, čo je to "variť".
nevieš si nájsť na širokom nete recepty na krumple.... a to je veľmi smutné.

sú tam tisíce receptov, na dva tri pohyby, lacné a dobré... len na zemiaky. lacné domácke recepty za pár drobných. ale kdeže. ty radšej pomyje z paráku.

sú ľudia, čo z tých 240 eur musia kompletne vyžiť.


 

Link to comment

Všetko chápem len tak podiskutovať. Je to dobrý vynález to schvaľujem len to zadelenie nesedí. Ale odkedy som trocha pod dozorom tak vždy mám peniaze. Normálne nezvyk že ide týžden pred výplatou a kľudne mám aj cez 150€. Ja som tomu len rád a to s tým že si môžem kupovať čokoľvek. Rodina robí len to že nechcú aby som sa dostal do prúserov typu charita, vydierači, randenia cez pól republiky a pod. Na takých veciach sa dá veľa ušetriť. Na tie prúsery veľké sumy odchádzali. Pokiaľ budem míňať tak že sa nedostanem do prúserov a aj si niečo odložím tak to bude v poriadku. Je to hanba že človeka v strednom veku treba usmerňovať a dávať na neho pozor ale keď to ináč nejde...

Link to comment
Proteus

Posted

Píšeš, že 150 dávaš rodičom. Ty sa nestravuješ doma? Prosím ťa, ty čo minieš sám 300 na stravu? Veď jedno jedlo máš v práci. Ja som teraz živiteľom rodiny a dávam zatiaľ 200 a z toho sa vystravujeme dvaja. Maličká ešte cucká mlieko. Tak čo ty minieš 300 EUR? Ty dáš povedzme 50% svojej výplaty na stravu? V príspevku píšeš analýzy a tu v poslednom príspevku píšeš, že ti zostane niekedy aj 150E. Nejak mi to nevychádza.... Ty si doma varíš? Alebo kupuješ osobitne stravu mimo rodiny? Lebo ak nie, tak nepochopím, ako môžeš toľko prejesť.

Link to comment

tak ratajme,   300  EUR znamena 10 EUR na den,   to mas bagetu za 2 EUR,   colu za 1 EUR,  sladkosti za 2 EUR,  to mas ranajky.    Na obed mas mneu v kantine za 3 EUR,  a vecer kebab za 3 EUR.  Spolu 11.     No divis sa mu ? :)    Cigan je to.

 

A to zadelenie Tomas funguje opacne,   z vyplaty si oddelis 60 percent, co je 360 EUR,  a zo zvysku zer. Nie naopak.      Ked mas 240, tak nemozes prezrat viac,   Kapis ?

Link to comment
Proteus

Posted

tyso, vidíš, to som ani neprepočítal, že vlastne Tomáš má 10E na deň na jedlo. Neviem ako to je s obedami, ale tie sa mu asi odrátavajú z výplaty, za ne neplatí. Ale aj keby nie, tak 10e je iný luxus. Ja, raňajky 1,20, obed melón 2,20 a večera ako kedy ale väčšinou sa doma varí, keďže nežijem sám. Lenže on tiež býva doma s rodičmi, tak nech mi nehovorí, že nie je doma navarené, keď je doma. Takže to len predrbe na somarinách 80% z tej sumy.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy