Jump to content
 • Blog Statistics

  172
  Total Blogs
  522
  Total Entries

Hospodárenie

 • entries
  9
 • comments
  80
 • views
  21,184

Peniaze tu a teraz


Tomáš

6,540 views

 Share

Na základe rôznych postrehov o tom že mať peniaze skôr alebo neskôr je to isté, vám napíšem tento vysvetľovací blog. Pre ľudí ktorí majú rezervy sa táto téma vôbec netýka a nech preskočia rovno na koniec blogu, na vzorec. Nikdy by nemali pochopenie pre to čo ďalej idem vysvetliť.

 

Sú ľudia ktorí žijú "z ruky do huby" alebo "z mesiaca na mesiac" a pre nich sú dôležité v zamestnaní dve veci a to termín výplaty a možnosť brania záloh. Podľa slovenských zákonov sa mzda vypláca v nasledujúci kalendárny mesiac kedykoľvek v rámci mesiaca t.j. zamestnávateľ si môže určiť akýkoľvek deň v tom mesiaci... Väčšinou podľa skúseností sa to pohybuje od 8 do 22 dňa v mesiaci a ešte záleží aj na banke. V kombinácie správnej banky a zamestnávateľa so skorším termínom vyplácania môže byť výplata na účte do desiateho dňa v mesiaci ale ak máte zamestnávateľa s neskorým vyplácaním mzdy, ešte vám na ten deň pripadne víkend, a máte inú banku ako zamestnávateľ tak vám peniaze môžu prísť kľudne aj v 25-om dni mesiaca.

 

Šeky čo platíme za rôzne služby ako telefónne účty, internet, televízia atď. Majú obvykle nejaké splatnosť. Kamarát mal dlhodobo taký problém že výplata mu chodila okolo 20 ale fakturačné obdobie u mobilného operátora mal nejako už začiatkom mesiaca a lehota na vyplatenie faktúry mu končila nejako tesne pár dní pred výplatou... Takže vždy ju platil aj s upomienkou. U jedného operátora to funguje tak, že hneď po skončení splatnosti príde obyčajná 5€ upomienka a faktúra sa zaplatí spolu s upomienkou... Až neskôr operátor pristúpi k výhražnej korešpondencii. Takže on dlho platieval úplne bežne faktúru+upomienku lebo mu tak chodila výplata. Ale po výplate ju vždy hneď zaplatil.

 

V tomto a mnohých podobných prípadoch by pomohla záloha alebo skorší termín výplaty. Ja som tiež už tak mal že bolo treba niečo zaplatiť najneskôr do 15-ho dňa a ja som mal práve v ten deň výplatný termín v pracovnej zmluve ale tým že som mal inú banku ako zamestnávateľ tak peniaze došli až o deň, dva neskôr. Stačilo že ten deň padol na víkend a bolo aj trojdňové omeškanie. Vyriešil som to zmenou banky na tú ktorú má aj zamestnávateľ. Odvtedy výplata chodí hneď 15-ho predobedím už je na účte a hneď ide trvalý príkaz na ten šek.

 

Teraz si zoberte že človek má viacero šekov s rôznou platnosťou od 10-20 a výplata mu chodí až 22! Proste smola. A teraz prejdeme k zálohám. Vo viacerých zamestnaniach sa dali brať zálohy týždenne a v jednom mesačne. Aj tam sa to ešte dalo prežiť lebo výplata mi došla zhruba začiatkom nového mesiaca a tak som jednorázovo zobral zálohu a s tou som to vytiahol do ďalšej výplaty. Keď boli na týždennej báze tak som permanentne mal peniaze a nemusel som vždy týždeň či dva čakať na výplatu. Aby som mohol niečo realizovať.

 

Teraz už ideme na počítanie a vzorce... Teraz tí čo mudrovali že je to to isté tak vám to idem vysvetliť na vzorci:
Dáme len čísla obrazne:

 

Výplata je 500€ a náklady spolu na bývanie a šeky sú 300€
(takže čo je povinné sme zaplatili a už nám nehrozia žiadne upomienky, sankcie či exekúcie)

 

Zostane k dispozícii 200€ na všetko ostatné (prostriedky na voľné minutie)

 

Takže ak sa tieto peniaze minú tak nezostáva nič iné ako čakať do ďalšej výplaty. Ale ak sa tie peniaze rozdelia že napríklad každý týždeň je možnosť zobrať zálohu 50€ tak sa doba čakania skráti na pár dní. Lebo hovoria síce že čo si zoberiete ako zálohu vám bude v ďalšej výplate chýbať ale vlastne tá záloha sa berie vždy z ďalšej novej! To znamená že ak si vyberiem dopredu 4x50€ tak isto to bude 200€ dokopy čo sú moje voľné peniaze a z výplaty sa v pohode zaplatia účty lebo na povinné výdavky ja nepotrebujem 500€ naraz! Takže nič sa nemôže stať keď z budúcomesačnej sumy odkrojím 50 alebo 100€ dopredu!

 

Príklad: Výplatu mám 10-ho a dnes je 25-ho a pokazí sa mi bicykel na ktorom denne chodím. Potrebujem súčiastku ktorá stojí 10€ ale keďže už nemám peniaze tak ten bicykel nemôžem použiť od 25-ho až do 10-ho (teda 16 dní) kým mi nenabehne výplata. Ale ak mám týždenné zálohy a dnes je streda, pričom piatok sa vyplácajú zálohy a dostanem 50€ (pričom súčiastka stojí len 10€) tak už cez víkend môžem mať opravený bicykel a čakal som iba 3-4 dni! Stále mi zostáva 40€ čo už môžem ísť dajme tomu v sobotu do kina, pričom bez možnosti záloh by som zmeškal aj to predstavenie lebo o 15 dní sa to už nebude premietať! Takže bol by len dátum 29-ty deň od 25-ho dňa a už by som mal spravený bicykel, pozreté predstavenie a ešte by som stále mal 35€ na jedlo takže by som ako tak do ďaľšieho piatku ktorý bude o 8 dní čo by bolo 4-ho teda stále 6 dní pred výplatou ale už by som mal opäť 50€ k dispozícii.

 

Ďalší príklad uvediem ako nadčas u zamestnávateľa vs. fuška ako pomocný robotník:
U zamestnávateľa mám 5,50 na hodinu v hrubom čo je 4,26 v čistom. Zmena má 10h z čoho 9,5 sa platí takže 40,47€ zarobím za jednu zmenu. Avšak u tohto zamestnávateľa niesu možné zálohy. Je 10 dní pred výplatou a nemám ani fuka. Cez voľno mám možnosť ísť robiť pomocného robotníka za 25€ čo dostanem na ruku hneď na fajront. Je to oveľa menšia suma ako tá čo by som zarobil u zamestnávateľa. Zamestnávateľ však nariadi dobrovoľný nadčas a vedúci obchádza zamestnancov kto by mohol prísť. Väčšina ľudí príde lebo vie že si tých 40€ zarobí nadrámec výplaty a nadčasové hodiny sú aj s príplatkami takže možno aj 50€ zarobia za ten deň. Ale chybička je kde? Že je len prvého a tie peniaze budú k dispozícii až 10-ho! Takže ja odmietnem ten nadčas a idem s kamarátmi na fušku za polovicu menej peňazí ktoré však dostanem hneď. Takže logicky? Keď som prvého bez centu a potrebujem mať peniaze hneď tak čo ma zachráni? Nadčas alebo tá fuška?!? Logické že?

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Prepac, tu logiku na celej strane nevidim vobec ziadnu.

 

Vysvetlim v tvojej teme... a nezabudni, ze takychto ludi, bezmocnych - nie chudobnych - bezmocnych v otazkach zadelit si vyplatu som za dvadsat rokov v banke videla stovky.

Vsetci plakali na nespravnom hrobe.

 

Pozor - nehovorim o skutocne chudobnych, dochodcoch s malymi dochodkami, zeny ponechane s kopou deti ozranom muzom na pospas a podobne.

 

Ani jeden z tych pripadov ty nie si.

 

Finito. Vraciame sa do temy.

Link to comment

Ale pomôže to lebo ten kto si nevie zadeliť peniaze, tomu ich zadelí zamestnávateľ tým že im dáva zálohy a tak majú permanentne peniaze. Preto som na začiatku napísal že tých čo vedia hospodáriť sa to netýka. Ale aj deťom preto dávajú vreckové napr. každý deň 5€ a tak mu ich zadelia lebo keby mu dali 100€ že máš to na mesiac tak buď by to stratil, minul, zobrali mu to šikanujúci spolužiaci atď... Ale ak sa stane niečo s 5 eurovkou tak zajtra bude ďalšia 5 eurovka. To je tá logika!!! Suma sa nemení iba je to rozdelené.

 • Downvote 2
Link to comment
Proteus

Posted

Prečo sem nedáš tvoj príklad? Načo zase dávaš mätúce príklady. Uveď konkrétny príklad na sebe. Ty nemusíš platiť nájom, ty nemusíš platiť hypotéku, ty musíš platiť za svoju blbosť. To je všetko. Čo sa večne špáraš v peniazoch, keď je každému na okolí jasné (áno, aj tým cigáňom), že ty s peniazmi nevieš narábať? Nevieš písať zošiť z výdavkami, nevieš sporit, vieš len míňať. Teraz si predstav, že tú splátku by si si odkladal na účet, do matraca, čo ja viem kam... Zrazu, keď si prinútený, ide to. Doteraz si videl voľné peniaze, ktoré je škoda zbierať, však to je nič.... A teraz si predstav, že keď splatíš celú pôžičku, mal by si 3 900 EUR. Jaj viem, dlho by to trvalo...

 • Upvote 1
Link to comment

no a ludia na to maju obalky,   potrebujes platit seky ?  Tak sup po vyplate potrebne peniaze do obalky a hotovo.  A ked pride na platenie tak len vytiahnu spravnu obalku.    Tomu sa hovori ze chapes pojem casu a dokazes planovat.

Ak na to potrebujes zamestnavatela, tak je problem.  A kedysi robotnikom platili v sobotu,   nemohli im dat peniaze kazdy den pretoze by ich prepili.   A inzinieri dostavali rocny plat

Link to comment
Hellé

Posted

boze , Tomas, to su take dristy co tu pises....

v tvojom pripade je jedno, aky mas plat a ako ti ho vyplacaju..absolutne jedno.. aj keby si teraz vyhral 100 000 eur..do pol roka si tam, kde teraz

naozaj potrebujes vo svojom veku zamestnavatela, aby ti delil prachy jak malemu decku??

nie si schopny si plat rozdelit na 30 casti a kazdy den vziat vymedzenu sumu?

no nic...popros mamu, nech to robi..

 • Upvote 1
Link to comment
Proteus

Posted

Jasné, že nevie. Však kým má, tak míňa. Je ako bezodná čierna diera. Kým má čo míňať, tak míňa. Potom len plače ako malé usoplené dieťa. A ľutuje sa, ako sa on má zle, ako mu ani ten štát nepomôže, nevráti peniažky. On chudáčik musí obehávať 30tich zamestnávateľov, aká je to pane bože nespravodlivosť. Všetci by si to mali vážiť, že on veľavážený Tomáš si dal tú námahu obehať všetkých....

Link to comment

Nepodarilo sa mi za posledné tri dni ísť pod 10€... A to sa snažím nejsť na kebab a odvtedy som nekúpil ani kinderfigúrku (lebo je neadekvátna cena) kúpil som len Lina keksy v akcii aj to len 2 kusy. Ale boli iné výdavky. To je zlé. Nemám 10€ na deň len nejakých 7 maximálne.

Link to comment
Sniper

Posted

Ale aj deťom preto dávajú vreckové napr. každý deň 5€ a tak mu ich zadelia lebo keby mu dali 100€ že máš to na mesiac tak buď by to stratil, minul, zobrali mu to šikanujúci spolužiaci atď... Ale ak sa stane niečo s 5 eurovkou tak zajtra bude ďalšia 5 eurovka. To je tá logika!!! 

 

Ano, logika to je, pretože od dieťaťa žiadny dospelý neočakáva, že s tými peniazmi okrem míňania bude robiť niečo iné, napríklad investovať do akcií Microsoftu, platiť úvery a pod., tak dostane pár eur, nech si kúpi nejaké sladkosti, ak má chuť.

Ale logické to nie je u 37 ročného somára, ktorý neplatí hypotéku, ktorý neinvestuje, ktorý neživí rodinu a peniaze mu treba dávať po častiach len preto, aby ich neprežral alebo neminul na kraviny, čo je u teba bežným zvykom. Týmito blogmi a príspevkami len jasne dokazuješ, aký si dement s nulovou schopnosťou čokoľvek plánovať v ohľade financií. Ja ti vravím a v tvojom prípade sa nezvyknem mýliť, ty skončíš ako tá najposlednejšia socka a v dôchodku budeš prespávať v krabici niekde na stanici.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy